| anonim_4396 a întrebat:

A trai zambind umbra mortii, acesta este un dar divin.
http://www.hotnews.ro/......lipsei.htm
http://www.hotnews.ro/......-house.htm

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, nu este un dar divin, tipul este fan Seinfeld. N-ai cum să fi văzut Seinfeld și să mai fi și trist, n-ai cum. Adică chiar dacă ai tumoare pe creier îți amintești cum Elaine nu mai putea să cumpere supă de la nazistul cu supă și-ți spui că se poate și mai rău decât o amărâtăm de tumoare!
Concluzie: Seinfeld is a god.

| anonim_4396 explică (pentru FucktheSystem):

Merci, precious! Viata e intr-adevar frumoasa, daca este fierbinte.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa multe ezitari, m-am hotarat totusi sa raspund.Chiar cu riscul de a nu fi inteleasa.Multi se intreaba cum poate un Dumnezeu drept si iubitor sa permita atat de multa suferinta in lume? De obicei in spatele acestor intrebari se ascunde ideea ca suferinta a existat dintotdeauna si ca Dumnezeu este direct raspunzator pentru existenta ei.Dar Biblia afirma ca ideea aceasta este gresita.Nicaieri in descrierea creatiei nu gasim cuvintele:,, Atunci Dumnezeu a zis ''sa fie suferinta de moarte''. Despre tot ce a facut El se spune ca este foarte bun.In Genesa 3:4 Satan vorbind prin sarpe minte pe Adam si Eva ca nu vor suferi si nu vor muri, dar si ca vietile lor vor fi mai bune decat pana atunci.Pretul neascultarii avea sa-l plateasca toata lumea mii de ani de suferinta si moarte fara sfarsit in iad.Vedem dar ca moartea si suferinta isi au originea in pacat.Vezi cat de inspaimantator este pacatul?
Dar, Dumnezeu foloseste suferinta de a slabi legaturile noastre cu lumea si a ne concentra privirile asupra lumii viitoare, in care nu va mai fi durere.Suferinta amplifica sentimentul de instabilitate a acestei vieti,deoarece ne face sa tanjim dupa permanenta lumii viitoare.O mama, incurajata de perspectiva aducerii pe lume a unei noi vieti, este gata sa indure multa durere si suferinta. Dumnezeu are in vedere fericirea noastra eterna.De aceea ingaduie suferinta ca sa ne impacam cu El si sa fim o vesnicie in ceruri.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ai fost de un real ajutor... mai bine ma duc sa sterg postarea asta.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu ma asteptam sa intelegi ce am scris. Ma doare mana de la atata scris. Iar tu, ai ramas tot in ceata.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cred ca exact asta e atitudinea celor care au invins cancerul. Ok, am o boala, dar nu am de gand sa mor. Bravo lui! Oricum, in-primul episod- a fost in faza de negare, de aia ii ardea de glume cu Seinfeld, dar per total, eu zic ca are reactii foarte bune.

| anonim_4396 explică (pentru ExistaMosCraciun):

Exact asta nu inteleg Ema. Ai vazut dictonul lui preferat: "trebuie sa scot tumoarea si din minte, nu numai din cap".
Taica-miu, saracul, are aceiasi problema, si a facut ce a zis Ema: a dat vina pe soarta si s-a impacat cu Dumnezeu si cu gandul. Nu mai lupta, nu mai incearca, o lasa se zdrangane intru voia Domnului... nu mai are nici o sansa sa-si vada nepotii mari, nu ca baiatul asta deosebit.

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru anonim_4396):

Impacarea cu Dumnezeu inseamna -ok, am o tumoare, Faca-se Voia Domnului, ce facem mai departe sa o invingem?- nicidecum -ok, am o tumoare, Faca-se Voia Domnului, o sa crap, asta e!-

| anonim_4396 explică (pentru ExistaMosCraciun):

Exact. Apropo, eu sa stii ca m-am tot cacait sa iti dau un mesaj, dar sunt Junior si deci periculos ca un spam pentru cutiutza ta muzicala, ha, ha.

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru anonim_4396):

Baga Felicitare Pid-de aia, lasa, mai Juniorule, nu te necaji, asa e la inceput, pana mai cresti si tu, hehehe!
Vezi ca bag o intrebare, acum mi-a venit, dupa ce am vazut muuuulte episoade si tot incerc sa imi schimb optica si nu pot nicicum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma lasi cu apocalipsa acum 10000 de ani a fost era glaciara acum toti se ca ca pe ei cand vad ca ninge 15 cm apocalipsa, de ce nu privim in trecut sa vedem dezastre naturale extreme

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai tampit, sau asa esti tu?