| RAY a întrebat:

Acum serios care era posibilitatea ca sa apara un dumnezeu, creator din absolut nimic si sa creeze 400 de miliarde de galaxii, in fiecare galaxie sunt miliarde de stele si asta din nimic? de ce mereu pentru ceea ce inca nu stim raspunsul e dumnezeu? de ce ploua afara? dumnezeu,cum a aparut viata? dumnezeu,dumnezeu e doar ceea ce nu stim atat
nu ma luati ca a existat dintotdeauna, inainte de big bang nu exista spatiu, timp

Răspuns Câştigător
| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

De fapt nu știm ce exista înainte de Big-Bang și nici nu putem explica. Înainte oamenii credeau că fulgerele sunt de la zei, pentru că nu le puteai explica. De exemplu vikingii credeau că fulgerele sunt de la Thor. Normal că ce rămâne neexplicat oamenii încearcă să îi dea o explicație, chiar dacă nu au dovezi. Acești oameni pe cont propriu nici nu ar avea cum să găsească explicația și de aia se mulțumesc cu o doctrină. Alții sunt mai capabili și caută dovezi.

| RAY explică (pentru Postolache_Larisa_2001):

Corect man asa e, e mai usor sa crezi in basme si mai confortabil emotional

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Eu unul nu le numesc basme din simplul motiv că nici eu nu am nimic mai bun. Fiecare e liber să creadă în ce vrea atâta timp cât nu încearcă să îmi impună adevărul ăsta "absolut" și mie. Deci nu mă leg de credința omului decât dacă mă influențează pe mine sau dacă argumentele care ar trebui să fie logice și exacte sunt de genul "că asta a fost voia Domnului". La matematică dacă un profesor te întreabă de ce x'=1 tu nu vei spune "că asta a fost voia Domnului". Nici la fizică când ai de rezolvat o problemă de mecanică ca să determini forțele care acționează asupra unui corp, nu vei spune că "e cum vrea forța lui Dumnezeu".

| RAY explică (pentru T0T):

Problema e ca te amenita cu iadul, te face satanist, imoral, rau, si fac propganda religioasa

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Păi da, genul ăsta de persoane îmi displac și mie. Sunt oameni care te fac satanist doar pentru că de exemplu asculți un anume gen de muzică care nu e religioasă. E o cretinitate. Ei spun că nu îți dă o stare bună, alt argument n-au. Și când le zici că o asculți că chiar îți dă o stare bună și îi întrebi în condițiile astea de ce e satanistă ți-o bagă pe aia că nu ai harul lui Dumnezeu și nu poți înțelege sau chestii de genul.

22 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Ai mari probleme cu hermeneutica* Siegfried.
ATAT de mari. big grin
In prima parte, te miri ca o fecioara ca "care era posibilitatea ca sa apara un dumnezeu, creator din absolut nimic"?*

*("ca care" este absolut indicat la astfel de "intrebare")...din moment ce in al doilea paragraf admiti ca universul a luat nastere din NIMIC.

** hermeneutica, adica care big grin pui o intrebare pe care NU o poti intelege sau interpreta corect, sau pui o intrebare care necesita un raspuns pe care NU il poti intelege.
Adica ...ecce! happy

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Man eu nu am afirmat ca universul a aparut din nimic, inca nu stim cum a aparut acest univers, man intrebarea e simplu cum o aparut un creator din nimic? care a creat totul din nimic? a existat mereu? inainte ca timpul sa existe? spatiul? daca nu era spatiu unde a aparut? imagineazati ca mergi intr o pesterea si vezi picturi si x isi spune mereu au existat, oare asa sa fie? vedem ca totul are o cauza si un efect, de ce un creator nu are nevoie de o cauza?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

RAY:
"nu ma luati ca a existat dintotdeauna, inainte de big bang nu exista spatiu, timp"
Tocmai ai afirmat...;)
Si daca tu iti modifici intrebarea, afirm eu ca universul a aparut DIN NIMIC.
Sau pe tine si pe "desteptii" ceilalti care incerca sa-l "explice" pe Dumnezeu prin fizica, INEXISTENTA spatiu-timpului va duce totusi cu gandul la existenta a..."CEVA", dar care nu este nici spatiu, nici timp? :))
Pai "ceva-ul" ALA, e in aceasta situatie, Dumnezeu.
Se si potriveste, fiind caracterizat ca atemporal, etc. :D
Daca incerci sa-l "explici" pe Dumnezeu prin fizica, iese o intrebare cam de...acest gen:
https://www.tpu.ro/......nstrat-ca/

Si bine'nteles, un raspuns de felul asta, care pune si punct:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16167427/

Deci?
Cum o sucim? :)

