| anonim_4396 a întrebat:

Acum câțiva ani, cineva a încercat să mă atragă într-o chestie imorală, ceva ce nu mai făcusem până atunci. Era vorba despre un bărbat. Căsătorit.
Mă cunoștea de mai multă vreme și voia să avem relații intime. Știam că e însurat.
Nu mai avusesem tangențe până atunci.
Era destul de atrăgător, atât ca persoană, cât și fizic.
La început am vorbit ca amici, apoi a început cu flirtul și avansurile.
Mie îmi plăcea, nu pot să neg, deoarece era atractiv, avea șarm, dar nu intenționam să ajung în pat cu el.
Sunt o persoană religioasă, credincioasă, am citit Biblia de două ori, așadar cunosc poruncile Domnului și versetele cu privire la adulter.
El încerca să mă determine să mă culc cu el și pentru asta apela la toate tehnicile de seducție.
I-am zis să nu insiste, că nu o voi face, dar a început să devină insistent.
Într-o zi, când vorbeam la telefon cu el, am simțit ceva straniu.
Sunt o persoană rațională, nu sufăr de boli psihice și nici nu consum substanțe interzise.
Când am vorbit cu el în ziua aceea, se comporta diferit de cum o făcuse până atunci, în felul cum încerca să mă convingă, vorbele pe care le folosea.
Cel mai straniu a fost să-l simt precum un șarpe care sâsâie atunci când vorbea și încerca să mă convingă în ziua acea să ne întâlnim și să "o facem".
Am simțit o stare de neliniște cum nu mai simțisem în conversațiile anterioare cu el.
(Nu, nu mi s-a părut, obosită nu eram).
M-am rugat să rezist ispitei și am reușit. Nu i-am cedat avansurilor.

A mai avut careva senzații asemănătoare?
Cei care credeți în Dumnezeu si Biblie, ce explicație aveți?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Ai perceput in duhul tau ca era influentat de un demon de seductie.E marr greseala sa vorbrsti si la telefon cu asa pameni.In Biblie scrie ' Fugi de poftele tinrretii!

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Tu ai avea nevoie de o vacanta la Psihiatrie de minim 3 ani cu o asa gândire habotnica, ai niște dogme de mult apuse pe care nimeni aproape nu le mai pune în practica, trebuia sa te naști în evul mediuwinking

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, daca nu e curva, e bolnava psihic?
Tu ai nevoie de vacanta prescrisa. Ce ai zice daca nevasta ta te-ar insela pe criteriul gandit de tine? Ca deh, toti barbatii vor aventuri. Si de unde atatea femei libere?

| Mosotti a răspuns (pentru NunuNini):

Si ce sa-l int pe el Imprevisibleboy ce ar zice altul care e insurat cu amanta lui?! El si-ar vedea interesul, nu are sens sa se puna in locul aluia, e o prostie, oamenii isi vad interesu lo si nu le pasa de altii, asa suntem facuti majoritatea.
Ce ma int ce ii fac unui om de care nu-mi pasa?!
Aaa, daca ala inselat era ruda sau prieten da, nu i-as face asta pentru ca imi pasa, dar altfel de ce?

Sunt multe femei nelibere care sufera in casnicii din care din n motive nu pot iesi, fie slabiciune emotionala, fie alte chestii, asa ca amante sunt multe posibile.

Nu toti barbatii vor aventuri, dar multi din ei.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Nu e vb de c. urva ci de concepțiile și dogmele ei apuse, și prostiile cu demonii. Probabil și tu ești vreun bigot

34 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu sunt crestin dar nu practicant, ma bucur ca sunt ortodox si nu vreun sectant cu toate acestea nu respect si nu cred toate prostiile pe care le promoveaza babele, in Romania baba este provocatoarea si instigatoarea la religie fara a avea o baza solida, fa maica asa ca asa e bine, in cate zone si sate am fost e alta traditie, conform Bibliei nu pot exista "atatea obicee cate bordee" dar la noi iata ca se poate, in Moldova e intr-un fel, in Maramures in alt fel, in Muntenia in altul, de ce?

