| Raniia a întrebat:

Adevarata semnificatie a Craciunului este celebrarea vietii lui Cristos, care este in tine.
L-ai primit pe Cristos in viata ta?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

El s-a nascut si in inima mea! Se apropie cea mai importanta sarbatoare pe care toti crestinii, indiferent de confesiune sau de culoarea religioasa o sarbatoresc cu multa bucurie si fericire. Din pacate, unii crestini sarbatoresc craciunul, dar noi sarbatorim nasterea Domnului nostru Isus Hristos. El a venit pe acest pamant cu scopul ca sa salveze lumea din felul desert de vietuire, ca sa ierte pacatele si sa elibereze de boala si neputinta. Prin jertfa Lui, Isus impaca cerul cu pamantul. El este darul lui Dumnezeu pentru omenire. Acest copilas din Betleem care ne-a fost dat a venit sa aduca o pace fara sfarsit pentru fiecare dintre noi. Prin El primim viata vesnica. Numele lui Emanuel inseamna "Dumnezeu este cu noi". Ce promisiune minunata, sa stii ca Dumnezeu cel atotputernic este cu tine, te calauzeste, iti da protectie, te ajuta, Ii pasa de tine si iti poarta de grija. Cu totii ne pregatim pentru aceste sarbatori, gospodinele vor prepara tot felul de mancaruri gustoase, vor face prajituri speciale pentru colindatori. Exista pericolul ca in valtoarea pregatirilor, urmand niste datini si obiceiuri sa pierdem din vedere esentialul. Sa nu ne trezim ca tinem sarbatorile si sa uitam de cel mai important Sarbatoritul.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

As vrea sa stiu si eu ce inseamna a primi pe cineva in viata ta. Ma refer in principiu, nu neaparat la o persoana anume. Pentru ca daca inteleg in principiu, atunci pot si sa aplic in particular la o persoana anume si as putea deci raspunde si la intrebarea pusa de tine. Nu de alta, dar, cine stie, poate maine ma intreaba altul: L-ai primit pe Noe in viata ta? sau pe Avraam...zic si eu. Sau pe Eminescu, sau pe Tudor Arghezi. Deci, fa-ma te rog sa inteleg ce inseamna.

| Georgy_Balan_1998 a răspuns:

Eu consider ca uni oameni au cam uitat acest lucru si se concentreaza mult prea mult pe cadouri de craciun decat pe adevarata semnificatie a craciunului adica nasterea lui Iisus Hristos.

| Raniia explică (pentru sabin89):

In principiu nu trebuie sa primesti pe nimeni in viata ta dar atunci cand il iubesti pe Dumnezeu, iubirea fata de El te determina sa doresti sa imbraci noua personalitate placuta lui.Cand,in urma studiului biblic, ajungem sa il cunoastem pe Dumnezeu, invatam despre calitatile sale divine si vedem iubirea pe care ne-a aratat-o. Aceasta ne determina ca si noi sa il iubim si sa ne dorim sa ne asemana tot mai mult cu El, chiar daca ar trebui sa ducem o lupta grea pentru a face lucrul acesta.

| C0nstantin a răspuns:

L-am primit ca pe mancare, pe o parte o intrat pe alta o iesit.

| sabin89 a răspuns (pentru Raniia):

Pai in intrebare tu zisesesi de Cristos. Acum imi vorbesti de Dumnezeu.

| Raniia explică (pentru sabin89):

Coloseni 2,9 ne spune ca in Cristos locuieste trupeste toata plinatatea Dumnezeirii.Aceasta Ii include pe Tatal si pe Duhul Sfant.De aceea,atunci cand chemi Numele lui Isus, Duhul Sfant, care este puterea lui Dumnezeu, intra in actiune.I-a facut placere(Tatalui) ca toata plinatatea divina(suma totala a perfectiunii, puterii si atributelor divine) sa locuiasca in El (Cristos) permanent.Acesta este atributul persoanei lui Isus.Este #incarcat# cu Dumnezeu.Astfel,daca L-aiprimit pe Cristos in viata ta, tu ai tot! Cristos in tine este tot ceea ce ai nevoie.Nu mai ai nevoie de alte surse de intelepciune sau de putere!

| mentholinks a răspuns:

Nu. Il las pentru altii.

| WhiteLife a răspuns:

Da, L-am primit.

Tu?

| HueyFreeman a răspuns:

Ce treaba are Gizas cu sarbatoare asta pagana?

| RAY a răspuns:

Eu nu vad nici o legatura intre craciun si isus, craciunul e o sarbatoare pagana, cand se va dovedi ca a exista vreodata personajul isus si a facut toate minunile ma refer dovedit stiintific, atunci voi crede ca chiar e un zeu isus, eu raman la parerea ca a fost un filosof budist care ti-a petrecut copilaria de la 12-30 de ani in india stiu ca nu pot dovedi asta dar budismul =crestinul, citeste invataturile budiste sunt indentice
isus se naste din fecioara
buddha la fel
isus isi paraseste familia
buddha la fel
isus isi ea ucenici
buddha la fel
isus predica despre suferinta vietii si da sfaturi
buddha la fel
isus face minuni
buddha nu face minuni dar spune ca prin metidatie se poate vindeca corpul
buddha a plecat din bogatie in pustiu
isus cam la fel
si multe asemanri intre cei doi chiar budisti spun ca crestinimul e de fapt budism

| Maomau a răspuns:

Nu! Pentru ca nu sunt homosexual, asa ca eu o prefer pe Cristina!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar poţi să-mi spui cum ai ajuns la concluzia că "Adevarata semnificatie a Craciunului este celebrarea vietii lui Cristos"?

| Esperança a răspuns:

Crăciunul nu semnifică naşterea Domnului, ci este o sărbătoare păgână asociată cu creştinismul.
Te invit să vizionezi un documentar foarte interesant.
http://www.youtube.com/watch?v=vExjGO4lVVc
Multă Pace!

| KristalPop a răspuns:

Crăciunul reprezintă în credinţa creştină naşterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Dar pentru mulţi români, în ultima vreme Crăciunul nu mai simbolizează decât mese îmbelşugate: sarmale, caltaboş, carnea de porc.

Generalizând că pentru mulţi Crăciunul se rezumă doar la tăierea porcului.

| ManStrong a răspuns:

Adevarata semnificatie a datei de 25 Decembrie este Moasrtea si invierea zeului Soare.
Daca accepti Zeul Soare=Cristos=Satan. Atunciu ai reusit sa deslegi eniga.