| Idris a întrebat:

Acestea sunt cuvintele lui Dumnezeu?

"Şi ele au început să se prostitueze în Egipt. S-au prostituat în tinereţea lor. Acolo le-au fost apăsaţi sânii, acolo le-au fost strânşi sânii fecioriei." (Ezechiel 23:3)

"Şi s-a aprins de pasiune asemenea concubinelor acelora care au membrul ca membrul măgarilor şi care au organul genital ca organul genital al armăsarilor." (Ezechiel 23:20)

"Tânjeai după conduita libertină din tinereţea ta, căutând încă din Egipt ocazii să-ţi fie strânşi sânii ca să-ţi satisfaci dorinţa sânilor tinereţii tale." (Ezechiel 23:21)

Asa de urat sa vorbeasca Dumnezeu? Ar fi normal ca, copii sa citeasca asa ceva?

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu ar fi vorbit asa, ai fi zis ca e prea pudic. Tot s-ar fi gasit ceva care sa nu ne convina happy.
Dar, El vorbeste fara perdea, asa cum o face un iubaret gelos pe prietena sa ca a fost cu un altul. De nu stiu cate ori in Biblie se zice ca El e un Dumnezeu gelos. Ce te astepti de la cineva framintat de gelozie, care vrea ca iubita sa sa fie doar si doar al lui, mai ales daca stie ca lucrul acesta e cel mai bun din lume pentru persoana iubita?
Si inca ceva: da-i unui copil Biblia, si nu va sti ce sa faca cu ea, se ca plictisi repede, ca si cand i-ai da un aparat de masurat curentul, va butona un pic, dar pentru ca nu intelege pentru ce e si cum se foloseste, il va lasa deoparte. Asa ca, da, nu e normal ca copiii sa citeasca Biblia, e o carte grea pentru ei. Si unele pasaje ne intriga si pe noi, cei ce avem o minte lucida si analitica, dar mai pe niste copii!

| AC4S4 a răspuns:

In Biblia tradusa de Cornilescu se folosesc alte cuvinte.
Si oricum, copiii nu citesc Biblia, sunt carti cu anumite secvente din Biblie. Cam de la adolescenta se incepe citirea Bibliei, ca sa fie si inteleasa.

| vocea a răspuns:

Eu cred ca cei care au tradus au inteles gresit mesajul.

| Nilsson a răspuns:

Daca Ezechiel este un profet inspirat, inseamna ca Dumnezeu a vorbit prin el. Noi nu avem dreptul sa-L judecam pe Dumnezeu dupa standardele umane.
Chiar daca realitatile din acele vremuri erau dure, sunt reprezentate asa cum erau, pot fi date mai multe exemple de atrocitati sau sau lucruri lipsite de onoare.
Tocmai in asta sta veridicitatea Bibliei, pentru ca faptele nu sunt ascunse sub pres, chiar daca sunt pusi intr-o postura negativa fie poporul ales, fie conducatorii lui, sau chiar apostolii Lui Isus pana sa primeasca Duhul Sfant.

| Idris explică (pentru Nilsson):

Imi pare rau, dar nu ati inteles intrebarea. Mai insistati, mai insistati.

| Nilsson a răspuns (pentru Idris):

Pai tu sugerezi ca randurile de mai sus n-ar fi cuvintele Lui Dumenzeu, deci nici Biblia n-ar fi autentica, iar eu ti-am explicat ca daca noua exprimarea ni se pare prea dura si menita sa induca o rusine cat mai mare celor care li se adresa mustrarea, tocmai pentru a avea o stare cat mai mare de repulsie fata de pacat si idolatrie, asta nu inseamna o lipsa de veridicitate a scripturii.
Mai bine mi-ai explica ce nu am inteles decat sa ma iei cu ironii.
Si mai mult de cat atat, sunt curios de unde te inspiri cand lansezi atacuri la Biblie. Daca le iei de pe site-uri ateiste, este foarte grav, sa nu crezi ca poti sa faci lucrarea Lui Dumnezeu folosind instrumentele Satanei.

