|

Aceasta-i dorinta lui Dumnezeu!? sau de fapt scopul celor ce au inventat asemenea,,comportari''este altul?-manipularea!

Priviți expresia facială,a acelor oameni!

Adică,, limbajul trupului''

http://www.trilulilu.ro/......apt-scopul

24 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Bisericile, toate bisericile, încurajează obscurantismul.
În particular bisericile creștine, cu falsul păcat Adamic, „ precum că ar fi un păcat să vrei să cunoști " trebuie înțelese în direcționarea și dimensiunea lor exactă.

Numai o religie adevărată, dinamică == care să nu mai mintă „că vine de la Dumnezeu" și care să fie mereu îmbunătățită în funcție de nivelul de cunoaștere al umanității==opusă astfel religiilor mincinoase : religiilor adamice, ( mozaism, creștinism, islamism, credință Bahai), budismului == Buddha halea zilnic un singur bob de orez ( zilnic ) tu de ce vrei să mănânci orez pe săturate ==, precum și altor religii mizerabile actuale, care au acum adepți.

Este o treabă foarte grea, pentru un singur om, să facă o religie, și în plus dacă chiar ar face-o și să zic că o face, în momentul în care ar vrea să o zică și altora, oare nu va fi ucis de vreun adept fanatic al unei religii care există?

„ Adeptul fanatic", va fi numai „unealta ", că în spatele „ adeptului fanatic", vor fi „ băieți cu ochi albaștrii", sau ceva similar ăstora, care în cârdășie cu preoți vor comanda uciderea respectivului, motivat de faptul că le strică afacerea.

Marx avea și el dreptate în felul lui, când zicea „ religia opiu al popoarelor ".

Dar individul nu știa decât mozaism și creștinism și la ele, se gândea, când zicea religie.

În opinia mea singura soluție corectă, ar fi o religie dinamică, opusă religiilor mincinoase actuale, care să nu mai mintă „că vine de la Dumnezeu" și care să fie mereu îmbunătățită, în funcție de nivelul de cunoaștere al umanității.

De fapt, termenul religie, este fundamental incorect, fiind vorba de fapt, de o filosofie religioasă, de la care ar putea fi construite n religii.

O filozofie religioasă adevărată ar avea drept consecință necesitatea unei alte orânduiri sociale, ceva mai corecte.
...2011 - 3520 + Vezi răspunsul întreg

| explică (pentru MMihai):

Excelent,super!
Daca ne-am schimba modul de gandire, s-ar schimba LUMEA!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru MMihai):

În opinia mea singura soluție corectă, ar fi o religie dinamică, opusă religiilor mincinoase actuale, care să nu mai mintă „că vine de la Dumnezeu" și care să fie mereu îmbunătățită, în funcție de nivelul de cunoaștere al umanității.
Vai de capul tău! Acestea sînt false, să inventăm una nouă!
Și cea nou inventată, va fi adevărată? Gîndești cu capul cel de jos?

| a răspuns (pentru bond007geims):

Eu eram în clasa a 12 a și Bogdan avea în jur se 3 ani.

El mi-a povestit că a fost o discuție între copii, la cămin, despre cum au apărut oamenii!

Îmi zicea că este o fetiță foarte proastă, cu la el la cămin, care zice că a fost la țară la bunicul ei și popa de acolo zicea cum Dumnezeu i-a făcut pe oameni din pământ.

Bogdan era supărat că fetița a putut repeta o asemenea prostie.

Bogdan s-a apucat să îmi explice, că dacă pe oameni îi prinde o ploaie foarte puternică și bate vântul tare, ei răcesc tare rău, și ajung la spital și le face injecții.

Dacă oamenii ar fi făcuți din pământ și i-ar ploua foarte tare s-ar face noroi și asta, nu se întâmplă!

Pentru că udați cu multă apă, nu se fac noroi, înseamnă că oamenii nu sunt făcuți din pământ.

Iar să zici că oamenii sunt făcuți din pământ când nu este așa, este o prostie mare, mare de tot.

El mi-a spus că este mic și că nu l-a cunoscut pe Dumnezeu și că nu știe cine este ăsta, și nici cu ce se ocupă.

Bogdan la cei 3 ani ai lui, nu știa că refuză creaționismul creștin.

De fapt, acel copil nu fusese îmbâcsit cu creștinism și avea o gândire corectă, pentru un copil de 3 ani.