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Ce am spus eu ce ai inteles tu, eu am scris acolo ca da inainte de big bang nu era spatiu, timp atat, ca tu ai inteles ca o aparut din nimic e treaba ta, man pe bune acum raspunde la intrebare care era posibilitatea asta vreau sa aflu de la tine

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

RAY, te joci cu nervii mei... =))
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16171456/
Daca "NU era spatiu-timp", NU ERA NIMIC, deci universul a aparut DIN NIMIC!
Te miri cum a "aparut" un Dumnezeu din nimic, dar accepti ca universul a facut-o totusi... :))
Ce dracu ai, suntem cu totii nebuni...si tu doctor in fizica?
Iti mai spun o data:
NU il poti explica pe Dumnezeu cu fizica!
Iti iese cum au incercat 20 de useri sa "explice" fantomele, cu... Einstein!
NU mai pune "intrebari" cretine, pe care NU le poti intelege, sau care necesita un raspuns pe care NU il poti intelege, astfel incat sa rezulte un: "De fapt nu știm."!

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Nu accept nimic,man scrii aiureli,nu exista spatiu, timp, asta nu demonstreaza ca universul a aparut din nimic, nu stiu cum a aparut, tu personal crezi in dumnezeu? crezi in big bang? teoria evolutiei?

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Daca "NU era spatiu-timp", NU ERA NIMIC, deci universul a aparut DIN NIMIC!
nu stiu cum a aparut universul, poate era ceva cuantic intr-un mic punct, o singularitate care sa extins, dar da intrebare e cum a aparut daca nu exista spatiu si nu stiu

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Nu vreau sa demonstrez ca a aparut universul din nimic, nu asta e scopul intrebari, suntem la religie

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

=))
Daca iti explic o singularitate spatio-temporala o fac degeaba, pentru ca NU vei intelege.
Nici tu, nici...destul de multi.
Asta crezi tu ca e singurul domeniu pe care nu-l intelegi?
Ia de aici!
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16154188/
Mai ia!
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16165303/
CE ai "inteles"?
ZERO!
Mai vrei?
Fa un sondaj, (la asta esti artist!), :)) sa-ti zica TPU daca eu sunt un nepriceput, si tu un...doctor.
Pentru binele tau, hai s-o lasam asa...
Pot sa jur ca pentru "hermeneutica", te-ai urcat pe Google, deci "pretentiile" sunt jos de tot... :))

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Nu e vorba de pretenti sau de hermeneutica e vorba de posibilitatea existentei unui creator, asta era intrebarea, nu ai face o degeaba poti sa scrii despre singularitate spatio-temporala

| EcceHomo a răspuns (pentru Darkmagic):

Ecce homo erectus!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum a aparut omul dar stiu altceva.
Stiu ca Piaget a spus ca dezvoltarea cognitiva a omului se bazeaza pe organizare si pe adaptare, unde organizarea inseamna sa dai sens propriu, subiectiv unui lucru. Dupa parere mea, asa s-a nascut ideea de Dumnezeu, sens acolo unde nu exista.

| Sigfrid a răspuns:

Evident ca daca il consideri pe d-zeu un mos cu barba nu ai cum să iti explici toate astea.
Dar daca, de exemplu, consideri un spirit cauza unui eveniment, parca totul capătă mai mult sens.
D-zeu ar fi deci cauza big bang-ului.
Din pacate nu mai stiu cine a propus această ipoteză.

| RAY explică (pentru Sigfrid):

Cum a aparut dumnezeu? cum a creat el energie daca energia nu se poate crea?

| Sigfrid a răspuns (pentru RAY):

Înainte de big bang nu exista absolut nimic. Nici timp, nici spațiu, nici o forma de energie. Totusi ceva a dus la creerea acelei explozii uriase care a creat universul. Ei, aceasta teorie de care spuneam zice ca el este acel ceva care a creat explozia.

| RAY explică (pentru Sigfrid):

De unde stii ca exista ceva care a creat ceva?

| Sigfrid a răspuns (pentru RAY):

E prea tarziu ca sa raspund la o intrebare atat de generala. La ce te referi mai exact?

| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

Simplu! Biblia spune că unii oameni au văzut suficiente dovezi, dar că aleg să înăbuşe adevărul despre Dumnezeu. Pe de altă parte, acelora care vor să ştie dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuşi le spune: „Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi; dacă Mă veţi căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit." Înainte de a analiza datele referitoare la existenţa lui Dumnezeu, răspunde-ţi la întrebarea: „Dacă Dumnezeu chiar există, aş vrea să-L cunosc?"
Dacă îl vei căuta cu toată inima vei descoperi singur faptul ca el exista și nu va mai trebui sa te chinui punand intrebari stupide ..pentru a-i putea convinge pe alți