| Jardelin a întrebat:

Acest om tine o predica in care sunt aratate cateva lucruri interesante despre islam. Ce parere aveti despre ideile pe care le sustine? Mie mi se par ok.

(Predica propriu-zisa incepe de la minutul 3:30 si tine pana la minutul 54:00, deci puteti ignora rugaciunile de la inceput si sfarsit.)

https://www.youtube.com/watch?v=-s4wlNrO0Pc

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Atât musulmanii cât și islamiștii sunt tot creștini ca și ortodocșii și catolicii, însă ei sunt mai radicali când vine vorba de credință, și nu tolerează ritualuri idioate, încălcări ale celor 10 porunci și o conduită incorectă față de divinitatea imaginară(negativă după biblie, nici de cum pozitivă așa cum o credeți voi) la care vă închinați toți.

| xerxes1 a răspuns:

Rusii crestinati cu sabia, nemtii crestinati cu sabia, musulmanilor nu le plac idolii si statuile.
N- a inteles nimic cand spune ca dumnezeu este milostiv, ca le vorbeste oamenilor si ca este diferit cel al musulmanilor.

| Jardelin explică (pentru xerxes1):

Dar cand ai ascultat toata predica de aproape o ora ca de de-abia am postat intrebarea?

| xerxes1 a răspuns (pentru Jardelin):

15 min mi-au fost suficiente ca sa inteleg unde vrea sa ajunga. Tipul este un orator bun dar vede lucrurile prin prisma lui.
Atat crestinismul cat si islamul sunt rodul mintii unor bolnavi psihici.
Pavel a cazut la pamant de pe cal si a avut si el vedenii.Acum dracu stie ce si pe cine a vazut in vedeniile sale.

| xerxes1 a răspuns:

Multumesc pentru aprecieri.Astept cu nerabdare ziua cand o sa-ti dai jos ochelarii de cal.
Islamicii sunt tot fii ai lui Dumnezeu.Si unii dintre ei sunt mult mai avansati din punct de vedere spiritual decat majoritatea crestinilor.Macar Mahomed a existat istoric iar Coranul este scris in araba limba lui.
Iisus nu a existat istoric, Evangheliile au fost scrise in greaca de niste anonimi la 70 de ani dupa evenimente si la 3000km.

| Steregoi a răspuns:

Cristos a fost un om exceptional si unic. Cristos nu s-a batut cu impotrivitorii lui. Mahomed a fost un om obisnuit care s-a batut cu impotrivitorii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

N-am timp sa ma uit la tot dar de la prima vedere pare ok - pana la urma citeste din biblie.

| Golyat18 a răspuns:

Musulmanii cel putin fac fapte ca sa fie mantuiti si greseala lor costa.
Pe cand la noi e diferit putem face orice si apoi sa ne cerem iertare.

Sa va spun acum ceva de cand eram eu crestin: tata m-a invatat ca nu e bine sa fac la#a asa ca oridecateori o faceam imi ceream iertare dupa.
"si eram iertat" cam asa fac toti crestinii. rolling on the floor

| Qasim a răspuns:

Kaafiru ala din video nu stie religia lui, daramite religia islamica. O predica imbibata in minciuna din primul minut in care incepe sa vorbeasca de revelatia profetului Muhammed si pana termina. Allahumma 'izal islama wa'l muslimin, wa adila shirka wa'l mushrikin. Allah intareste-i si sustine-i pe musulmani si umileste politeismul si pe politeisti oriunde s-ar afla! AMIIIN!