Cat despre ceea ce ai spus tu ca ai simtit ca era ca un sarpe si faci cumva referire la ispitirea lui Adam si Eva in Rai cand au gustat din fructul interzis, mi se pare putin deplasata.
Sarpele in sine nu reprezinta raul, e un pasaj Biblic in care da trebuia sa fie un animal cu valente oarecum rele, pervers si inselator asa cum ar putea fi personificat sarpele, dar el in sine nu e mai rau ca un pradator, insa asa a fost sa fie.
Pe de alta parte sa nu uitam ca Lucifer este unul dintre cei 7 printi ai intunericului, el este cel mai mare in rangul din Iad, insa nu singurul...Lucifer este la baza un inger decazut care era de o frumusete aparte, deci Raul in sinea sa nu trebuie sa fie neaparat ceva monstruos, Raul poate aparea sub forma unui chip inocent sau ceva placut!
Filmele, documentarele si tot ceea ce a fost transmis prin viu grai personifica Raul ca fiind ceva grotesc, urat pentru ca astfel poti face distinctia in primul rand dintre Bine (frumos, placut) si Rau care trebuie sa fie ceva hidos, monstruos.
Ei bine nu cred ca are vreo relevanta cum arata Raul, ci ceea ce este in spatele sau.
Apocalipsa dupa Ioan spune de un lider care ar fi Raul intruchipat, acel lider poate sa fie cineva de un mare rang si de o prestanta si de un aspect placut...deci Raul poate veni in chip placut.
Asa ca babele vor crede in continuare ca Diavolul este cel cu coarne si coada, iar tinerii vad Raul ca fiind acei monstri din filmele horror.
E mult de vorbit, am studiat ani si ani de zile mitologiile imperiului roman cat si pe cea Greceasca, raspunul se poate gasi chiar in unele dintre scriile lui Mircea Eliade, el a gasit o similititudine de obiceiuri, datine si legaturi intre o multime de religii din perioade diferite, zeitati si comportamente asemanatoare la popoare care nici macar nu au intrat vreodata unii in contact cu altii sau altii care au avut de a face unii cu altii, ciudat probabil multe datine si ritualuri s-au pastrat prin viu grai mai mult decat prin alte forme de exprimare.

| RxTx a răspuns:

Luca 17
1. Isus a zis ucenicilor Săi: "Este cu neputinţă să nu vină prilejuri de păcătuire; dar vai de acela prin care vin!
2. Ar fi mai de folos pentru el să i se lege o piatră de moară de gât şi să fie aruncat în mare, decât să facă pe unul din aceşti micuţi să păcătuiască.

| RxTx a răspuns:

Luca 17
1. Isus a zis ucenicilor Săi: "Este cu neputinţă să nu vină prilejuri de păcătuire; dar vai de acela prin care vin!
2. Ar fi mai de folos pentru el să i se lege o piatră de moară de gât şi să fie aruncat în mare, decât să facă pe unul din aceşti micuţi să păcătuiască.

| RAY a răspuns:

Tu ești hinatich de pe grup?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De ce crezi asta?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Din experienta

| Mosotti a răspuns:

Si daca acceptai ce pierdeai? Ca te simteai si tu bine pana la urma.
Si daca n-ai cedat ce ai castigat? Ai pierdut niste placere, nu e o lauda ca te-ai straduit sa nu primesti clipe minunate cu acel om, ce treaba aveai tu ca era insurat? Daca tu erai maritata da, era nasol sa-ti inseli sotul, dar asa, nu aveai treaba.

Ai avut ceva iluzii de aia ai simtit aia cu sarpele, nu trebuie sa ai boli psihice si sa iei substante interzise pentru asta, se mai intampla chiar daca nu erai obosita.
Si da, nu ti s-a parut, chiar asa ai simtit, ca iluzia e 100 % perceputa ca real.

Ti-ai indus tu ca nu e bine, ca aia, ca aia, si il percepeai asa ca pe ceva foarte negativ, si de acolo cam a venit chestia.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mosotti):

Cum crezi că s-ar fi simțit nevasta bărbatului dacă ar fi aflat că o înșela?
Tu spui că era nasol dacă ea era măritată, căci și-ar fi înșelat bărbatul. Mi se pare că o spui ca și cum bărbații pot să se culce cu alte femei, dar femeile nu.
Adulter e pe ambele părți.

