| RAY a întrebat:

Afirmatia cum ca daca toata viata pacatuiesti si in clipa morti il recunosti pe iisus vei fi iertat poate fi dovedita prin biblie? mi se pare ca nu e corect, de ce un pacatos e iertat si ajunge in rai vs un om care a facut toata viata bine si ajunge tot in rai dar dupa o viata de credinta

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Isus nu a murit doar pentru cei care se pocaiesc inainte cu cel putin cativa ani inainte de moarte, ci pentru toti, chiar si pentru cel care se pocaieste cu 5 minute inainte de moarte.
Cand Isus era rastignit, mai erau doi oameni pacatosi rastigniti odata cu El, Isus i-a spus unuia: "Astazi vei fi cu mine in Rai".

Eu cred ca Dumnezeu stie cand un om se pocaieste cu adevarat, chiar daca e pe patul de moarte.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Pai nu e corect parerea mea

| RAY explică (pentru AC4S4):

Ai fundita ca ai dat acel exemplu dovedind ceea ce ai afirmat

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt doua "cai" pentru intrebarea ta:
1) Daca ai fost toata viata un pacatos si ai facut numai rau DAR abia la sfarsitul vietii ai constentizat ca exista un Dumnezeu care iti poate ierta pacatele si tu regreti facerea acestora si iti ceri iertare pentru ce ai facut atunci Dumnezeu iti iarta pacatele si esti salvat.
2) Toata viata ai facut rau dar stiai ca Dumnezeu iti cere sa te opresti din faptele tale iar tu ABIA la sfarsitul vietii te opresti si constient de ceea ce ai facut incerci sa castigi si iertarea renuntand din interes la ceea ce ai facut, nu vei fi iertat.

| RAY explică (pentru danut):

In varianta a doua va cam regasiti toti

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tu, nu esti pe aici? Cine te face pe tine Judecator, Biblia ILnumeste pe Dumnezeu in acest rol.

| RAY explică (pentru danut):

Eu nu am judecat pe nimeni

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

RAY, nu ai nimic de pierdut.
Ioan, 16 "Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Asta a fost acum 2000 de ani.

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
29. Gândiţi-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, şi a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfinţit, şi a batjocorit duhul harului.

"Am venit la ai Mei, dar ai Mei nu m-au primit!"

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Imi pierd singura viata creazand in basme, eu nu am nevoie de a doua viata

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dar aici ce faci?
"In varianta a doua va cam regasiti toti"

| RAY explică (pentru danut):

Ma exprim liber omule, traim in democratie de 28 de ani

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu neg dar esti raspunzator si pentru exprimarea libera. Vorba romaneasca spune: "Limba (vorba) bate fundul."

| RAY explică (pentru danut):

Tu de ce crezi ca exista regulamentul TPU? logic ca fiecare user e raspunzator pentru ceea ce scrie

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refeream la regulament ci la raspunderea MORALA in fata lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru danut):

Tu chiar ai impresia ca eu nu cred de frica lui dumnezeu? asa cum tie si frica de zeus asa si mie de dumnezeu

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ce spun eu si ce raspunzi tu.

| mentholinks a răspuns:

Afirmatia aceea nu e adevarata si nici biblica. Dumnezeu va judeca omul dupa faptele sale nu dupa credinta, asta sustine Biblia.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca esti "pacatos" nu inseamna neaparat ca ai facut "rele", poate insemna si ca nu te-ai supus ca o oaie dogmelor crestine asa cum vrea biserica sa te supui. De exemplu, poate si facut un pacat ca n-ai postit sau ca ai muncit in zi de sarbatoare crestina, chestii care n-au nicio legatura cu "relele". Exact in aceeasi masura, poti sa faci fapte "bune" care sa aiba un impact negativ asupra ta, de exemplu sa tii post negru ca asa iti ordona religia dar in realitate nu este nimic sanatos sau "bun" in a nu manca si bea absolut nimic.
Iar Cristos a zis clar in biblie ca a venit pe Pamant doar dupa oile pierdute ale lui Israel deci despre ce vorbim?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Postul nu are legatura cu biblia, apoi sa rasgandit

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Parca am vazut ca-i mentionat undeva prin biblie. Daca n-are legatura, crestinii de ce postesc? Ca sunt spalati pe creier da, se subîntelege, dar cum s-a raspandit printre ei obiceiul asta daca n-are legatura cu biblia?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Ioan 3, 16 "Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Asta a fost acum 2000 de ani.

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
29. Gândiţi-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, şi a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfinţit, şi a batjocorit duhul harului.

Nu-ti lasa sufletul pierdut.
Crede in Iisus Hristos, a murit pentru mine si tine. Acum noi il negam si spunem "Iisus nu a existat". Ateismul e mana diavolului.
Unii evrei nu il recunosc pe Iisus ca manuitor, ei asteapta un alt salvator.
"Am venit la ai Mei, dar ai Mei nu m-au primit!"
Ti-e usor sa crezi in alte prostii... "Am aparut din pietre", "Am aparut din maimute".

