| HeadGeneral a întrebat:

Acum 2 zile mi-a murit strabunica, parintii imi spun ca nu am voie sa ma uit la tv sau sa ma spal pe cap, este adevarat? Maine am scoala si...

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Mai bine ca din respect pentru parintii tai sa eviti sa te uiti la TV, macar pana ce fac inmormantarea. In privinta spalatului e deja prea absurd, e o chestie de igiena pana la urma, poate sunt mai intelegatori.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Superstitii prostesti, asta cu uitatul la TV nici macar nu tine de crestinism, cred ca tine mai degraba de spiritism.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, nu te spala pe cap. Mirosind urat și având o igiena precara e cel mai bun mod de a onora amintirea celor decedați

| Steregoi a răspuns:

Daca erai angajat aveai dreptul la cel putin trei zile libere. Asa ca nu esti obligat sa mergi la scoala. Ti-au zis astfel pentru a lasa la o parte propriile necesitati nestricte cateva zile pentru a medita la ce a reprezentat strabunica ta fiindca in curand nu o vei mai vedea probabil niciodata daca Dumnezeu nu te va invia pe tine sau pe ea.

| Panamax a răspuns:

Eu stiam ca nu ai voie sa speli televizorul.

| Mircea08 a răspuns:

Probabil ca ceea ce spui sunt niste obiceiuri, si probabil ca sunt inventate de preoti pentru ca sa se dea importanti, dar sa stii ca ce spui tu sunt printre cele mai mari prostii pe care le-am auzit. E greu de inteles cum de oamenii cred ca au vreo valore, dar se pare ca asta se intampla si se intampla deoarece habar nu au ce le-a spus Dumnezeu sau Iisus sa faca. Le este mai usor sa asculte ce mai minte preotul decat sa citeasca si sa caute sa inteleaga Evanghelia, SINGURA INVATATURA PE CARE IISUS A PROPOVADUIT-O

| leo59 a răspuns (pentru Mircea08):

Daca intreba un preot il lamurea si nu mai lansa intrebarea pe acest site unde unii raspund zeflemitor iar altii arunca vina in preoti, Biserica, etc. Nu mai vorbesc ca si intrebarile dezvaluie subcultura multora.

| Mircea08 a răspuns (pentru leo59):

Nu degeaba arunc vina pe preoti. Daca nu am dreptate, spune-mi te rog cine a spus sa nu te mai speli pe cap daca moare cineva din familie, sau da-mi un citat din Biblie in care spune ceva de televizor.
"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)
Ortodocsii spun ca hotrarile preotilor care au fost luate in sfantul sinod trebuiesc respectate de enoriasi :
" In cartea Faptele apostolilor se numesc dogme (ta dogmata) „hotararile" luate in sobor de catre apostolii si presbiterii Bisericii din Ierusalim (pe la anul 50-52; FA 16:4). Hotararile acestui sinod se numesc dogme. "
(Ce sunt si de unde avem dogmele? - Crestin Ortodox)
Eu nu cred ca e corect ca niste oameni (preotii) sa faca legi pentru fiii lui Dumnezeu sipentru ceilalti care sunt sub Lege.
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
NOI AM PRIMIT EVANGHELIA LUI HRISTOS, si nimic altceva.
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Oare soborul crede ca Iisus nu a fost in stare sa dea o invatatura completa?

| Csander a răspuns:

E ceva treaba legata de religie. N-ar trebui sa ti se interzica sa faci lucruri, mai ales sa te speli. Uitatul la Tv poate bate si putin in respect, dar te poate distrage de la nefericitul eveniment.