| Idris explică (pentru Nilsson):

Bag seama ca sunteti foarte diplomat. Macar daca ati avea cu ce si de ce. Am rugamintea sa imi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:

In drum spre Damasc, Pavel a vazut o lumina si a auzit o voce. Cei care erau cu el, au auzit si ei vocea?

| Nilsson a răspuns (pentru Idris):

Au auzit vocea, dar nu au inteles ce spunea, caci in cuvintele erau adresate in limba nativa a lui Pavel.
Termenul ``a auzi`` este in textul original ``akouo`` care in functie de context inseamna si `` a intelege``. Versetele din Fapte 9.7 si 22.9 par in contradictie, dar de fapt nu sunt. In versetul 26.14 lucrurile sunt clarificate cand Pavel ii marturiseste experienta si imparatului Agripa: ``Am cazut cu totii la pamant; si eu am auzit un glas care-mi zicea in limba evreiasca: "Saule, Saule, pentru ce Ma prigonesti? Iti este greu sa arunci cu piciorul inapoi in varful unui tepus."
Deci Iisus i s-a adresat lui Pavel, iar cei ce erau cu el au auzit glasul, dar nu au inteles ce i-a spus, putem presupune ca ei nu erau evrei, tinand cont ca se indreptau spre Damasc.

Mai pot fi date si alte exemple, idea e ca unii aleg calea usoara, sa repinga Cuvantul Lui Dumnezeu cand dau de niste texte mai dificile, altii aleg sa le studieze in profunzime.

Si ma bucur ca ai adus vorba de apostolul Pavel. El era un credincios zelos, si considera ca prin persecutiile pe care le aducea crestinilor facea un lucru bun, dar de fapt facea contrariul, pana a intervenit Iisus sa-l opreasca.

Eu cred ca tu esti bine intentionat, dar intentiile nu te duc intotdeauna la actiuni bune daca nu sunt in armonie cu planurile Lui Dumnezeu. Prin atacurile pe care le aduci crestinismului si Bibliei nu faci decat sa le dai si mai multe argumente ateilor. E rau sa fii un crestin devotat si cu teama de Dumnezeu, sau e mai bine sa fii un ateu care crede ca totul e permis si ca nu va da socoteala de nimic? Daca postarile tale duc la pierderea unui suflet, stii foarte bine ca toti vom da socoteala de faptele noastre la judecata finala.

| Idris explică (pentru Nilsson):

Nu a auzit nimeni nimic.

"Cei ce erau cu mine au vazut bine lumina si s-au infricosat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea. " (Biblia Fapte 22:9)

"Daca postarile tale duc la pierderea unui suflet, " - Biblia voastra este o sursa reala pentru ateism. Ceea ce spun eu, sau ce subliniez eu, nu e din capul meu ci e din Scriptura voastra. Faptul ca voi sustineti o doctrina falsa, si o credinta falsa pentru a manca averile oamenilor pe nedrept, va face direct raspunzatori pentru cei dintre crestini care s-au indepartat de adevar, si pentru ateii care sunt atei din pricina citirii Bibliei, sau din pricina citirii argumentelor voastre false. Nu ca veti plati voi pentru pacete lor, ci ar trebui sa ii aveti pe constiinta ca ii duceti in ratacire pe oameni si ca din cauza voastra vor arde in Foc cete, cete. Cu siguranta toti vom da socoteala pentru faptele noastre si va fi o socoteala dificila. Asa ca fiti cu frica! Fiti cu frica!