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Esti intr-o eroare grava boss. Biblia este plina de minciuni si mituri furate. A murit rastignit Isus impreuna cu alti nu stiu cati Zei pagani. Rastignirea este un mit firat de la pagani si nici macar n-ar fi corect sa-i spun mit pentru ca este o alegorie spirituala, nu ceva ce s-a intamplat cu adevarat. Versetele tale din biblie sunt niste bazaconii si minciuni. Isus n-a existat, zeul evreilor nu exista. Sionistii au recunoscut ca se folosesc de religia crestina ca sa va controleze deci argumentele tale sunt degeaba. Ce faci tu este doar sa crezi orbeste pentru ca asa ai fost fortat de la nastere.

"Ti-e usor sa crezi in alte prostii... "Am aparut din pietre", "Am aparut din maimute".
Ai dreptate cu asta. Chiar sunt niste prostii. Cine a zis ca eu cred in ele? Atat evolutionismul cat si crestinismul au fost inventate de evrei pentru a manipula si controla. Ei au recunoscut asta, nu eu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Pai si care este scopul vostru in viata? Viata este foarte scurta, toti vom muri intr-o buna zi. Toate sunt trecatoare si schimbatoare, nu-i asa?
"În adevăr, însuşirile nevăzute* ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El."

"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El."

"De ceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.
14. Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Omule tu nu vei muri? nu am chef de propaganda ta religioasa, ori raspunzi ori pa

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Numai Dumnezeu va poate trezi.
Nu aici o sa ne petrecem intreaga viata happy
Fiecare crede in ce vrea el, vom vedea dupa moarte care este adevarul.
Toate cele bune si mult succes in viata!

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Tu vrei ignor? pa

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De ce ti-as zice tie ce scop am eu? Nu ma aflu aici pe forum ca sa vorbesc despre mine.
Si scopul vostru care este? laughing
Scopul crestinilor este sa se supuna religiei crestine ca sa-i trimita zeul evreilor in rai, desi nimeni n-a dovedit ca religia crestina are vreo farama de realitate, nimeni n-a dovedit ca zeul evreilor exista, nimeni n-a dovedit ca raiul si iadul sunt reale. Traiti intr-o lume a voastra plina de iluzii si paralela cu realitatea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ioan 3, 16 "Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Asta a fost acum 2000 de ani.

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
29. Gândiţi-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, şi a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfinţit, şi a batjocorit duhul harului.
Crede, nu ai nimic de pierdut happy

| Qasim a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Sa iti fie mila de sufletul tau, nu iti face griji pentru mine. Apropo de afirmatia ta ca Dumnezeu a dat pe singurul Lui Fiu. Care dintre fii, ca in Biblie Dumnezeu are mai multi fii, printre care si mai multi intai nascuti. Cum se face ca pot fi persoane diferite intaiul nascut al lui Dumnezeu, cand mai apoi afirma ca tot acelasi Dumnezeu are un singur Fiu pe care l-a oferit lumii. Deci de aici se incalceste treaba. Plus de asta, afirmatia este facuta de Ioan, cine este Ioan si de ce ar trebui sa il crezi pe el? Daca Ioan a presupus ceea ce a presupus in mod gresit, nu ti-ai pierdut sufletul?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Qasim):

"De ceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.
14. Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".

| Qasim a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Exact, vedeti cu ochii vostri ca sunteti pe calea gresita si nu va dati seama nici nu intelegeti ca aberati. Cu urechile auziti si nu va supuneti Dumnezeului lui Avraam care este Unic, nici nu are fii si nici nu naste. Si nu are pe nimeni egal. Cum spune Allah in Quranul cel Nobil: "Surzi, muti, orbi sunt ei si nu inteleg." Surah Baqarah:271

| Qasim a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Astfel de videoclipuri iti pot oferi si eu cu crestini care s-au convertit la Islam dupa ce l-au descoperit pe Allah, pe Dumnezeu. Are vreo relevanta? Daca vrei sa iti faci religia mai convingatoare cu ajutorul unor clovni mincinosi ce se posteaza cu aberatii pe Youtube, atunci ai pierdut dinaintea de a incepe ceea ce vroiai sa incepi. Si inca ceva, multi ce apar in astfel de video-uri habar nu au ce este ala Islam. Nu au practicat vreodata Islamul ca sa poti spune ca apoi au renuntat la Islam. Asta ca sa stii.

| Qasim a răspuns:

Poti sa recunosti tu pe cine vrei in clipa mortii, caci asta nu te va salva de pedeapsa eterna. In afara de: Ash hadu an la - illaha il Allah wa as hadu anna Muhammadan rasulAllah -! Asta este cea care te va salva si iti va darui un loc bun. Dar nu poate un om sa vrea nimic fara sa vrea Allahu Tabaraka Ta'Ala, iar toate astea sunt scrise dinainte intr-o Carte.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Qasim):

Imi pare rau de sufletul tau.
Dumezeu sa aiba mila de tine

| Ankutzaaztukna a răspuns:

Daca acel pacatos inainte de moarte se pocaieste din toata inima atunci Dumnezeul Il iarta, precum a facut cu tilharul de pe cruce cum spune Biblia, Tilharul in ultemele clipe a recunoscut ca Isus moare si pentru pacatele lui.Dar daca acel om stie ce trebuie sa fac ca sa aiba viata vesnica, dar in timpul vietii el nu face si asteapta momentul mortii ca sa-si ceara ieratare, atunci cu siguranta nu va ajunge in rai fiindca Dumnezeu ii cunoaste inima.