| sunrises a întrebat:

,,A - theos" -,, fara Dumnezeu". Si daca sunt fara Dumnezeu, atunci cu cine sunt ei? Cine e dincolo de granita lui Dumnezeu?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu cine sunt cei care nu tin cu nici o echipa de fotbal din lumea asta?
ateismul e o lipsa, ti-am explicat si in intrebarea trecuta, eu unu ca ateu nu sunt nici cu satanel furat din mitologia sumeriana nici cu iahve zeul furat tot de la ei, zeul iahve razboinicul avea si sotie, nici cu restul miilor de zeii nu tin

| Mădă0611 a răspuns:

Ateu e un cuvant inventat de teisti, bineinteles ca pentru ei ceva diferit de ei e ceva cu minus, doooh. Care au fost primii, fumatorii sau nefumatorii? Si care a fost primul cuvant inventat, fumator sau nefumator? (nu trebuie sa stii istorie, trebuie sa gandesti)
Daca e s-o luam asa, crestinii sunt "fara-ratiune" (nu stiu greaca).
Sunt cu zana maseluta. thinking

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu iau dintii la oameni.

| ErrorFound a răspuns:

Suntem singuri.
Si voi sunteti singuri, va induceti o idee tampita cum ca cineva va protejeaza...
Toti suntem dincolo de granita oricarui zeu. Noi i-am inventat si i-am transformat in lupi deghizati.
Cand omul va respinge orice divinitate, cand nu va mai avea nevoie de aceasta siguranta fragila, atunci isi va arata potentialul cu adevarat.

| HueyFreeman a răspuns:

Pot sa jur ca unii dintre voi sunteti tare speciali.

| Maxim96 a răspuns:

Nimeni nu este mai presus decat Dumnezeu.Finitul nu poate cuprinde infinitul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Universul este finit, atunci zeul tau nu poate exista in el.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Demonstreaza ca e finit.Infinitul poate cuprinde finitul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Demonstreaza in primul rand ca este infinit. Da, este imens, dar nu este infinit.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

De ce ar trebui eu sa demonstrez?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Pentru ca tu ai facut o afirmatie fara argumente care sa o sustina.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ufff,m-am saturat de voi ateii.
Dumnezeu stie, nu pot eu sa-ti demonstrez nimic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HueyFreeman):

:)) daca ceva nu le convine "demonstreaza!", daca zici ca ei trebuie sa demonstreze "Ufff, m-am saturat de voi ateii."
Cica http://www.dumnezeuexista.ro/Dovada%204.html :>

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Infinitul poate cuprinde finitul. "
--Daca ceva este infinit si afirmi despre el ca e infinit atunci nu mai afirma ca cuprinde finitul.
Daca e infinit nu are cum sa fie si finit.

Sau se face 3 in 1?

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Nu poti sa "arunci " tot ce nu stii in spinarea unui ceva mare despre care spui ca stie totul si trebuie el sa stie nu tu.

Ba si tu trebuie sa stii! nu esti mai prejos; pune-ti mintea la contributie. O sa-ti foloseasca in viata. O sa vezi.
Incearca sa intelegi un lucru cu propria minte, sa te intereseze sa-l descoperi asa cum poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă întreb cum sunt Teodorii sau Teodorele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Si daca sunt fara Dumnezeu, atunci cu cine sunt ei? "
Nimeni!
"Cine e dincolo de granita lui Dumnezeu?"
Ratiunea.

| JustSolutions a răspuns:

Nu exista nimic dincolo de granita lui dumnezeu si nici macar nu exista o astfel de granita