| anonim_4396 a întrebat:

Această întrebare este adresată vouă.
De ce unii dintre voi afirmați că nu există Dumnezeu din cauza faptului că (unii) suferiți de boli incurabile sau a diverselor necazuri prin care treceți?
E normal să ne pierdem credința la o adiere de vânt?
Dar de Iov, care a îndurat încercări grele, fiind apoi binecuvântat și răsplătit de Dumnezeu, de ce nu vă aduceți aminte în momentele dificile?
E oare Dumnezeu responsabil pentru alegerile noastre îndoielnice și pentru faptele noastre rele?
De ce-L blamați pe Dumnezeu pentru ce vi se întâmplă rău?
Ați uitat de diavol?
Ați uitat că este menționat în Biblie ca fiind "tatăl minciunii", "ispititorul" și "sursa răului"?
De ce nu-l blamați pe diavol?
Putem noi, simpli muritori, să cerem socoteală Domnului pentru lucrarea Sa?
Putem să-I reproșăm ceva celui Atotputernic și Atotștiutor?

Isaia 29:16
"Oare olarul trebuie privit ca lutul sau poate lucrarea să zică despre lucrător: „Nu m-a făcut el"? Sau poate vasul să zică despre olar: „El nu se pricepe."

Isaia 45:9
"Vai de cine se ceartă cu Făcătorul său! – Un ciob dintre cioburile pământului! – Oare lutul zice el celui ce-l făţuieşte: „Ce faci?", şi lucrarea ta zice ea despre tine: „El n-are mâini"?

Răspuns Câştigător
| IonutP22 a răspuns:

Dumnezeu chiar sufera pentru toate oribilitatile astea care se intampla in toata lumea asta.

De ce mai ingaduie? Cum a zis si un alt utilizator mai sus. Dumnezeu i-a oferit libertate omului sa aleaga calea pe care sa o urmeze si omul a ales raul.
Altii sau cait de la faptele lor rele si Dumnezeu le-a oferit privilegiul de a se numi copiii Lui.

De ce nu pune stop? Inca nu a venit momentul judecatii. Asa cum unii copii mor sau altii sufera mai sunt si altii care se vor naste si Dumnezeu are un scop cu fiecare.

| doctorandus a răspuns (pentru IonutP22):

De e sens într-asta, e-ntors şi ateu

52 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mii si mii de civili au fost masacrati in Ucraina, fetite de zece ani violate, Dumnezeul tau doarme dus la faza asta.

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

Stai, stai! Nu gândești în profunzime. Acei oameni uciși sunt luați de pe pământ la momentul potrivit. Dacă, în viitor, aceștia ar fi făcut păcate de neiertat și mântuirea lor ar fi fost compromisă, nu e mai de folos să se piardă câțiva ani din viață pentru veșnicie?

| troleibuz a răspuns (pentru Allemando):

Ai o gandire absurda. Atunci de ce traiesc unii violatori pana ala 80 de ani?

| Allemando a răspuns (pentru troleibuz):

Le dă Dumnezeu șanse să se întoarcă, să le pară rău de violurile comise

| troleibuz a răspuns (pentru Allemando):

Deci violatorilor li se dau sanse, dar copiii lor nu. Ei trebuie sa traiasca cu trauma. Foarte frumos. Mi-e scarba.

| dany1988122 a răspuns (pentru doctorandus):

Cica e liber arbitru, dar e o problema. Nu mai e liber arbitru daca nu il perii pe Barbos. Te baga imediat in iad.

| Allemando a răspuns (pentru troleibuz):

Dacă vrei înțelegi, bine, dacă nu, nu. Dacă vrei mai multe detalii legate de suferința copiilor, pune o întrebare separată. Am mai spus.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Allemando):

"Nu gandesti in profunzime" sa-i ceri unui ateu sa gandeasca in profunzime este ca si cum ai incerca sa inveti copii orbi sa citeasca!

| Allemando a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da.

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Biblia este o saga sofisticata. Dar ca baza pentru teologie sufera de defectul ex contradictione sequitur quod libet. De ex. sensul cuvantului "Satan" din Vechiul Testament nu corespunde cu cel din Noul Testament. In Vechiul Testament Satan e un inger, un slujitor al lui Dumnezeu (la evrei ingerii nu pot face altceva decat vrea Dumnezeu). In Noul Testament Satan e un adversar de temut al lui Dumnezeu, care-i strica planurile si creatia.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai Satan(Lucifer) a fost un inger care l-a tradat pe Dumnezeu din lacomie, de-aia!

