| anonim_4396 a întrebat:

Ai voie sa te uiti la televizor daca te pocaiesti?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dacă te pocăieşti, adică dacă te spovedeşti, te mărturiseşti?
Nu? Pocăinţa înseamnă DOAR conştientizarea, mărturisirea, (Spovedania), părerea de rău pentru păcat (că ai săvârşit).

Dacă ai voie să te uiţi la televizor? Depinde de ceea ce vezi la televizor. Dar în general e o pierdere ineficientă de timp, iar după caz, un mijloc de sminteală, imoralitate, tulburare morală…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Depinde de ceea ce vezi la televizor. Dar în general e o pierdere ineficientă de timp, iar după caz, un mijloc de sminteală, imoralitate, tulburare morală…

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da, dar nu uita ca televizorul are si buton. Trebuie sa stii cand sa il opresti.

| MMihai a răspuns:

Nu ai voie să încalci legislația țării în care locuiești,
că poți ajunge la închisoare!

Restul ți le stabilești tu singur,
ce ai voie
și ce nu ai voie!

Toți evreii și toți musulmanii din Europa consumă câte o friptură bună de porc, sau alte preparate cu carne de porc,
cu toate că religia lor
nu le-ar permite așa ceva.

Sunt și musulmani în Europa
care nu consumă porc.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu interzice nici unde sa te uiti la televizor, insa e important sa fi selectiv cu privire la ce vizionezi.

| milan9 a răspuns:

Ai voie să te uiţi la televizor, dar cu trebuie să alegi cu discernământ conţinuturile pe care le vei asimila, din moment ce aceaste vizualizări se impregnează direct în subconştient indiferent că suntem de accord cu ele sau nu.

Viteza lor de desfăşurare face posibilă intuirea, înţelegerea şi "înregistrarea" lor în memorie dar nu permite întotdeauna şi timpul necesar cenzurării neadevărurilor, imoraliăţii, identificării la timp a erorilor datorită fluxului continuu, care poate fi de multe manipulator…

| milan9 a răspuns:

Pocăinţa înseamnă conştientizarea, mărturisirea (taina mărturisirii/spovedaniei), părerea de rău pentru păcat… Este forma principală de luptă cu păcatul. Consilierea îndrumătorului spiritual (a duhovnicului) poate constata efectul utilizării de către tine a acestui mijloc de informare (dacă într-adevăr îţi este util, dacă nu riscă să devină un viciu al pierderii de timp, etc…)

| greyhound a răspuns:

Da, da' doar pe Trinitas

| Narfundo a răspuns:

Da.Nu ai vazut pocaitii cate videoclipuri si carti au pe internet? Te pomenesti ca ai voie pe internet si nu ai voie pe televizor.

| andreeaxxl a răspuns (pentru Narfundo):

Am intrebat asta pentru ca am vazut un filmulet pe youtube in care se vorbea despre un copil de 8 ani care a ajuns in iad pentru ca se uita la desene animate si le imita!

| Lizzu a răspuns (pentru andreeaxxl):

"un copil de 8 ani care a ajuns in iad pentru ca se uita la desene animate si le imita! "
--Realizezi ca aceste spuse sunt inconstiente?
Realizezi ca NIMENI nu avea de unde stii unde a ajuns copilul?
Realizezi ca e o mare minciuna?

Sper ca realizezi...
Nu mai credeti tot ce vedeti pe youtube.

| andreeaxxl a răspuns (pentru Lizzu):

Asta e unul din putinele lucruri povestite de o fata care a intrat in moarte clinica!

| Lizzu a răspuns (pentru andreeaxxl):

Eu inteleg, DAR : de unde stie acea fata unde a ajuns un copil care se uita la desene animate? surprise

| andreeaxxl a răspuns (pentru Lizzu):

Pai l-a rugat pe Dumnezeu sa-i arate raiul, iar El a zis ca ii arata si iadul ca sa le spuna oamenilor ca exista si sa se pocaisaca! Acolo a vazut multe vedete printre care si acest copil!

| Narfundo a răspuns (pentru andreeaxxl):

Este logic.Acum nu trebuie sa fi pocait ca sa realizezi ca televizorul face rau si in special copiilor. Pocaiti ei dar uite ca fac bine interzicand una alta.

| Lizzu a răspuns (pentru andreeaxxl):

Daca asta era...
Nu crede tot ce spun altii pana nu ai experimentat tu pe propria ta piele.
Nu mai face greseala asta.

Oamenii pot spune orice iar altii ii cred. Stii doar.

| Dumniezău a răspuns (pentru andreeaxxl):

Nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva.

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizzu):

Probabil ca a visat urat.

| benny34 a răspuns (pentru andreeaxxl):

Vezi ca sunt si explicatii stiintifice pentru acele fenomene care apar in aceasta situatie, nu sunt chiar "minuni"happy

| Lizzu a răspuns (pentru Dumniezău):

Probabil.

| Scarbo a răspuns:

Nu

| Dumniezău a răspuns:

Nu.Ai sa arzi in iad daca faci asta.

| Fayree a răspuns:

~ Daa, de ce nu? laughing. Fundita? puppy dog eyes.

| RobySz98 a răspuns:

Da,de ce nu?