| RAY a întrebat:

Ai voie sa intri într-o biserică evreiască in timpul unei slujbe nefiind evreu sau de religie iudaică?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Evreii n-au biserici. Si e de fapt invers: evreii n-au voie sa se afle in apropierea de temple idolesti, iar bisericile crestine sunt considerate temple idolesti.

| minrest a răspuns:

Sinagoga nu e biserica. Oricine are voie sa intre in sinagoga; este un principiu al lor de baza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu eu, nu ai voie

| oykoj98 a răspuns:

Se numesc sinagogi si da, ai voie. Am fost eu. Servicile la ei sunt sambata pe la ora 10. In functie de ce fel de sinagoga este s-ar putea sa iti ceara ca barbat sa porti kippah (palariuta de aia mica pe cap cum poarta ei). Desi daca nu ai propria kippah si nici ei nu au sa iti dea s-ar putea sa nu te lase sa intri. Dar daca te duci sa te duci la timp. Nu te lasa sa intri daca au inceput. De asemenea, unele ar putea sa aiba serviciul doar in ebraica, eu am nimerit Sinagoga Ortodoxa din Oradea care avea serviciul in romana pentru ca erau multi evrei pe acolo care nu stiau ebraica.

| RAY explică (pentru oykoj98):

Despre ce e vorba in slujba?

| oykoj98 a răspuns (pentru RAY):

Nu am stat pana la final, dar din cat am stat, s-a citit mult din Psalmi si din Torah.

| Torahh a răspuns:

Te astept cu drag. Mergi spre adevar, iar adevarul iti va zambii

| RAY explică (pentru Torahh):

Iahve are un singur popor cel evreu, dar e o curiozitate