| Steregoi a întrebat:

Adam i-a spus Evei despre porunca lui Dumnezeu despre pomul binelui si raului intrucat Eva stia de porunca atunci cand sarpele posedat de Satan a ispitit-o. Din ziua in care Adam a mancat din acel pom Dumnezeu nu i-a mai intretinut corpul si a inceput sa se degradeze si pentru Dumnezeu Adam era ca si cum a murit din ziua in care a mancat din pomul interzis.

Ce spuneti?

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Eva era complet dezorientata, dintr-un răspuns foarte recent:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16353071/
d-zeul din aceasta fabula este un mincinos deoarece știa ca Adam nu va muri dacă mănâncă, ba mai rău, d-zeu se sperie ca Adam poate trai veșnic dacă apucă sa mâncânce si din pomul vieții, așa ca îl da afara din grădina Eden (grădina Grădină). Deci Adam nu avea nevoie de nicio "întreținere" a corpului, ci de alt fruct, cel al vieții fără de moarte. D-zeul asta este un atotștiutor, pardon, un neștiutor ce face deductii logice ca orice babă, pardon, copil de clasa a 3-a : "Știi ca esti gol? Aha — deci ai mancat! Te-am prins!"

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Dumnezeu a dat o lege pentru cei doi pomi. Aceasta lege o respecta si Dumnezeu. Daca Adam manca din pomul vietii dupa ce a pacatuit evident ca Dumnezeu era nevoit sa-i intretina in continuare corpul ca sa nu se mai degradeze. Cei doi pomi puteau fi distinsi cu usurinta. In timpul cat Adam ar fi mers de la pomul cunostintei la pomul vietii, dupa ce a pacatuit, era considerat mort de catre Dumnezeu care nu-i mai intretinea corpul ca sa functioneze 100%. Deci Adam a murit din momentul in care a mancat din pomul cunostintei deoarece din acel moment corpul lui a inceput sa se degradeze. Din acest punct de vedere noi toti ne nastem morti sau supusi degradarii. Pentru Dumnezeu chiar daca un corp e functional 99.99% si nu 100%, tot mort il considera.

Apocalipsa 16:15:"Iată, vin ca un fur. Fericit este cel ce priveghează şi păstrează veşmintele sale, ca să nu umble gol şi să se vadă ruşinea lui!"

Goliciunea este si in sens figurat. Gol inseamna lipsit de adevar. 99.99% adevar inseamna 0.01% minciuna. Cristos a asemanat drojdia cu minciuna. Putina minciuna adica 0.01% minciuna strica tot restul de 99.99% adevar. 0.01% lipsa de adevar e 0.01% goliciune. Cu cat cineva e mai gol cu atat intra mai usor si demonii in el. Vesmintele sunt adevarul. Cand cineva pretinde ca e altcineva decat este in realitate se minte pe el insusi in primul rand si apoi pe altii. Minciuna cauzeaza si dizarmonie sau conflict. Cand Adam a mancat a simtit ce inseamna sa fie in conflict cu ceea ce stia pana atunci. A fost o schimbare pentru Adam si Eva insa o schimbare rea spre degradare adica spre minciuna si degradarea corpului. Minciuna e in conflict cu adevarul. Minciunile sunt in conflict sau in contradictie cu adevarul. Conflictul cauzeaza teama. Minciuna inseamna necunoastere. Necunoasterea cauzeaza teama de necunoscut. Dumnezeu cunostea si raul. A cunoaste tot binele inseamna a cunoaste si ceea ce nu este bine adica ceea ce e rau sau neadevarat. Adam, pana sa pacatuiasca, nu cunostea tot binele. De fapt numai Dumnezeu cunoaste tot ceea ce exista adica tot binele care exista. Dumnezeu si Cristos cunosteau tot binele legat de om. Insa inainte sa pacatuiasca Adam cunostea suficient bine incat sa-l respecte si sa-l asculte pe Dumnezeu. Dumnezeu mai intai a facut si a dat lucruri bune si apoi a pretins respect. La inceput Satan nu a dat nimic bun lui Eva si lui Adam decat a mintit si a contestat si a venit cu semiadevar ( 50% adevar si 50% minciuna ) si acum pretinde respect. 50% minciuna strica restul de 50% adevar emis de o sursa. La fel ca Satan multi batjocoritori pe acest site la rubrica religie nu dau nimic bun ci vin numai cu minciuni si cu contestatii. Nu poti alege nimic bun din ceea ce scriu ei pentru ca totul este stricat si alterat din ceea ce scriu ei. Toate intrebarile si raspunsurile lor sunt alterate si stricate. Asta arata ca sunt dirijati de Satan si de demonii lui si de degradarea care este in ei.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Tu inca mai crezi in povestile astea de adormit copiii?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru VALCUANDREI1994):

Tu inca mai crezi in Big-Bang? - poveste de adormit copii.