Sau să te punem pe tine în situația ei, dar ca bărbat. Tu ești neînsurat, și găsești o femeie măritată, și te culci cu ea. Nu cred că bărbatului ei i-ar conveni; cum te-ai fi simțit tu, dacă erai în locul bărbatului înșelat? Pariu, că nu prea bine.

De aceea ar trebui ca NIMENI să nu comită adulter, ca nimeni să nu aibă de suferit în societate, în același mod în care nimeni nu ar trebui să fure, sau să omoare.

Nu sunt în niciun caz un Sfânt, dar nu m-aș culca niciodată cu o femeie măritată cu altul.

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Am zis ca era nasol daca tu erai maritata si iti inselai barbatul, atunci da, era nasol si imoral sa faci asta.
Si femeile si barbatii au voie sa se culce cu cine vor in egala masura, ai inteles gresit, am zis ca era rau daca-ti inselai barbatul asa moral pe principiul tau, sa zici ca n-ai face asta, nu ca n-ai avea dreptul sa faci.

Chiar ca mereu critic cand multi zic ca barbatu are voie aia si aia, dar ele nu.

Insa cand tu esti libera, ce treaba ai tu cu nevasta aluia?! Fiecare isi vede interesul, plus ca aia nici n-ar fi aflat.

Daca eu sunt neinsurat si ma culc cu una maritata, nu ma int pe mine ce ar crede barba-su, ar fi culmea.
Eu liber am dreptul sa incerc, daca ea accepta e clar ca nu mai ii merge relatia, asa ca nu am ce sa stric daca ceva e deja stricat.
Ca nu ai cum sa intri peste relatie buna, ca ea maritata, m-ar fi respins, e simplu.
Adica ii fac un bine si ei si mie, iar ala daca nu se mai intelege cu ea, sa plece.

Iar daca divorteaza si vine la mine, e mai bine daca o plac f mult si ea pe mine. Mai ales daca barbatu e de vina, ca in majoritatea cazurilor el devine nesimporc si nu mai stie sa se comporte.

Multe is imorale si se faca, astia suntem, macar eu recunosc.
Multe nu ar trebui, dar asta e altceva. Si aia care au facut moralitatea in religie, sunt cei mai bogati si smecheri pe spatele prostilor, toata popenia si capii bisericii.
Insa exista n motive pentru care el insurat sau ea maritata nu iese din relatie, ori ca sunt chestii financiare de pierdut, ori ca se inteleg bine in rest dar doar la ssex nu se mai inteleg, etc.

| T0T a răspuns (pentru tudorvolcano):

„Cum crezi că s-ar fi simțit nevasta bărbatului dacă ar fi aflat că o înșela?"
Eu cred că i-ar fi fost mai bine ei. Altfel trăiește în minciuna că bărbatul ei chiar o iubește. Că tot voia utilizatorul @Rozenn exemple de a trăi în minciună. Oricât de dur ar fi adevărul, e preferabil unei minciuni. Faptul că acea căsnicie continuă este o mare amăgire a celui care crede în ea.

| LoveSleep a răspuns:

I-ai dat funda aniei care a zis acum ceva timp ca s-a casatorit in graba ca soțu’so nu mai putea sa amane, ca daca nu fu1ea ceva, murea de inima.

Cat despre tine, cred ca lipsa de sex iti afecteaza creierul.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Ce rău ești... sad

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Știi, îți zisesem că o parte dintre răspunsurile tale sunt bine argumentate, folositoare și inteligente dar unele, printre care și acesta, sunt de foarte prost gust și nelalocul lor.
Înțeleg că unele întrebări pot părea ciudate, haioase sau aiurea, mai ales ale trollilor care nu merită mai mult dar sunt și întrebări, printre care și asta, care chiar sunt puse în mod serios și acele persoane vor un sfat pertinent, nu ironie.