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

In iudaism nu e adevărat ce spui tu: îngerii nu-l pot trăda pe Dumnezeu.

La fel cum pisicile nu pot vorbi, îngerii nu-l pot trăda pe Dumnezeu.

La oameni este îndoielnic că există liber arbitru, iar îngerii clar nu au fost dotați cu așa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Allemando):

Omule a predestinat totul

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Satanel asta face voia lui yahve,vezi iov, unde scrie asemenea aiureli,in iudaism satana nu e un rival,nici in islam, in crestinismul apolipitic e,chiar si iisus spune,treaba ta este sa implinesti voia tatalui meu, la ispit dz sa vada daca e bun de credinta, in tatal nostru scrie, si nu ne duce pe noi in ispita, dz ne ispiteste ca pe iov

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Toate cele lasate sunt din voia tatalui meu, nimeni nu se face fara voia lui, citeste biblia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

1Atunci, Isus* a fost dus de Duhul** în pustie, ca să fie ispitit de diavolul.

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

Este scris ca raiul e lapte si miere, si Dumnezeu le-a dat numai buruieni oamenilor pe pamant, cel mai scump palat nu se incadreaza cu luxul din imparatia cerurilor ia descrierea aceasta. Acum gandeste-te asa, ca pamantul e plin de greutate, taxe, oameni rai, necazuri etc. Daca viata vesnica ar fi doar lapte si miere, nu ai prefera sa fii mort, biblia spune ca moartea e un dar pentru crestini cu un motiv, dar nu pentru cei care o cauta. Si pana si daca reusesc criminalii sa si faca palate etc. biblia spune ca ii pedepseste.

| doctorandus a răspuns:

Scris de halogen001:

Tu dacă ai un părinte, mamă sau tată care ține în casă lângă tine niște șobolani care să te muște zilnic, ce ai zice, că e un tată bun?
Dacă ai un zeu care ține lângă tine un diavol ce ai zice că e un zeu bun?
Ce zici de tatăl tău care te pune să dormi cu șobolanii sau de zeul care te pune să dormi cu diavolul?
Sunt buni? Nu prea.

Un tată bun aruncă șobolanii din casă și are grijă de copilul lui.
Un zeu bun aruncă dracii și are grijă de oamenii lui.
Dacă nu face așa e un zeu rău. E în cârdășie cu dracii.

Cine spune altfel nu e om normal la cap. Cum să îți lași oamenii pe mâna dracilor și să mai zici că ești bun și atotputernic.

Un tată bun vorbește cu copilul lui și îl îndrumă în viață, nu se ascunde de copilul lui.
Zeul e atotputernic și nu vorbește cu omul, deci e un zeu rău.
Asta e cu zeul. E un zeu rău în cârdășie cu dracii.

| RxTx a răspuns:

DE CE CERE DIAVOLUL SĂ ÎI INCERCE SĂ II CEARNĂ? Mulți cad datorită disperării trădării dezamăgirii din biețile lor și nu iși duc crucea până la capăt și abandonează se predau diavolului
De multe ori si datorită vouă femeilor care îi amăgiți dezamăgiți
Unele dintre voi îi și folosiți
Le dați speranțe
Ii faceți să creadă că el este unicul singurul bărbat din viața voastră și pe ne așteptate vă măritați cu altul.

Ce să mai facă omul respectiv o mai ia si razna.

Asa că nu ii mai amăgiți pentru că până la urmă ajung să nu își mai dorească nimic de cât să îl injure pe Dumnezeu și să moară să se ducă în iad
Pentru că ei se gândesc că și așa viața asta e de cacauă

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

In mod obiectiv Biblia nu e decat o poveste. Crezi sau nu crezi in ea, este o credinta subiectiva. Crestinismul nu este adevarat in mod obiectiv.

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

Raspunsul la "De ce nu-l blamați pe diavol?" este: Diavolul este un personaj mitologic, iar credinta ca Diavolul exista este o credinta subiectiva, nu un adevar obiectiv.

| Drimmero a răspuns:

Nu e Dumnezeu vinovat pentru relele din lume dar nici autor pentru lucrurile bune, omul e singurul care si le face cu mana lui. Treziti-va la realitate ca nu va guverneaza viata un barbos care sta pe norisori si va vegheaza de acolo fiind un super-erou. I s-a cam dus din putere lui nenea, ar fi cazul sa isi puna camere si sateliti ca a cam pierdut evenimentele din lume.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Dar barbosul a predestinat totul

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E mai usor sa crezi asta, ca viata iti este predestinata loteriei barbosului.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Omniscienţa e definită ca fiind „starea de a avea o cunoaştere totală, calitatea de a şti totul". Pentru ca Dumnezeu să fie suveran peste crearea tuturor lucrurilor, văzute sau nevăzute, trebuie să fie a toate cunoscător. Omniscienţa Lui nu e limitată la o singură Persoană din Dumnezeire – Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt sunt cu toţii, prin natura lor, omniscienţi.