De atunci au trecut mulți ani.
M-am văzut de mai multe ori cu Bogdan, ultima dată în 2011.
Nu i-am repetat ce „ minuni", îmi zicea când avea 3 ani.

Superb!

Un copil de 3 ani multe poate spune. Dar ca să fiu sincer, e impresionant și faptul că un păstor cu peste 3000 ani în urmă scrie că toate elementele din care este alcătuit corpul uman se găsesc în pămînt.

Unde scrie în „cartea cu minciuni"==biblia creștinilor==despre elemente chimice și despre tabela lui Mendeleev?
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/2/
7. Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
http://www.bartleby.com/108/01/2.html
7 And the LORD God formed man of the dust of the ground, and breathed into his nostrils the breath of life; and man became a living soul. 1 Cor. 15.45
http://www.o-bible.com/cgibin/ob.cgi?version=kjv&book=ge&chapter=2
2:7 And the LORD God formed man of the dust of the ground, and breathed into his nostrils the breath of life; and man became a living soul.
L'Éternel Dieu forma l'homme de la poussière de la terre, il souffla dans
ses narines un souffle de vie et l'homme devint un être vivant.

Că ar fi trebuit să fi scris despre elemente chimice care se găsesc în tabelul lui Mendeleev este altceva.
Deci să scrie explicit că „ Dumnezeu la realizarea oamenilor a folosit elemente chimice, care se găsesc pe planeta Pământ, și se află trecute în tabela lui Mendeleev. "

Ooo,le,,spui'' ăstora de știință?
Deja se gandesc că și-a băgat dracu' coada!

Mergând pe aceiași linie mâine îmi vei scrie că în ziua 1 a a Genezei Dumnezeu a separat lumina ne păcătuirii de întunericul păcătuirii, a separat lumina cunoașterii de întunericul obscurantismului, a separat lumina creației de întunericul non creației șamd iar pentru conformitate vei scrie și minunea asta:

„ Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de manevrare și de îndobitocire, al oamenilor, ( de anihilare a opiniilor individuale) și de ținere a acestora sub ascultarea „Cezarilor" vremelnici, --dă cezarului ce este al cezarului & întoarce și celălalt obraz, & ferice de cei săraci cu duhul etc----.
Și că pe oricare dintre ramurile sale creștinismul este o religie incorectă, o aiureală, ce trebuie combătută că Dumnezeu de fapt ne vrea învățând și cunoscând și cunoscători și creatori & creativi, și că a pune problema că este un păcat să vrei să cunoști este o invenție a popilor / a castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni, cu totul contrară voinței adevărate a lui Dumnezeu.

Trebuie să lămurim care este treaba cu păcatul adamic.
Câți oameni fac invenții și inovații? --(Acum au făcut un haos din acești termeni, anterior invenția era noutate absolută pe plan mondial și inovația noutate pe plan național.)---
Cei care fac invenții și inovații primesc și premii.
Toți acești oameni fac ceva creativ. Toți ăștia crează.
Câți dintre ăștia sunt creștini?
Jumătate sau mai puțini.
Toți oamenii independent de apartenența religioasă crează sau explicat altfel au fost hărăziți de Dumnezeul Creator cu capacitatea de a crea indiferent de apartenența la o religie sau alta, sau dacă sunt atei.

În rezumat Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta...2006 - 2231 + Vezi răspunsul întreg

Vezi http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.

Deci creaționismul creștin ne învață că plantele ar putea să crească și să se dezvolte fără proces de fotosinteză.

Întâmplător biologia infirmă așa ceva.
Plantele verzi nu se pot dezvolta fără fotosinteză.

Deci creaționismul creștin este incorect. / greșit.

Nu fac propagandă pentru evoluționism, dar între evoluționism și creaționismul creștin, parcă evoluționismul pare ceva mai adevărat decât creaționismul creștin, care este greșit.

| a răspuns (pentru beligan):

Citește ce i-am răspuns domului „ bond007geims", dar citește toate răspunsurile pe care i le-am dat :

Am citit. Toate afirmatiile tale sunt corecte.
Nu,,vezi'' că nici nu-ti poate raspunde?
Teoriile religioase nu fac,,casa buna'' cu logica! Asta e clar!
Chiar daca nu sunt logice,ei trebuie să creadă,că AȘA TREBUIE! așa i-a invatat dogma! sa creada orbeste,fara sa mai discearnă realul de fantastic, sau ilogic!
Mai e,, ceva''. dacă nu cred tote balivernele mistice, li se mai si inoculeaza că vor fi judecati si pedepsiti, vor suporta chinurile in cazane cu smoală si alte aberatii fara nici o noimă!

