| RAY a întrebat:

Acesti copii meritau moartea pentru ca radeau de un chel?

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

15 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Dacă eşti ateu de ce îţi mai baţi capul cu astea?

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Fratilor voi nu intelegi ca toate aceste "crime" sunt pretinse de dreptatea lui Dumnezeu. Daca nu ar fi si aspru cum spune ca pedeapsa pacatului este moartea nu ar mai fii drept.
Dreptatea lui Dumnezeu o pretinde.

"Dreptatea Ta este dreptate în veac şi legea Ta adevărul."

Ce poti face impotriva lui Dumnezeu daca esti nemultumit? Nu te vei inchina lui, nici o problema vei fii judecat fie ca vrei fie ca nu.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Da foarte mult iubeste lumea dumnezeu se vede

| SfantulArdei a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Bognane esti un imbecil de nota 10.

Ma pis pe tine si pe dreptatea dumnezeului tau de ca ca t.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru SfantulArdei):

Ok, mulțumesc.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Se interpreteaza gresit biblia. Nu e o moarte propriu-zisa:
Iti traduc ce inseamna Potopul lui Noe ca sa intelegi despre ce fel de moarte e vorba:
-Dumnezeu a inundat pamantul cu ape (apa = reprezinta aici dragostea, cea folosita la botezuri pentru [iertarea] pacatelor - deci apa e un symbol al iertarii si al dragostei). De ce a inundat pamantul? Ca sa ii omoare pe oameni (care reprezentau pacatul). De ce reprezentau pacatul? Deoarece, Dumnezeu a zis ca oamenii de pe pamant (din momentul acela, din preistorie) s-au umplut de pacate si asa oamenii aceia reprezentau decat pacatul pe care il purtau oamenii aceia adevarati. => deci a murit pacatul (dar oamenii nu au murit in sensul propriu al cuvantului, ci doar pacatul lor).
Biblia este o carte de metafore:
-apa = dragoste sau oameni [AP. 17:15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi.] - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/
-stele = sufletele oamenilor (iar Soarele este Iisus, Apocalipsa lui Ioan 22, vers. 16) [AP 22:16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata.]
In concluzie, biblia este o carte pe care 99% dintre crestini o interpreteaza gresit: adica, cand in biblie se spune ca erau odata "2 stele pe cer care luminau puternic" inseamna ca erau doua persoane foarte appreciate, placute in ochii oamenilor, insa majoritatea persoanelor iau aceste vorbe ca fiind adevarate la propriu, zicand: "chiar au fost pe bune 2 stele, nu 2 oameni". Biblia este o carte de metafore.

| RAY explică (pentru AnonimSuprem1):

Vrajeli tipice unui copil de 3 ani

| SfantulArdei a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Anonime esti prost gramada.
Dai interpretari de ca ca t la niste lucruri clare.

| ĂlaRău a răspuns:

Cool story bro'

| RAY explică (pentru ĂlaRău):

E tragic nu e cool, daca copii tai ar fi omorati doar pentru ca rad de cineva tiar conveni?

| ĂlaRău a răspuns (pentru RAY):

Nu am copii.

| RAY explică (pentru ĂlaRău):

Dar vei avea poate

| Proton a răspuns:

Citeste aceasta intamplare, despre judecatile lui D-zeu care sunt intelese gresit de oameni.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou26.htm

| TurnuldeVeghe a răspuns:

Abia acum m-am prins de ce nu stii sa scrii romaneste.
Esti tigan in P.L.M.
Schimba dracu poza aia de la profil ca esti prea tuciuriu.