Dumnezeu cunoaşte totul (1 Ioan 3.20). El cunoaşte nu numai cele mai mărunte detalii ale vieţii noastre, ci şi pe cele ale tuturor lucrurilor din jurul nostru, pentru că El menţionează că ştie şi când cade o vrabie sau când pierdem un singur fir de păr (Matei 10.29-30). Dumnezeu nu numai că ştie tot ce se va întâmpla până la finalul istoriei (Isaia 46.9-10), ci El ne cunoaşte întocmai gândurile, chiar înainte de a vorbi (Psalmul 139.4). De departe ne cunoaşte inima; El chiar ne-a văzut pe când eram în pântece (Psalmul 139.1-3, 15-16). Solomon exprimă în mod perfect acest adevăr atunci când spune: „Căci numai Tu cunoşti inima tuturor copiilor oamenilor" (1 Împăraţi 8.39).

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Si da, povestea cu Diavolul care a produs tot raul din lume are logica ei. Dar este doar o poveste.

| Mosotti a răspuns:

Nu am zis ca nu exista Dumnezeu ca am sau n-am boli incurabile, ci pentru ca se stie de unde a pornit sarada asta cu religia si tot.

Eu chiar ca nu il blamez pentru ce mi se intampla, nu pot blama pe cineva ce nu exista.

Si daca e sa ne luam si dupa poveste si sa zicem ca ar fi povestea reala, diavolu a fost tot facut de dumnezeu, deci e sub dzeu, asa ca aia e. A fost tolerat, deci a fost lasat sa faca rau.

Iar cand e vb de "E oare Dumnezeu responsabil pentru alegerile noastre îndoielnice și pentru faptele noastre rele", cand e vb de boli incurabile, alea vin fara sa vrem si fara leg cu alegerile.

| T0T a răspuns:

Nu poți afirma că există ceva fără dovezi. Nu poți afirma că există căpcăunul de pe Venus care vomită curcubee dacă nu ai dovezi. Simplu. Invers nu merge.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce umbli cu referinte doar catre o carte de povesti? Cum poti pierde ceea ce nu ai la origine? Fiinta umana cand se naste e un adevarat burete de informatii si experiente, care vrea SA CUNOASCA ceea ce se poate proba, nu sa i se bage pe git povesti cu barbosi ascunsi prin nori care te judeca pentru orice scuipat in vint, te pedepsesc in 99858495454 de moduri, dar vezi dom'le ca te iubeste.

| Hammurabi a răspuns:

Mulți de aici de pe site afirmă permanent că nu cred în Dumnezeu sau că nu există Dumnezeu.
Dar i-ai auzit să spună la fel de vehement că nu există diavol? laughing

Mulți nu pot să înțeleagă că Dumnezeu s-ar putea să fie cu totul Altceva/Altcineva decât ce e scris în Biblie (care e o scriere veche de aproape 2000 de ani).
Că s-ar putea să fie Cineva/Ceva ce noi nu putem înțelege încă?

Suntem niște ființe apărute pe o planetă, de mai puțin de 1 mil. de ani, probabil. Dar universul ăsta are sute de milioane sau miliarde de ani de existență în spate.
Nu suntem niște ființe mizerabile și ingrate dacă avem pretenția și susținem că noi știm deja totul?

| supadeceapa a răspuns (pentru Hammurabi):

OMG, tu crezi că dacă cineva nu crede în dzo, crede în diavol? Vin la pachet, nu merită menționat laughing mai ales când dumnezeu e ''atotputernic'', deci el îi dă voie să existe.
Aici era vorba de dumnezeul biblic că a dat citate din ea, dacă întreba care e diferența dintre religie și credință, avea cu totul alte răspunsuri, chiar și din partea ateilor.

| Hammurabi a răspuns (pentru supadeceapa):

Chiar mă bucur că faci distincția între religie și credință.
De obicei comentariile sunt o amestecătură la grămadă
Ai toată admirația mea.

| dany1988122 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mereu ii fac, chiar cu Biblia lor. Le dau imediat cu Satana care e sluga Barbosului, ci nu dusmanul lui. Faza cu pariul in dauna lui Iov, blatul lui Jesus cu dracii in dauna porcilor care ''pasteau''. Porci care pasca, asta da minune. Barbosul a trimis un duh rau de la el peste Satana, Duhul Sfant l-a trimis pe Jesus in desert ca sa fie ispitit de Satana. Ce tata isi trimite fiul in mainile dusmanului?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Hammurabi):

Interesanta perspectiva!

| Mayhem666 a răspuns:

Multumesc ca-mi adresezi aceasta intrebare. Ar trebui sa ma simt onorat?

