| anonim_4396 a întrebat:

Adventistii care tin sabatul si muncesc sambata pacatuiesc?

Apropo de sabat, tineti cont de toate regulile impuse de sabat?

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Http://www.adventist.ro/index/ziua-de-odihna-sabatul/
E un link util pentru intrebarea ta!

10 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toți adventiștii au ales ca zi de odihna ziua a șaptea care cade in ziua de Sâmbătă.Nu exista adventisti care sa lucreze in ziua de Sabat.Dovada ca nu se vor angaja sa muncească decât daca li se oferă ziua de Sambata libera, de vineri seara de la asfințitul soarelui si pana Sâmbătă la asfințitul soarelui.

| Panamax a răspuns:

In Biblie scrie destul de clar ca ziua de odihna este sambata.
Ortodocsii nu stau chiar foarte bine cu teoria.
Habar nu au cine a modificat ziua de odihna si in ce scop.Ei cred ca este asa deoarece Iisus disparuse din grota cand il cautau duminica.
Dar se putea foarte bine sa fi plecat la plimbare sambata seara.
Sfantul Constantin a decretat duminica zi de odihna in imperiu in anul 321 in cinstea zeului Soare.Nicio legatura cu credulii din crestinism.

| Helper07 a răspuns:

Da si da.

| CosminCD a răspuns:

Pai adventistii tin sabatul (sambata) - deci nu muncesc sambata...sau poate nu am inteles eu intrebarea.

| RAY a răspuns (pentru CosminCD):

Eu as mai multe detalii

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Știu că mai există o denominațiune adventistă, apărută după Războiul mondial, ca motiv că adventiștii au luptat pe front, încălcând porunca "Să nu ucizi". Un alt motiv ar fi că în țările cu regim politic totalitar, adventiștii se duc la muncă sâmbăta și copii lor la școală, pentru a nu intra în dizgrația autorităților.

| leo59 a răspuns:

Da cine stă mai bine cu teoria? Doar adventiștii? Ptr că dintre creștini numai ei țin sâmbăta. Nicăieri în N T nu scrie sa se serbeze in continuate sâmbăta, care amintește de ieșirea evreilor din Egipt. O sărbătoare pentru. un popor și pentru un timp limitat ( V. T. a fost calăuza pentru. N T). În Evrei 4, 4 sf Pavel menționează că se va da o altă zi de odihnă, aceea în care a înviat Domnul și in care s-a coborât Duhul Sf.

| Mircea08 a răspuns (pentru leo59):

Se vorbeste intr-adevar de o noua zi, dar nu se spune ca acea zi este ziua in care a inviat Domnul. Eu am citit in mai mult biblii, inclusiv in prima traducere in lb. romana (cea din anul 1680), mi-am format o parere, dar nu pot sa o spun deoarece nu sunt sigur ca este buna. Trebuie tinut cont si de alte citate, cum ar fi:
Matei 12:8 Căci Fiul omului este Domn şi al Sabatului."
Marcu 2:27 Apoi le-a zis: „Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat;
Coloseni 2:16 Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat,
De ce?

| Panamax a răspuns (pentru leo59):

Pavel a fost un apostol fals care a avut niste vedenii.
Nu l-a cunoscut pe Domnul Iisus.
Iisus tinea sambata nicidecum duminica.
A venit în Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, în ziua Sabatului, a intrat în sinagogă şi S-a sculat să citească." Luca 4:16
Dumnezeu tot a 7-a zi s-a odihnit. Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse." Geneza 1:1; 2:2, 3.
Isus a spus: "Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege." Luca 16:17.

Tu asculti un om care nu l-a vazut niciodata pe Iisus sau pe Iisus?
Sau crezi ca Dumnezeu a gresit cand a zis:"Să n-adăugaţi nimic la cele ce vă poruncesc Eu, şi să nu scădeţi nimic din ele; ci să păziţi poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, aşa cum vi le dau Eu." Deuteronomul 4:2

| Panamax a răspuns (pentru leo59):

"Căci după cum cerurile cele noi, şi pământul cel nou, pe cari le voi face, vor dăinui înaintea Mea - zice Domnul - aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru. În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, - zice Domnul." Isaia 66:22, 23.

Orice faptura, adica si ortodocsii?