| Patrichi_Sorin_1970_nozU a întrebat:

Adventiștii au aceleași sărbătorii religioase ca și creștinii ortodocși?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred spun asta pentru ca stiu din batrani ca adventistii pun mare accent pe ziua de sambata, iar ortodocsii pe duminica.
Deci calendarul lor variaza mult fata de cel ortodox.
In rest au aceeasi Biblie dar practici diferite: ei nu fac cruce, nu danseaza niciodata si incearca sa adopte o tinuta morala, nu mananca carne de porc niciodata...
este stiut faptul ca in anumite cogretiuni adventiste se practica orgiile asa numita "stinsul luminii", am denumit asa pentru ca nu stiu cum se numeste la ei, pe mine intotdeauna aceasta practica m-a dus cu gandul la sectanti desi in sens larg adventistii nu pot fi considerati sectanti pentru ca cred deopotriva in Vechiu cat si Noul Testament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

rolling on the floor) stinsu luminii.
Si socra-miu mi-a spus despre asta, da am zis ca glumeste.

| NLS a răspuns:

Exceptand sarbatorirea sutelor de Sfinti introdusi de Biserica ortodoxa in calendar, exista desigur si sarbatori identice.

Paradoxul e ca din cate stiu eu, nu Pastele sau Craciunul e cea mai importanta sarbatoare la ei, ci "Sfanta Cina", ce sarbatoreste "Cina cea de Taina".

E bine de stiut ca Biserica Adventista pune accentul pe a doua venire a lui Hristos pe pamant in primul rand, dar si pe Evanghelizare (mergeti si raspanditi cuvantul Domnului pretutindeni...), deci au si o serie de sarbatori specifice, ce tin de Misiunea Adventista.

E adevarat ce a spus colegul, si in plus, ei respecta cu sfintenie si mot-a-mot porunca: Sa nu-ti faci chip cioplit. Ca atare nu isi fac cruce si nu se inchina obiectelor precum Icoane, statui...

| christine99 a răspuns:

Da, in afara de cele care sarbatoresc sfintii sau pomenesc mortii. La ei ziua de odihna e sambata, nu duminica. Asa stiu eu din auzite, cred ca cel mai bine ti-ar raspunde un adventist.