Nu stiu cum sa-ti spun draguta, dar A NU CREDE in dumnezeu nu e echivalent cu A-L BLAMA pe dumnezeu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mă pot forța să cred în ceva ce pentru mine e echivalent cu Zâna Măseluță.

Putem să-I reproșăm ceva celui Atotputernic și Atotștiutor?

Dacă era atotștiutor știa tot ce urmează să facă oamenii și dacă era atotputernic îi oprea, pentru că nu avea niciun sens să lase oamenii să se chinuie pe o rocă plutitoare în spațiu și apoi să-i ia în rai să zburde veșnic pe-o câmpie laughing.
Dacă există putem să-i reproșăm absolut tot ce se întâmplă pe acest pământ.

| Allemando a răspuns (pentru supadeceapa):

Dumnezeu a dat omului libertate absolută. De aceea a căzut Adam, din cauza libertății lui. Dacă i-ar fi oprit, Dumnezeu și-ar fi încălcat principiul de bază, acela că oamenii sunt liberi.

| supadeceapa a răspuns (pentru Allemando):

Nu are niciun sens pentru mine, sorry.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Si voi absurzi, va intrebati de ce nu se ocupa de mizeriile din lume...e evident, e cu ochii dupa aia care nu respecta postul, aia care fac sex fara a concepe, dupa aia care injura si mai ales dupa aia spala rufe duminica, sa nu care cumva sa se pacatuiasca asa ca in oala cu smoala incandescenta va purta sufletul lor povara.

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

E cu ochii pe mine că m-am dat cu ojă, o să ard veșnic laughing

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Te-ai dat cu oja? Ceva se intampla in lumea asta, astrele au mercur retrograd, e ceva necurat

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

In primul rand barbosul a predestinat totul, a predestinat toata suferinta, ii ofera placere, e un pshiopat nebun

| Mela1000 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu inteleg ce ti se pare asa amuzant, supădeceapa.
E atat de rău sa nu crezi in Dumnezeu...

| halogen001 a răspuns:

De ce unii dintre voi afirmați că nu există Dumnezeu din cauza faptului că (unii) suferiți de boli incurabile sau a diverselor necazuri prin care treceți?
=====================================
Pentru că mincinoșii care au inventat personajul au spus că e bun și atotputernic și atunci orice om inteligent își dorește un ajutor pe care nu-l va primi niciodată, pentru că nu are de la cine.
===========================================
E normal să ne pierdem credința la o adiere de vânt?
====================================
Nu, dar realitatea pe care o trăim nu e doar o adiere de vânt.
======================================================
Dar de Iov, care a îndurat încercări grele, fiind apoi binecuvântat și răsplătit de Dumnezeu, de ce nu vă aduceți aminte în momentele dificile?
========================================
Nu cunosc nici un Iov, iar în povești nu cred.
===========================================
E oare Dumnezeu responsabil pentru alegerile noastre îndoielnice și pentru faptele noastre rele?
Putem noi, simpli muritori, să cerem socoteală Domnului pentru lucrarea Sa?
Putem să-I reproșăm ceva celui Atotputernic și Atotștiutor?
===============================
Dacă ținem cont de poveste, el e vinovat de toate, pentru că e atotștiutor, atotputernic și nu îndreaptă răul. El l-a făcut pe Drac, el a făcut omul păcătos, deci el e originea tuturor răutăților și tot el trebuie să le îndrepte pentru că e atotputernic și bun. Și mai trebuie să o facă cât omul e în viață. Că așa pot spune și eu că după ce mori îți dau Luna de pe cer.
============================
Isaia 29:16
"Oare olarul trebuie privit ca lutul sau poate lucrarea să zică despre lucrător: „Nu m-a făcut el"? Sau poate vasul să zică despre olar: „El nu se pricepe."
===========================
Nu pot compara oalele cu olarul. Oala nu are rațiune, e fără viață, deci n-are nici un cuvânt de spus. Omul are rațiune, inteligență și poate vorbi și de aceea spune ce vede.
Dacă omul nu poate spune că l-a făcut sau nu zeul din poveste, atunci de unde știi că te-a făcut zeul? Deci tu ești oala. Așa cum nu poți spune că olarul nu te-a făcut, tot așa nu poți spune nici cine te-a făcut, pentru că ești oală.
În condițiile astea, orice om când spune că Dumnezeu l-a făcut nu are nici o valoare pentru că e oală. La fel nu poate spune că e bun.
====================================
Isaia 45:9
"Vai de cine se ceartă cu Făcătorul său! – Un ciob dintre cioburile pământului! – Oare lutul zice el celui ce-l făţuieşte: „Ce faci?", şi lucrarea ta zice ea despre tine: „El n-are mâini"?
==========================
E aceeași fantezie. Nu ai cum compara omul cu lutul și cu oala, iar pe zeu cu olarul. Oricine are logică, gândire și posibilitatea de exprimare o pate face în legătură cu orice. După ce se exprimă verificăm dacă e adevărat sau fals.
Când un om spune ceva negativ despre zeu, el nu se ceartă cu zeul, pentru că nu vorbește cu zeul. Tot ce face acel om e o afirmație. De ce nu există dialog cu zeul? Pentru că zeul nu există.

