| Mircea08 a întrebat:

Aceştia sunt cârtitori, nemulţumiţi cu starea lor, umblând după poftele lor şi gura lor grăieşte lucruri trufaşe, deşi, pentru folos, dau unor feţe mare cinste.
Epistola sobornicească a Sfântului Apostol Iuda – 1/16
- "dau unor feţe mare cinste" - la care feţe se refera?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele de masa, evident!

| BogdantheDreamer a răspuns:

"pentru folos, dau unor feţe mare cinste."

De cate ori in viata nu am alergat dupa lucruri desarte. De cate ori pentru dorintele noastre si pentru egoismul nostru nu am fost lingusitori cu alti, si i-am marit in ochii nostri si ai altora doar pentru a obtine ceva, un lucru.

Sa nu vorbim cuiva vorbe trufase, cinstind miseleste pentru a obtine foloase materiale ce sunt desertaciune si sa dam cinste curata si adevarata lui Dumnezeu pentru toate zilele noastre si sa zicem :
"Pomenește-mă, Doamne, când vei veni întru Împărăția Ta".

| temporarPE5minute a răspuns:

16 Aceștia sunt oameni care murmură, care se plâng de soarta lor, care umblă după dorințele lor. Gura lor rostește cuvinte pompoase și ei admiră persoane pentru câștig.
O traducere mult mai clară.