| OctavianDanielMaria a întrebat:

Adam ce era pentru zeul iudeu?

18 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu stiu despre ce zeu vorbesti... poate ai vrut sa zici Dumnezeu nu zeul iudeu! Dumnezeu e Dumnezeul tuturor oamenilor, chiar si acelor care nu cred in El sau nu l-au cunoscut!
Acum iti raspund la intrebare: era un om ca si tine doar mai sfant!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum am mai zis si iti mai zic poate pricepe si mintea ta de gaina: indiferent ca crezi sau nu, indiferent daca ai auzit de Dumnezeu sau nu tot esti copilul lui Dumnezeu! Dar asta numai pe pamant pentru ca daca nu crezi in El dupa moarte vei fi copilul satanei! Toti apartinem sau vom apartine cuiva, asta depinde de noi, cui...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

S-a descoperit prin stiinta ca ateii nu prezinta semne sau activitati in creier atunci cand sunt pusi sa se gandeasca doar la Dumnezeu, prin asta denota faptul ca conceptul Dumnezeu este doar unul inventat si crezut 100% de cei care cred ca exista, deci nu experimentat.
Pentru Big Bang, pentru cei care cred cu tarie in acest lucru poate sa fie la fel ca in cazul lui Dumnezeu, diferenta celor doua este ca pana la nimicul, care nu se poate explica la nici una, una din cele doua explica prin ecuatii iar cealalalta prin teorie.
Unii le combina, cum fac si eu de altfel, teoria cu practica.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am mai zis: idiferent daca CREZI sau NU, indiferent daca ai auzit de Dumnezeu sau nu, Dumnezeu ne considera pe toti copiii Lui! Toti vor vedea adevarul dupa moarte, pentru unii va fi prea tarziu... Cat de usor este sa crezi acum ca sa nu arzi o eternitate intr-o groapa cu foc? Chiar daca nu crezi asta, asta se va intampla atat de sigur cat de sigur vei citi asta, cu cat ca nu ma vezi si nu ma cunosti, la fel de sigur se vor intampla si cele zise de mine. Sa nu faceti greseala sa ignorati credinta spunand ca daca nu cred asta si cred cealalta eu voi ajunge undeva unde nu este nimic, (pentru ca da, sufletul este nemuritor ca si Dumnezeu, asta au dovedit-o si stiintificii numai ca ei o spun: energie, constiinta etc) dupa moarte toti vom fi atrasi ca un magnet spre judecata. Niciunul nu va scapa...

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu te-ai prins ce vrea sa zica domnu pavel?
Indiferent ca vrei/crezi sau nu tot esti copilul cuiva invizibil(indexistent) care te lasa la propriu sa mori indiferent ca te rogi sau nu ca rugaciunile nu au efect fizic din pacate sad
adica te rogi la nimic in gol la ceva ne existent, ca na nu poti dovedii ca nu exista ceva ne existent laughing

| SkateFunk a răspuns (pentru SkateFunk):

Imagineaza-ti gen in realitate cum ar functiona rugaciunea daca ar exista rolling on the floor)
Gen te rogi la ala de sus de pe nori, si gen daca cumva iti aude rugaciunea prin magie a sute de mii de rugaciuni instante din toata lumea o aude pe ata si primeste mesajul, iar dupa sta si se gandeste daca meriti sa fii ajutat si daca da, gen apasa pe un buton si boom cuvantul magic intervine miraculos prin "cai necunoscute de om" laughing
Si cumva, tot miraculos, modifica realitatea si materia in asa fel ca sa-ti faca tie pe plac la ce iei cerut prin rugaciune...iti dai cu seama laughing
Bai deci efectiv mor cand vad cat de dumb pot fii uni frate

| lpavel a răspuns:

Uita-te la filmul asta doar de curiozitate:
https://www.youtube.com/......tps?/watch

Vezi cat de speriat era acel doctor care n-a crezut in Dumnezeu apoi a trait experienta mortii pentru putin si a fost readus la viata! vezi ce zice! si asta e nimic, zero, in comparatie cu adevarul...

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica un om nu se poate resuscita? mama cat poti fi de prost... laughing

| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Foarte corect. Daca omul a murit, mort ramane, iar daca nu e mort si e inconstient poate sa aiba halucinatii.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Presupun ca e un fel de jucarie pentru acel zeu din poveste, ca ceva serios nu era, la fel cum nici povestile nu sunt serioase.

| halogen001 a răspuns:

Imi place de Dany ca e serios si are o logica foarte buna.
Eu ma mir cum poate cineva sa creada ca un zeu inventat de primitivi ii poate da viata vesnica cand nu am vazut nici un om cu viata vesnica, cum poate cineva sa creada ca un zeu din poveste te poate trimite in Iad si Rai cand nu a vazut nimeni asa ceva, cum poate crede cineva ca un zeu infinit poate sa iubeasca un individ care inseamna nimic pe langa zeu, cum poate fi interesat un zeu de ceea ce face si ce crede un individ marunt, ce fel de iubire are zeul care lasa toti oamenii sa moara de boli, de foame, de frig, in razboaie si accidente, ce fel de zeu puternic e acela care e invizibil, care a inspirat niste scrieri primitive de tipul povestilor, care in loc sa creeze un zeu asemeni lui, face un Adam pacatos, neinstruit si neascultator pe care il "iubeste". Ce fel de zeu e acela care nu e in stare sa dea omului pe care-l iubeste cunoastere adevarata in loc de povesti? Raspunsul e simplu. E un zeu inexistent, inventat de primitivi bun la toate si la nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Râzi de halogen în zadar. Aveți foarte multe în comun. Ambii faceți afirmații pentru care ulterior nu sunteți în stare să aduceți dovezi.
Așa că când razi de el - razi de tine!