"Spune: "O, voi robii Mei, care ați întrecut mãsura în defavoarea voastrã, nu deznãdãjduiți în privința îndurãrii lui Allah!" Allah iartã toate pãcatele. El este Iertãtor, Îndurãtor [Al-Ghafur, Ar-

Rahim]. Întoarceți-vã cu cãințã spre Domnul vostru și supuneți-vã Lui, înainte de a veni chinul la voi, cãci apoi nu veți mai putea fi voi mântuiți! Și urmați cele mai bune [porunci] care v-au fost vouã trimise de cãtre Domnul vostru, înainte de a veni la voi osânda pe neașteptate, fãrã ca voi sã bãgați de seamã! Înainte sã zicã un suflet: "Vai mie, pentru cã nu am luat seama [la

îndatoririle mele] fațã de Allah, fiindcã eu am fost printre batjocoritori!" Sau sã zicã: "Dacã Allah m-ar fi cãlãuzit, aș fi fost printre cei evlavioși!" Sau sã zicã, atunci când va vedea chinul: "O, dacã ar fi pentru mine întoarcere, astfel încât sã fiu eu printre fãcãtorii de bine!" "Dar semnele Mele au venit la tine și tu le-ai socotit mincinoase și te-ai semețit și ai fost tu printre cei necredincioși!" În Ziua Învierii vei vedea tu chipurile acelora care au mințit împotriva lui Allah, întunecate. Oare nu se aflã în Gheena sãlaș pentru cei semeți? Și Allah îi va mântui pe cei care sunt cu fricã, fãcându-i pe ei sã câștige [locul lor în Rai]. Nu-i va atinge pe ei nici un rãu și nu vor fi ei mâhniți." [Qur'an Surah Az-Zumar 53:61]

| Nilsson a răspuns (pentru Idris):

Tot nu ai inteles ca aparenta contradictie e datorita traducerii. Cred ca nu are rost sa mai continuam discutia, mai ales ca ma mai acuzi si pe nedrept de rea intentie si ca as avea vreun beneficiu material din apararea credintei mele.
Ce ma intristeaza cel mai mult e ca vorbesti exact ca un ateu, numai ei considera religia responsabila de tot raul din lume si ca ii tine pe oameni incuiati la minte. Ei cred ca fac un bine societatii denigrand crestinismul.
Si sa stii ca sunt o multime de oameni care citesc Biblia si se convertesc singuri neinfluentati de nimeni. Ei nu au citit acele pasaje pe care le invoci?
Pana sa fie scris Coranul, oamenii ce sursa de cunoastere au avut timp de mii de ani? Sa sustii ca si-au bazat credinta pe carti false e o acuza directa la adresa Lui Dumnezeu, ca n-ar fi in stare sa asigure pastrarea invataturilor Sale intr-o forma scrisa (si sa stii ca sunt manuscrise ale cartilor Bibliei inca din sec 1, descoperite la Marea Moarta).
Nu vad de ce credintele noastre ar trebui sa fie in conflict, islamul e considerat religia iubirii, asta trebuie sa se revada in exemplul tau, si sa inveti sa te apropii mai mult de oameni, fara sa afisezi o stare de superioritate sau de ironie.

| Idris explică (pentru Nilsson):

"a sustii ca si-au bazat credinta pe carti false e o acuza directa la adresa Lui Dumnezeu, ca n-ar fi in stare sa asigure pastrarea invataturilor Sale intr-o forma scrisa (si sa stii ca sunt manuscrise ale cartilor Bibliei inca din sec 1, descoperite la Marea Moarta)." - Cu siguranta Dumnezeu a pastrat mesajele pe care El le-a trimis, nu am spus asta. Ci spun ca cei carora le-au venit aceste mesaje le ignora si imbraca adevarul cu minciuna, cautand placerile vietii si cautand sa manance averile oamenilor pe nedrept.

"islamul e considerat religia iubirii, asta trebuie sa se revada in exemplul tau" - Din ce alt motiv as predica aici islamul si as condamna necredinta? Din pricina iubirii care o port fratilor mei, pentru a ii scapa de Foc si de a ii preveni pe ei sa nu isi piarda sufletele. Daca as fi fost dusmanul vostru, nu as fi facut niciodata aceste eforturi de a va chema la adevar.

| VelaJohnny a răspuns:

Pai, asta o fi fost realitatea thinking Daca Dumnezeu ii condamna pentru asta, de ce sa ascunda? E o acuzatie directa. Fiecare percepe in felul lui lucrurile, dar realitetea e aceeasi, indiferent de cum o spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o întrebare, cum tu ești cu Allah și Mahommed, crezi în existența lui Isus Hristos și a lui "dumnezeu" cel creștin?

