| fearlessss a întrebat:

Acum cateva zile a aparut la stiri ca o femeie a murit din cauza unei pietre care i-a cazut in cap si ca ea probabil fusese blestemata pentru. ca inainte intrase intr-o pestera unde au acces doar barbatii.S-a zis si ca mai demult o alta femeie a intrat si a murit pe loc.Cum atei nu cred in Dumnezeu, inseamna ca mai exista si o alta explicatie sa-i zicem stiintifica. Vreau sa imi zica si mie un ateu de ce crede el ca s-a intamplat asa..pt ca explicatia crestinilor mi se pare o prostie.Adica sa fi omora ca itnrii intr-un loc? Mi se pare ceva abstract.Rog crestinii sa evite intrebarea.

27 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

It's called *** bad luck, my friend. Cu accesul in functie de sexe, este doar o prostie inventata. Unei pietre nu-i va pasa daca esti barbat sau femeie...

| andreiush25 a răspuns:

La stiri nu a zis nimeni ca in pestera aveau doar barbatii acces cel putin eu nu am auzit...Iar oameni care au murit stupid au fost multi.S-a intamplat sa fie la momentul nepotrivit in locul nepotrivit.

| milan9 a răspuns (pentru andreiush25):

@fearlessss se referă la alt episod din viaţa ei, de o altă peşteră... Nu ştiu detalii.
La noi în ţară ştiu un singur loc, o manastire, unde nu au acces femeile;

| ErrorFound a răspuns:

Probabil a fost o intamplare?
Hai s-o spunem pe fata, toti oamenii mor, cauzele pot fi aceleasi, dar asta nu inseamna ca este vorba de un blestem.
Daca era vorba de 20-50-100-1000 de oameni care au murit la fel, si singura legatura intre ei ar fi faptul ca au intrat in acea pestera, probabil ca chiar ar fi fost vorba de un blestem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Toti murim cand ne vine mandatul, nu ca suntem blestamati sau mai stiu eu ce, traieste omul pana moare, aia e

| Hahahahahahah a răspuns:

E vorba de mama Monicăi Gabor.A călcat într-un loc interzis femeilor şi a fost blestemată. Putea să cadă în capul oricui, aşa că lui @andreiush25 nu-i merge că a fost o întâmplare.

| sublime89 a răspuns:

Intamplarea asa a facut sa se intample. Noi romanii chiar trebuie sa invatam sa mai credem sin-i coincidente, noroc sau ghinion, si sa nu mai cautam raspunsuri superstitioase pentru orice fleac.

| usuk a răspuns:

Nu exista blesteme, supranatural, demoni si alte chesti...NU exista asa ceva[chiar daca ti se pare ca exista..NU exista, garantez eu>doar pentru ca cineva aude chesti, asta nu inseamna ca ele si exista>exista dar doar in capul lui]
cat despre moarte, asta e; asa ceva se intampla peste tot, asta-i viata, poti muri din orice>in timp ce ai citit acest raspuns probabil au murit 6 persoane[in lume moare 1 persoana/5 secunde si se naste una la 3]

| Scarbo a răspuns:

De oamenii ucisi de fulgere ce zici, asa e natura, nu ai ce face.

| Nucreeed a răspuns:

Explicatia stiintifica ar fi ca, stalactati s-a excitat dupa atata timp de inactivitate si s-a aruncat pe stalacmami de om si a facut boom.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar daca acel numar mare de oameni ar muri in mod misterios sau asemanator, si singura legatura intre ei ar fi pestera, cred ca se poate caracteriza ca un blestem. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cand am scris toti am facut referire la fiecare cu mandatul lui, ca si cum te striga la catalog, blestem? am o vecina care arde lumanari invers, le tine cu flacara in jos iar cand vede ceva mizerie la usa ei ( adusa de caini ) da cu urina, cica-i mosmoande(farmece, vraji ) rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ce exemplare ai avut ocazia sa vezi si tu...

| Mikhtarian a răspuns:

Nu se poate evita intrebarea asta prietene,raspunsurile ma fac s-o iau razna.
Tipic romanesc,se vorbeste in nestire si in prostie,cand e vorba de Dumnezeu,pentru atei e "NOROC" cand nu e,e stiinta,penibil.
Locul are cateva informatii pentru care sa evite femeile,scrie clar ca femeile nu au ce cauta acolo.
Calugarul si-a facut loc acolo,a fost plecat un timp si cand s-a intors a gasit maicute si calugarii facand orgii.
Ideea e ca, aici e vorba de Dumnezeu, nu de noroc, imi faceti sila, hai salut.

