| anonim_4396 a întrebat:

Adam de ce a luat din măr?

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu scrie că fructul oprit era măr.winking

| Celcestietot a răspuns:

Marul lui Adam.

| danut a răspuns:

Nu stie nimeni ce fruct era, probabil era ceva ce nu exista acum, din dragoste.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca asa i-a venit lui.

| Ineys a răspuns:

De foame.

| mentholinks a răspuns:

Stai sa-l intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știi la ce mă refer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Dacă menționam la ce fruct se referă ați fi spus că sunt un îngâmfat, dacă am scris măr vă luați de asta. Zău așa...
Nu contează ce fruct este, Dumnezeu doar a punctat un pom. Crezi că nu mai erau și alții la fel? De ce au murit? Din cauza fructului că era otrăvitor, stricat, sau datorită neascultării de Dumnezeu? Of...

Dacă răspunsul tău la întrebare este "din dragoste", dezvoltă.

| GdX a răspuns:

Era indragostit. Ce nu face un barbat indragostit?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Datorită neascultării de Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu era niciun măr. In text scrie clar ca era un fruct, nu un măr. Se vede ca n-ai citit Biblia...

| Darkfuzion7 a răspuns:

Pentru ca ii era foame

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In poveste, Adam a cules marul fiind tentat de un sarpe sa faca acest lucru. Marul i-ar fi ramas in gat ca urmare al unui blestem, care cica il mostenim si noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că a fost ispitit de Eva, care la rândul ei a fost și ea ispitită de către șarpe care e simbolul metaforic al diavolului, adică o ființă vicleană și mincinoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda, așa se zice în lumea nepocăită.

Adam nu a luat nici de poftă, nici de "ispită"(ce ispită? laughing), ci a făcut o alegere între nevasta sa și Dumnezeu. Adam din dragoste pentru Eva s-a dat pe sine pentru ea. Știa ce se va întâmpla(că va fi alungat de la fața lui Dumnezeu), i-a spus Dumnezeu..., dar nu a putut-o lăsa pe Eva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

(Dacă răspunsul tău la întrebare este "din dragoste", dezvoltă. -> "Datorită neascultării de Dumnezeu.")
Adică dragostea izvorăște din neascultarea de Dumnezeu...
Bun răspuns, bravo, ține-o tot așa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Dacă menționam la ce fruct se referă ați fi spus că sunt un îngâmfat, dacă am scris măr vă luați de asta. Zău așa...
Nu contează ce fruct este, Dumnezeu doar a punctat un pom. Crezi că nu mai erau și alții la fel? De ce au murit? Din cauza fructului că era otrăvitor, stricat, sau datorită neascultării de Dumnezeu? Of...

Dacă tot știi la ce m-am referit dă un răspuns relevant...

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Este injositor sa manipulezi raspunsurile. Dragostea a fost pusa de Dumnezeu in om la creastie. Tu cand iubesti pe cineva apropiat il urasti pe Dumnezeu? Vai de tine omule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

La "Dacă răspunsul tău la întrebare este "din dragoste", dezvoltă." tu mi-ai răspuns: "Datorită neascultării de Dumnezeu."
Ce să înțeleg din asta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza neascultarii normal

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Răspunsul ăsta nu rezolvă absolut nimic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu rezolve nimic? E un concept destul de simplu. Oamenii au dovedit ca nu sunt vrednici de sfintenie fiindca nu fac voia Domnului

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

De ce l-ai omorât?
Pentru că am îndreptat pistolul către el și am apăsat pe trăgaci.
Sau
De ce ai incendiat casa?
Pentru că i-am dat foc.

Nu a rezolvat mare lucru, nu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nefacand voia Domnului oamenii nu puteau sa stea in prezenta lui Dumnezeu fiindca nu aveau nivelul de sfintenie necesar. Oamenii pacatosi sunt oameni care isi slabesc prin pacat propria fiinta naturala data de la Dumnezeu si atunci prin slabiciunea lor efectiv nu suporta sa stea in prezenta lui Dumnezeu. De asta oamenii pacatosi ajung in iad, nu pentru ca Dumnezeu îi pedepseste per se in sensul punitiv al cuvantului ci mai degraba se pedepsesc singuri prin faptul ca fug de prezenta lui Dumnezeu intr-un loc in care prezenta Lui e minimala (iadul). Pe acelasi principiu Adam si Eva au fost alungati din Eden. Omul datorita pacatului nu era suficient de sfant incat sa stea in prezenta lui Dumnezeu. Era nevoie de o crestere spirituala, iar Dumnezeu a considerat ca cel mai bine este pentru om sa cada din Eden si sa traiasca o viata pamanteasca. Desigur, raspunsul complet doar Dumnezeu îl poate stii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Ai greșit user-ul și întrebarea.