| Zazen a întrebat:

Adevaruri ascunse de institutia iudeo-crestina Biserica Ortodoxa! Stiti cate implicatii a avut biserica ortodoxa in miscarea de tip fascist, legionara? cate crime s-au infaptuit cu si implicarea popilor slugarnici legionarismului? urmariti DOVEZI in acest sens https://www.youtube.com/watch?v=-yBumupNcWc

9 răspunsuri:
| Nitroblast a răspuns:

Esti de-a dreptul incult. Pot sa pun pariu ca te plateste cineva ca sa pui toate porcariile alea de video-uri pe aici. Hai coane, zi, cine e? Soros? Ellie Wiesel? Alt cap ca astia?

Hai sa incepem cu inceputul. Corneliu Zelea Codreanu nu a fost declarat sfant. Vreau dovezi in acest sens.
Zvastica... aici imi inserez primul wow: nunta a fost in 1923 daca nu ma insel. Zvastica era pe atunci un simbol al orice numai al nazismului nu. Over-used, ce-i drept, inainte de al doilea razboi mondial erau efectiv avioane britanice cu zvastica in partea laterala a fuselajului. Era un simbol al vremii al norocului, al bogatiei, al prosperitatii in viata, etc.
Neinformat, ca de obicei.

Motto:,, Ţelul final nu este viaţa, ci Învierea. Învierea Neamurilor în numele Mântuitorului Iisus Hristos. Creaţia, cultura, nu-i decât un mijloc pentru a obţine această înviere." Ma indoiesc asupra faptului ca ai copiat atat de prost textul incat a iesit ce ai scris tu.

Din cantecele maicutelor, cred devi paranoic, ce terorism visezi nu imi dau seama.

Asasinatul lui I.G. Duca. Consideram ca desi s-a jucat cu focul actionand anti-constitutional pentru a suprima Garda de Fier, cei 3 care au facut crima de la Sinaia erau INDEPENDENTI. Au actionat de capul lor ( sau de capul regelui, mai bine zis ). Nu aveau treaba cu Miscarea Legionara in afara de eticheta pe care o aveau pe frunte, ca sa zicem asa. E ca si cum vine un simpatizant ISIS (musulman), omoara cativa oameni si apoi striga ca face parte din Statul Islamic, desi astia habar nu au de el.
Asasinatul lui Virgil Madgearu. Pana in 90 nu s-a relatat decat ce ai zis tu, pana a intervenit domnul Corneliu Coposu (aka secretarul lui Iuliu Maniu) cu jurnalul in care a scris atunci (si pe deasupra, a fost si martor ocular) ca datorita directivelor lui Maniu de al trimite pe Madgearu in Turcia pentru a conduce din exil guvernul impotriva lui Antonescu. Cine a aflat de asta si s-a suparat tare de tot? Tocmai nemtii, care si-au trimis 6 baieti de la Reichssicherheitshauptamt sa intre in Miscarea Legionara (Horia Sima nu stia, Corneliu Coposu nu era simpatizant al acestuia si confirma asta).
Masacrul de la Jilava. Nu se mai poate vorbi de existenta miscarii legionare. C.Z.C. a fost ucis. Cei care au actionat atunci erau din aripa legionara-comunista. Pro-germanii nu au avut treaba atunci.
Horia Sima nu a reusit sa ii mai controleze (de aceea a si fost inlaturat) si cei mai extremisti care nu aveau nici o tangenta cu credinta deci prin urmare erau paraleli cu Miscarea Legionara si-au cam facut de cap. Dar sa ii iei pe toti la gramada ca s-au gandit unii sa il razbune pe Capitan, total gresit.
Idem si la Nicolae Iorga.

Cred ca aia pentru care tastezi tu aici si faci clipuri nu te platesc suficient, ca inca nu ai manipulat alte persoane in afara de necredinciosii din breasla ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Eu am venit cu dovezi. Tu? In afara de ceva luat de pe wikipedia nu ai, plus cuvintele hitlerist, fascist, criminal, numai abureli vad.

Bafta la urmatoarea intrebare, te rog sa te informezi mai bine si pe baza unor documente istoric si daca avem, pe baza martorilor oculari ai vremii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazen):

Bre, eu nu neg ca biserica a infaptuit crime, la ce institutie ordinara este, chiar o cred in stare, dar totusi...
Ce legatura are fascismul cu nazismul?
Ce legatura are nazismul cu biserica?
Biserica este o institutie cu specific comunist, crestinismul de fapt este ideologia religioasa corespunzatoare echivalentului politic, si anume ideologiei comuniste.
Cred ca stii destul de clar ca "buna-ziua" ca nazismul a avut un caracter anti-comunist si implicit se impotrivea si crestinismului pe care voia sa-l elimine din Germania. Cum poti sa zici ca Hitler a ajutat un reprezentant al bisericii sa savarseasca crime?
Nu mai confunda nazismul cu fascismul ca nu au absolut nicio legatura.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazen):

Da bre, ai dreptate, miscarea legionara a fost una fascista unde a fost si biserica implicata.
La ce ti-am atras eu atentia este ca ai confundat fascismul cu nazismul.
Nazismul nu are nicio treaba in magariile pe care le face biserica crestina.

Daca intr-adevar nunta lui Codreanu a fost in 1923, Partidul Muncitoresc German (nazist) ajungea la putere abia 10 ani mai tarziu, deci relationarea svasticii de pe capul lui Codreanu cu nazismul este eronata.

Răspuns utilizator avertizat