| danut a răspuns (pentru Mikhtarian):

Dragule, un calugar nu poate interzice sau nu intrarea unui copil al lui Dumnezeu intr-un locas sfant (daca este sfant).
Tu ar trebui sa te intrebi altceva, oare pelerinajele la manastiri sunt de la Dumnezeu sau NU, aici este problema mare deoarece Dumnezeu nu a spus niciodata ca oamenii trebuie sa se retraga in manastiri ci sa stea printre ceilalti DEOARECE copii lui Dumnezeu SUNT SAREA Pamantului si asa cum sarea SE AMESTECA cu mancarea ca sa-i dea GUST asa si sfiinti TREBUIE sa stea printre oameni si nu cocotati cine stie unde prin munti sau STALPI. Ca au murit cam multi prin pelerinajele astea de la o vreme.

| Şaptepăcate a răspuns:

O fi fost pestera lui Betmen
O fi avut femeia capul mai mare
Adica de fiecare data cand calc stamb am fost doar avertizat sau ce? happy
E ca la loto unul mai castiga si restul pierd, separe ca a fost la locul potrivit la momentul potrivit

| 1DeadMemories a răspuns:

Hmmm,probabil din cauza gabaritului doamnei s a produs o alunecare a bolovanului ...raspuns stiintific rolling on the floor)...i se putea intampla oricui, acum nah, orice om care e palit in mufa de o piatra, gata, o fo blestemat saracu laughing)

| FIFA14 a răspuns:

Te lasi manipulat ca o marioneta de o stire falsa:

http://www.ziuanews.ro/......bor-101703

| RAY a răspuns:

Stiintific desigur faptul ca a intrat intro pestera nu are vreo legatura cu moartea survernita, pur si simplu ea cazut bolovanul in cap cum oasele cranuilui nu absorb impactul ca genunchi ea spart o vena probabil si a facut hemoragie craniana si desigur a murit, oasele creierului nu sunt elastici sunt statici nu absorb nimic, asa ca mare grija

| danay72 a răspuns:

E o traditie si o superstitie si pana la urma incultura sa crezi ca Dumnezeu face asa ceva.De fapt, nici Isus nu aproba supertitiile, dar oamenii se iau dupa preoti in loc de Biblie.

| milan9 a răspuns:

Daca nu ar fi fost nimic adevarat din ceea ce se spune despre blesteme, vrăji şi alte lucrări ale răului, Scriptura nu le-ar fi amintit de nenumărate ori în paginile ei...

| milan9 a răspuns:

PREOTIA CRESTINA este lasata de Mântuitorul Hristos. Nu este de capul ei in BISERICA!

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| milan9 a răspuns:

În orice caz nimeni niciodata nu face rugaciuni de pedepsire in Biserica.

Dacă cerinţa vreunui călugar care a intemeiat mănăstirea a fost să nu intre femeile, asta e cu totul altceva. Nu presupune amenintare, nu presupune reavointa (recomandarea a fost pentru linistea şi netulburarea calugarilor din manastire)!

Nu se spune nicaieri ca pe cel care intra il va paste vreo primejdie...

Dar stii cum e cu neascultarea, nu ştii la ce sa te astepti... (din cauza indepartarii harului lui Dumnezeu care te apără)...

| PedoBarbie a răspuns:

Femeia asta e mama Monicăi Gabor. Aşa o fost întâmplarea. Nu e vorba de niciun blestem.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cata manipulare a textului Biblic mai faceti mai baieti? Cum o sa va mai dati voi cu capul de pereti pentru minciunile indrugate cand Dumnezeu o sa va spuna: PLECATI de la mine caci NU VA CUNOSC! Tie nu ti se cutremura carnea pe tine la cat text sacru denaturat scrii pe net?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

E uşor pentru cineva să bage "strâmbe" când de fapt nu are nimic de spus şi nimic de reproşat...

În cazul acelei femei, poate că a fost o simplă întâmplare... Dar orice simlă întâmplare are un context.

Iar acel context cred că a fost îndepărtarea harului lui Dumnezeu (din cauza faptelor) care ar fi putut-o feri de primejdii.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cel care comite o neascultare, faţă de părinţi, faţă de Dumnezeu, se confrunta cu îndepărtarea harului lui Dumnezeu...

Iar în lipsa apărării lui Dumnezeu se poate întâmpla orice rău (răul capătă o putere mare asupra omului). Dar nu Dumnezeu este cel care intervine punitiv. Nu El este cel care pedepseşte vreodată...