Nu mă interesează viața privată a Aniei, ci răspunsurile pe care le oferă ea.

Am înțeles când e de glumă și îmi dau seama când răspunzi în ton amuzant dar pe de altă parte sarcasmul tău e grosier, ca în exemplul de mai sus.

Păreai o persoană inteligentă dar cu acest răspuns ai dat dovadă de mentalitate de prepuber.

| Mosotti a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu cred ca e valabila aia cu sexul, multi n-au sex si nu au nici o treaba, mai se intampla sa aiba omul iluzii, isi autoinduce inconstient cand uneori facem chestii pe care valorile noastre morale nu le permit.
Si e posibil sa percepem pe acela ca un dusman ademenitor, de aia probabil s-a asociat cu un sarpe care sasaie, adica ca pe ceva rau.

Cum eram si eu prin 2010, aveam frica de ingrasare, si percepeam mancarea ca pe ceva malefic, imi dadea o senzatie de frica teribila, cand vedeam borcanul de nutela il percepeam asa malefic ca si cum era ceva de nu pot descrie acum.

Asa o fi fost si la ea, nu vedea doar suprafata, vezi si ce se ascunde in spate.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce intrebare ai pus aici, Rosalio, nu ma mira parerea ta despre mine de acum, ma mira parerea ta despre mine din general.

Cat despre ania, nothing further from the truth.
Bine, e foarte adevarat, din pacate.

| Mayhem666 a răspuns:

Nasol ca era casatorit si ca avea o familie, dar in rest nimic special. Nimic iesit din comun, toata lumea face chestii de genul.

| Lioana a răspuns:

Felicitari ca ai rezistat ispitei. Dar acum de ce ti-ai adus aminte de el?

| Seba2013 a răspuns:

Daca tu ca fiica a zorilor, a luminii si cetateana in lumea trascedentala te-ai lasat ingenuncheata de umani, nu mai meriti sa fii sfanta (Efeseni 5:5). Cine se naste de sus, trebuie sa caute lucrurile de sus. Titanii trebuie sa locuiasca in lumea astrelor, nu a umanilor. In lumea umanilor exista perspectivism si iluzionism, tu locuiesti in lumea reala a luminii. Nu in lumea lor unde exista lipsa, viciu, corupere, imperfectiune, mizerie si defect. Cand oamenii aceia din pestera lui Platon s-au eliberat, nu crezi ca s-au bucurat ca au ajuns in lumea soarelui? S-au cand te-ai curatit si intors, nu ti-ai luat inima de la ei? Vrei sa fii ca sotia lui Lot?

De parca nu se stie vointa lui Dumnezeu in legatura cu acest pacat.(Trebuie mai multa rugaciune, comunicare si convorbire cu Dumnezeu pentru sfat). Poate ai avut adormit INGERUL PAZITOR si nu i-ai ascultat sfatul. In Isaia 30:21 Dumnezeu este ca un hacker care iti spune calea buna. El te invata ca in Misiunile Imposibile cu Tom Cruise pe unde sa mergi si ce sa eviti (ii un hacker care tot timpul ii arata nordul). Pe Balac l-a oprit de la rau (Numerii 22).

Poate tu nu recunosti aceasta voce, pentru ca am vazut ca modernistii(umanistii, ilustratii cica ilumisti) nu gandesc in termeni de "procesare a informatiei" ci de stimul-raspuns. Studiezi bine "psihologia cognitiva", si vezi toate modelele de: conexionism, simbolism, teoria computationala, etc. Trebuie sa vedem cum aceasta constiinta ne face sa alegem binele si sa evitam raul. Trebuie sa iti recunosti aceasta voce, si sa devii experta in constiinta. Trebuie sa ii intelegi rostul si cum functioneaza. Altfel umanistii vor rade de tine ca ai ajuns ca ei. Acum 60 de ani toti zombii spuneau ca daca nu fumezi si bei esti prost. La televizor era isterie cu asa ceva iar medicii le spuneau ca nu exista. Acum se pune avertizare, insa inainte iti punea sens obligatoriu si drum asfaltat, insa aia cadeau la greu in prapastie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Într-o zi, când vorbeam la telefon cu el, am simțit ceva straniu."
Nu crezi ca e imoral sa continui sa vorbesti cu un tip casatorit de care esti atrasa si care stii ca vrea sa ti-o traga?
Poate ar trebui sa citesti Biblia pentru a 3-a oara.
" M-am rugat să rezist ispitei și am reușit. Nu i-am cedat avansurilor."
Intr-adevar, e o realizare remarcabila. Mai ales tinand cont ca el apela la "toate tehnicile de seductie".

