| AvalohAlyn a întrebat:

Aghiasma Mare are vreo putere?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Desigur ca are. Si asta in masura in care tu personal consideri important textul Scripturi si trimiterea in lume in misiune a apostolilor si preotilor pentru a transmite pe mai departe lucrarea HARUL.
Laurma urmei ar fi fost injust ca de acest har sa beneficieze doar cei contemporani Intrumarii Mantuitorului, nu?

| SilentRain a răspuns:

Dacă o combini cu Stalinskaya, da are

| Holiday a răspuns:

As fi tentat sa spun ca nu, dar daca ma uit ca marii bautori de aghiasma, de tipul romanilor si rusilor, au cele mai scazute sperante de viata din Europa, probabil ca are ceva influente, chiar daca sunt indirecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Alea se numesc flatulente, nu influente.

| Panamax a răspuns:

Daca esti constipat si bei o galeata de aghiasma o sa treci in extrema cealalta.
Deci are.

| iurii75 a răspuns:

Are, aduce mulți bani în buzunarul preoților.

| Octavian199 a răspuns (pentru iurii75):

Zice ca nu se strica, dar unde au vazut apa stricata? rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Daca ar avea ar fi fost scris in Evanghelie, deoarece acest lucru este foarte important

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dezleaga cununii, reface impotenta si alunga mercurul. Multumit?

| wpetterssone a răspuns:

Nu știu dacă are putere pentru că nu am găsit cuvântul în Biblie, cartea lăsată de Dumnezeu pentru oameni, scrisă de un bărbați inspirați de Spiritul lui Dumnezeu.
Dacă preoții ar predica cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu, oamenii și-ar da seama că serviciile contra cost ale preotului nu sunt justificate și atunci oamenii nu ar mai asculta de preoții care cer plată. Este un interes al preoților de a nu spune totul, de a ascunde pentru ca omul simplu să creadă ce i se spune fără a face cercetări.
În Biserica Catolică se fac cursuri de inițiere unde se vorbește despre Biblie și Dumnezeu unde participă copiii și adolescenții catolici. De ce catolicii față de ortodocși sunt mai simpli și nu au atâtea obiceiuri?
Și sfințirea apei este o tradiție. Cine o sfințește? Preotul. Cu ce putere o sfințește preotul? De unde este el sfânt? Numai Dumnezeu poate declara sfinți.

| leo59 a răspuns:

Nu preotul sfinteste aghiazma. Preotul oficiaza slujba impreuna cu credinciosii si invoca harul Duhului Sfant care o sfinteste. Orice lucrare sfanta este sfintita de Dumnezeu cu harul Sau. Cat priveste cateheza in Bis. Ortodoxa in comparatie cu cea Catolica cum ati afirmat, slava Domnului, Ortodoxia ( confesiune careia nu-i lipseste nimic) face o cateheza sustinuta prin orele de Religie, cateheza si predica in Biserica, massmedia si chiar acest site unde cativa useri raspund corect spre deosebire de altii care din lipsa de timp si rautate persifleaza si aduc totul in derizoriu. Slavit sa fie Domnul.

| LishARTnam2 a răspuns:

Nicio aghiasma nu are putere. Niciun om nu are putere de sfintire.