| sitărescu a întrebat:

A vizitat careva tabăra de copii de la Valea Plopului, condusă de părintele Nicolae Tănase?

Dacă da, puteți vă rog să descrieți experiența?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! eu am fost anult trecut. e minunat. anul acesta cand ma gandesc ca ma duc din nou e ca si cum de craciun se aduna familiile la masa de sarbatoare. se leaga prietenii care cu greu se pot descrie. cand revad poze ma simt deja acolo. nu e ca o tabara de la manastire, dar e ceva pe aproape... cu rugaciuni inainte/dupa masa, si m-a impresionat ca nu am auzit pe niciunul vorbind porcos sau mai stiu eu cum, glume de bun gust, program de munca si program de odihna. in 2012 s-a tinut din 9-20 iulie, doua saptamani. In aceeasi perioada se va tine si anul acesta. a fost ceva minunat sa ies din oras si sa ajung acolo. cat vezi cu ochii-dealuri si paduri superbe, si aer curat! conditiile au fost bune, transportul l-am suportat fiecare, dar mancare si cazare gratuite. iti pun si in link cu informatiile pentru tabara de anul trecut http://www.google.ro/......http?/url
si un filmulet cu poze facute la activitatile desfasurate si in momentele speciale. http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=70fULjKAvYA
parintele e un om minunat, l-am cunoscut, are un simt al umorului extraordinar, venea aproape in fiecare zi sa vada cum ne descurcam si cum meg lucrarile, a stat odata si la masa cu noi.
E un satulet plin cu copii de toate varstele, culorile, formele… si mai sunt si niste case unde locuiesc batrani.(si ei, saracii, abandonati la margini de santuri in satulet). Unii copii mai sunt dati pe la oamenii din sat sa ii creasca. Au copii niste conditii extraordinare, excelente, de neinchipuit! Eu am fost acolo si stiu ce vorbesc. Nu avem noi acasa ce au ei acolo. Parintele incearca sa compenseze lipsa parintilor micutilor prin ce poate.
Copilasii aceia sunt ca niste carti inchise. Unele nu se deschid niciodata, altele abia asteapta sa iti spuna povestea lor. Erau copii cu parinti vii, morti, si si, niste povesti care sensibilizeaza si bolovanii. :)
Anul trecut am fost foarte multi. Au venit din toate partile tarii. (precizez ca nu exista limita de varsta) dar au fost prea multi pentru ca erau si cei de la ascor, si niste student de la arhitectura, si voluntarii din tara, si au mai fost care au dormit si pe afara :D
De asemenea, in tabara vin multi straini din toate colturile lumii. Mai ales englezi/americani. Anul trecut au inceput sa contruiasca o scoala pentru copii. Scoala in forma rotunda ca cele de la ei. Mai mult strainii se implica decat noi. Sa vezi ce frumos faceau activitati de genul jocuri, cantece(in aer liber, ) "simon spune" sau altele… foarte frumos. Sau ii duceau la nu stiu ce apa sa faca baie, sa se joace…
e o experienta ce nu se poate descrie. atat doresc sa mai spun in romanul asta ( :D ), ca atunci cand ma uit la poze ma simt deja acolo, si sper sa ajung si anul acesta.

| sitărescu explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc pentru efortul de a scrie şi a descrie experienţa ta.

Părintele Tănase este şi duhovnic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sitărescu):

Daa! desigur! tine slujbe, spovedeste, etc. nu l-am cunoscut ca parinte duhovnicesc(nu m-am spovedit la parintele) si nu am mers la slujbele unde a fost prezent si parintele, dar ca om e mare OM! si mai sunt doi preoti. ei tineau slujbele de seara la bisericuta din deal. uite o poza http://www.orthphoto.net/photo/201007/56119.jpg (am avut ce urca pana sus :D :D ) si nu ai pentru ce! nu ma puteam abtine oricum sa nu raspund :D

| sitărescu explică (pentru anonim_4396):

Frumos şi peisajul, frumoasă şi bunăvoinţa ta de a scrie.

Doamne Ajută!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sitărescu):

Multumesc! Doamne Ajută!