| NunuNini a răspuns:

Nu iti raspund prin prisma Bibliei. Realitatea e mai aproape.
Toti barbatii vor aventuri. Vazand ca nu cedezi, la acel telefon a schimbat tactica.
Schimb-o si tu. Ameninta-l ca-l spui nevestei. Sa vezi cum se linisteste. Ba chiar te va parasi.

| Bariel a răspuns:

Avand in vedere ca v ati sarutat inseamna deja ca ai pacatuit, puteai foarte bine sa-l lasi sa te si penetreze putin... Macar asa îi faceai pe plac

| Mosotti a răspuns (pentru Bariel):

Pai nu ii facea doar lui pe plac daca o penetra, si ea se simtea bine ca si el, era un bine pentru ambii.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt povestii inventate, ma mir ca crezi

| MrAM a răspuns:

Tu aveai de pierdut demnitatea si el familia. Interesant ce sa zic.
De cate ori v-ati vazut? Xd

| anonim_4396 explică (pentru MrAM):

O dată. Atunci ne-am sărutat. Am stat câteva minute împreună apoi am plecat.

| RxTx a răspuns (pentru anonim_4396):

Cumva sa intâmplat în Brașov?

| MyNameisEduard a răspuns:

Felicitări ca ai rezistat ispitei, nu am mai avut senzații de genul(sunt băiat), ma lupt in fiecare zi cu ispitele și sunt o persoană religioasă chiar daca am doar 17 ani(mulți de vârsta mea se comportă de parcă Dumnezeu ar fi o invenție, cel puțin asa se comportă).La fel ca tine nu vreau sa comit adulter si nu o voi face, după căsătorie e cel mai bine, doar sper sa găsesc acea persoană specială într-o zi...
Iti urez o seară bună!

| SimplyBlue a răspuns:

Vad ca oamenii iti spun felicitari ca ai rezistat ispitei.
Te amagesti sau? Ca daca esti credincioasa stii foarte bine ca si doar daca ai gândit, ai păcătuit asa ca degeaba ne mai intrebi pe noi ce si cum simtim.
Poate putina maturizare iti va rezolva problema.
Auzi, a rezistat! laughing
Poate ca gresesc, nu trebuie să fii credincioasă, trebuie numai putina morala. Sa te pui pe tine in locul sotiei barbatului si sa vezi daca tie ti-ar placea ca sotul tau sa stea cu mintea la fundul altei femei.

| IonutP22 a răspuns:

Eu am fost de ceva ori in situatii de genul, numai ca la mine este invers. Eu fiind masculul, le atrageam pe femei in capcana sa zic. Incercam sa le seduc din vorbe, sa le fac sa ajunga in punctul ala sa ma doreasca, si sa avem relatii intime impreuna. Dar ceva ciudat se intampla cu mine si pe atunci nu prea intelegeam de ce ( Acum inteleg ca Duhul Domnului ma mustra). Mai de fiecare data dupa incheierea conversatiilor un sentiment de vinovatie, de neliniste ma cuprindea, imi parea rau pentru ce intentii aveam si deveneam foarte trist. Aveam cunostinta foarte putina de Dumnezeu de la bunica mea si stiam de faptul ca adulterul este un pacat inaintea Lui prin cat intelegeam eu. Nu citisem din Biblie niciodata la vremea aceea. Si aceste scene s-au repetat de mai multe ori. Atractia sexuala era foarte mare, dar era si frica de Dumnezeu.

| miaulmagic a răspuns:

Nu inteleg ce poate sa te atraga la un asemenea om.