Omul nu spune întotdeauna adevărul și de aceea trebuie să aducă dovezi. Când omul susține ceva fals, infirmat de realitate, atunci omul respectiv ori e mincinos, ori e în afara realității.
Când spui că Dumnezeu e atotputernic, nemuritor iubitor, inteligent și bun, apoi vezi spitalele și cimitirele pline, inchiziție, sclavagism, războaie, purici și păduchi, zeul absent, incapabil de acțiune și de comunicare cu omul, atunci concluzia e una singură: zeul e o minciună și nu există.

| troleibuz a răspuns:

Te rog sa-mi explici de ce pentru dumnezeul tau libertatea violatorilor si a pedofililor e mai importanta decat copiii? Ce il face atotputernic daca el nu intervine niciodata, in nimic? Zilnic trec copii prin violuri si abuzuri, pentru ce? Poti sa imi explici de ce este necesar ca ei sa traiasca vesnic cu o trauma pentru placerile unor bolnavi?

Argumentele ''e o lectie pentru ei care sa ii intareasca'' sau ''au facut parintii lor ceva si dumnezeu le da o lectie'' sunt inumane.

| Allemando a răspuns (pentru troleibuz):

"Suferința copiilor"
Asta e cu totul și cu totul altă poveste, lungă și încâlcită.
Pune o întrebare separată, și poate îți răspund acolo.

| miaulmagic a răspuns:

''De ce unii dintre voi afirmați că nu există Dumnezeu din cauza faptului că (unii) suferiți de boli incurabile sau a diverselor necazuri prin care treceți?''

Nu, ce prostie laughing de fapt cei mai bolnavi oameni sunt mereu credinciosi pentru ca numai ei se simt victime nonstop a furiei domnului ca au spalat vase duminica, mi se pare normal cand orice pas faci te temi sa fii mai bolnavicios si sensibil.

| MihaiTimis a răspuns:

Argumentul cosmologic este unul dintre numeroasele argumente raţionale ( argumentul cosmologic, argumentul teleologic, argumentul moral, argumentul istoric, şi argumentul ontologic) pentru dovedirea existenţei lui Dumnezeu. Argumentul cosmologic e cunoscut încă în filozofia greacă. Aristotel afirmă:,, Dumnezeu, Care nu poate fi văzut de nimeni, Se vădeşte în lucrurile Sale". El este prezent şi în Vechiul Testament:,, Cerurile spun mărirea lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria" (bolta cerească, spune psalmistul - Psalm 18, 1) şi în Noul Testament:,, Cele nevăzute ale lui Dumnezeu se văd de la facerea lumii, înţelegându-se din făpturi, adică veşnica Lui putere şi dumnezeire... " (Epistola către Romani a Sf. Apostol Pavel 1, 20 ).
Filozoful Voltaire a recunoscut acest argument în celebrele versuri:
„Universul mă încurcă şi nu pot gândi măcar
Că poate exista ceasul fără un ceasornicar".

| doctorandus a răspuns (pentru MihaiTimis):

Scuze, Aristotel nu credea in Dumnezeul Bibliei. El credea in motorul nemiscat (miscatorul nemiscat), nu in Seniorul, Juniorul si Stafia.

Aristotel era adept al politeismului, pentru ca nu voia sa pateasca si el ca Socrate.