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Da, eu cred in existenta lui Isus (AS) si in existenta lui Dumnezeu. Ca tu ii spui Dumnezeu crestin, Dumnezeu islamic, Dumnezeu evreu, nu este corect din punctul meu de vedere. Dumnezeu este Unul, Unic, fara fii, fiice, parteneri si asociati. El a trimis profeti la toate neamurile. Pe Isus, pe Moise, pe Muhammed si toti ceilalti profeti. Pacea fie asupra lor! Ca cei la care au venit acesti profeti, au alterat si au distorsionat mesajul dupa plecarea acestora dintre noi, acesta este rezultatul care il avem astazi. Dintre toti, cei care au pastrat inctact mesajul care l-au primit si care este valabil pentru toata omenirea, pentru care Allah a promis ca il va proteja si nimeni nu il va putea altera, este mesajul adus de Muhammed(SAW)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Sunt de acord că există un singur "Dumnezeu" (nu mă refer nici la Yehova, nici la Allah). În rest, toți "dumnezeii" au fost inventați de oameni. Ce mă face curios este că profesoara de religie (profesoară acreditată, cu facultate și alea) a zis că "dumnezeu" creștin nu are nicio legătură cu allah iar tu (nu știu cu ce te ocupi) zici că sunt aceeași divinitate (oricum pe profa de religie n-aș crede-o nici cu pistolul la cap). Ce mă face curios din este că de ce acești profeți au întemeiat religii diferite? Normal ar fi fost ca toți profeții să răspândească aceeași religie, nu?

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Frate, toti profetii nu au intemeiat religii diferite, ci neamurile la care au fost trimisi acesti profeti au facut-o. Toti profetii au adus acelasi mesaj, si anume de a il adora doar pe Dumnezeu, Cel Unic, fara parteneri. Nici un profet nu a spus sa fie el adorat, sau sa fie el luat drept Dumnezeu in locul lui Dumnezeu. Adepti ai religiilor pot inova, sau se pot abate de la cale, insa trebuie analizat ceea ce pretinde religia.

Moise a indrumat: „Ascultă, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este Singurul Domn." [Biblia, Deuteronom, 6:4]

Isus a indrumat: „Ascultă, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este un singur Domn." [Biblia, Marcu, 12:29]

„Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis." [Biblia, Ioan, 5:30] De aici din comportamentul lui Isus (AS) reiese clar atitutiunea unui musulman adevarat, care cedeaza vointa proprie, Vointei lui Dumnezeu. Practic acesta este unul din atributele Islamului.

Allah i-a revelat lui Muhammed : „Spune [o, Mohammed]: El este Allah, [Al] Ahad [Cel care este Unul, Cel care nu are partener sau ceva similar. Nu este niciun alt Dumnezeu în afară de El. Nimeni nu împarte cu El Atributele Sale Divine, nimeni nu poate face vreunul din Actele Sale Divine şi nimeni nu este asemeni Sinelui Său Divin. El este Indivizibil şi nu trei în unul aşa cum spun creştinii. El nu a avut vreodată soţie sau copii şi El este Singurul care ne poate ierta păcatele şi care ne va judeca în Ziua Judecăţii]. ~ Allah As-Samad [Cel care Îşi este de ajuns Sieşi, Cel care este Perfect în Slava şi Onoarea Sa, în Atributele Sale, în Cunoaşterea Sa, în Puterea Sa, Care nu are nevoie de nimic de la creaţiile Sale, dar de Care întreaga creaţie are nevoie, iar El nici nu mănâncă, nici nu bea şi nici nu moare]! ~ El nu dă naştere şi nici nu este născut ~ Şi nu este nimeni egal sau comparabil cu El." [Traducerea sensurilor Nobilului Coran, 112:1-4]

| presus a răspuns:

Dumnezeu n-are voie sa fie pervers? *copiii cu 3i*