Păi să știi că am și lucruri mai importante decît să stau toată ziua în fața calculatorului și să răspund unor tîmpenii.

Nu sînt sigur că tu ai înțeles ceva din cele scrise

Referitor la "geneza"
CA ŞI în cazul altor lucruri care sînt reprezentate greşit sau înţelese greşit‚ primul capitol al Bibliei merită cel puţin o examinare obiectivă. Nu este vorba de o denaturare a relatării biblice pentru a o adapta vreunei teorii oarecare‚ ci de a cerceta şi a stabili dacă este în armonie cu faptele cunoscute. Să nu uităm‚ de asemenea‚ că relatarea Genezei n-a fost scrisă pentru a arăta „cum a avut loc" creaţia. În schimb‚ ea prezintă evenimentele majore în mod progresiv‚ descriind ce lucruri au fost formate‚ ordinea în care au fost formate şi intervalul de timp‚ sau „ziua" în care a apărut prima dată fiecare.
2 Cînd examinăm relatarea Genezei‚ este util să reţinem că ea abordează lucrurile din punctul de vedere al omului de pe pămînt. Astfel‚ ea descrie evenimentele de parcă ar fi fost văzute de către observatori umani‚ care ar fi fost prezenţi. Faptul acesta se poate observa din felul în care Geneza tratează evenimentele din cea de a patra „zi" a ei. Soarele şi luna sînt descrise‚ în comparaţie cu stelele‚ ca nişte mari luminători. Totuşi‚ multe stele sînt mult mai mari decît soarele nostru‚ iar luna este neînsemnată în comparaţie cu ele‚ dar nu şi pentru un observator terestru. Astfel‚ aşa cum este el văzut de pe pămînt‚ soarele ne apare ca un ’luminător mai mare‚ care stăpîneşte ziua‘‚ iar luna ca un ’luminător mai mic‚ ce domină noaptea‘. — Geneza 1:14–18.
3 Prima parte a Genezei arată că pămîntul putea să fi existat cu miliarde de ani înainte de prima „zi" a Genezei‚ deşi ea nu spune cu cît timp anume. Ea descrie însă care era starea pămîntului înainte de-a fi început acea primă „zi": „Iar pămîntul era inform şi pustiu şi pe suprafaţa talazurilor adîncului era întuneric; şi forţa activă a lui Dumnezeu se mişca încoace şi încolo pe suprafaţa apelor." — Geneza 1:2.
Durata unei...2007 - 2294 + Vezi răspunsul întreg

23 răspunsuri:
| a răspuns:

Care este "legatura" dintre Dumnezeu si manipularae unor indivizi de altii?

| a răspuns (pentru danut):

Religia...

| a răspuns:

Huoooo! Sî moarî în chinuri credincioşii aştia prosti! Bravo belibane! Bine faci cî dai clipurili astea! Sî vadî fraierii unde ajunji dacî crezi în ceva! La pamânt târându-ti pe coati ca râma!

P.S. Am o întrebari pentru tini. Beliban vine de la belibarez?

| explică (pentru Cocîrlăndosu):

Eu nu sunt fan Guță (,, mancati-aș'') ca să pot să-ti răspund!

Beliban tatî, nu ti supăra! Tu fă-ţi treaba în continuari nu mă băga pi mini în samă! Urmatorul clip cu şi o sî fii? Eu aş vrea unul cu atei diştepţ. Ai aşa şeva?

| explică (pentru Cocîrlăndosu):

Nu ma supăr,, tatî''!

| explică:

Urmariti ce pasivă stă turma (in frunte cu popii) la scena cand copii aceia isi rod coatele si genunchii prin pietriș!
De fapt popii indeamna la așa ceva, deoarece ii pot indobitocii lejer, prin aceste,, metode''!
Iisus a cerut cuiva,vreodata sa-si toceasca coatele si genunchii pentru el? NU! Dar in schimb popii se bucura si se si amuza(sunt sigur) cand vad asemenea,, scene''!

| a răspuns:

Vai de capul lor. dacă nu-i minte...

| explică (pentru bond007geims):

Din pacate suntem bombardati sistematic cu asemenea,, valori''de catre autointitulatii,, veriga de legatura'' (popii)!
Oare DE CE? Un om care intr-adevar isi foloseste inteligenta, poate da raspunsul fara nici o ezitare!