| RAY a întrebat:

Aia care scriu definesc ateismul sunt persoane religioase de scriu asemenea porcari?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism asta e varianta corecta vs aiureli romanesti mai jos

https://dexonline.ro/definitie/ateism

Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athéisme.

ateismul nu este o doctrina asa cum a nu a fi suporterul unei echipe de fotbal nu este o doctrina

ateism Concepție despre lume care, bazată pe cunoașterea științifică și pe interpretarea materialistă a fenomenelor naturii, neagă existența lui dumnezeu și a altor divinități și se opune teoriilor mistice religioase, constituind o armă de luptă a claselor progresiste; necredință în dumnezeu.

ateismul nu are legatura cu stiinta https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tiin%C8%9B%C4%83

ATEÍSM s. n. Concepție care constă în negarea, fundamentată științific, a religiei, a credinței în miracole, în viața de apoi.

ateismul nu este fundamentat stiintific,ateismul nu este o stiinta,ateismul nu are legatura cu viata de apoi, poti fi ateu si sa crezi in viata de apoi

26 răspunsuri:
| RAY explică:

Nu chiar se baseaza pe orice argument care neaga divinitatea, ateismul nu este o doctrina care cauta sa dovedeasca ca nu exista dumnezeu, este lipsa teismului atat, ca uni scriu aiureli sau fac pagini de Facebook care injura crestini sau posteaza despre politica e prostie romaneasca, mai ma uit si eu la pagini atee si nu au legatura cu ateismul sau uni pustani-tampiti care cica sunt atei dar injura de rup

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

"care cica sunt atei dar injura de rup" daca injuri inseamna ca nu poti fi ateu?

| RAY explică (pentru Theo94):

Citeste din nou tot ce am scris, nu imi lua ceva si apoi afirmi ceva

| RAY explică (pentru Theo94):

Niciodata nu am spus ca atei nu pot fi prosti, inculti

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Citisem, te-ai referit la cei care fac pagini de Facebook unde injura aiurea crestini si alti adepti ai alteor religii, etc.

Daca injuri nu inseamna neaparat ca esti prost sau destept, depinde in ce fel de circumstante faci asemenea gest.

| RAY explică (pentru Theo94):

Aia care injura pe Facebook clar sunt tampiti

| RAY explică:

E vezi tu si aici putem discuta daca doresti, exista ateism pozitiv =nu exista dumnezeu 100%, ateism negativ =lipsa credintei fata de dumnezeu, dar in proportie de 80% nu cred ca exista dumnezeu, exista si ateismul agnostic e ceva de genu nu pretind cunoastere despre existenta lui dar nu am credinta fata de el

| Darkmagic a răspuns:

Nu am inteles ce eroare ai gasit la paragraful:
"ateism Concepție despre lume care, bazată pe cunoașterea științifică și pe interpretarea materialistă a fenomenelor naturii..."
In text, "clasele progresiste" ii definesc pe comunisti, iti place sau nu, acestia isi bazeaza doctrina pe materialism, in speta, materialism dialectic, ateism.
Care e treaba?
E ok sa iti alegi dintr-o explicatie, numai ce iti convine?
Daca ateismul este asociat pe drept cu comunismul, va pute? big grin
Asta e...va tineti si voi de nas.
Ai vrea tu sa definesti o ...filosofie ca ateismul doar cu trei cuvinte, gen: "Lipsa credintei in zei", dar NU merge asa.
Ai idee cat de rau arata genul asta de ipocrizie?
Ca si utilizarea termenilor inventati de comunisti: "e.n." si "i.e.n.", pentru ca alternativa in lumea capitalista este strict cu conotatie religioasa: v.Chr (ger.) b.c.e. (fr.) B.C. (eng.).
Stiu ca imensa majoritate a ateilor romani sughit la chestia asta, dar daca nu esti ipocrit, iti asumi si partea mai...rosie sau mai violenta a ateismului.
La origine, cuvantul era peiorativ, multumeste-te ca nu a ramas asa, FIX revolutiile de tot felul, de la cea franceza pana la cea bolsevica impingandu-l mai mult spre un gen de filosofie.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

De Nihilism ai auzit? https://ro.wikipedia.org/wiki/Nihilism
da,daca vorbim despre Nihilism ai dreptate,dar cand vorbim despre ateism e altceva e doar lipsa teismului,ateismul nu are legatura cu comunismul, pentru ca nu ateismul la determinat pe stalin sa faca ceva rau,e ca si cum ai spune ca daca hitler era catolic toti catolici sunt rai sau insati religia este rasista,nu are logica,ateismul nu e o filozofie nici o stiinta, si tu esti ateu pentru mii de zei nu ai nevoie de comunism sau sa crezi in stiinta, nu ma intere de majoritatea personelor atee, ca si cum ai spune multi crestini sunt betivani deci toti sunt sau crestinismul este o doctrina a bauturi, stiinta este o pasiune atat, eu personal nu vad ce rau a facut comunismul in vreo tara comunista, Romania nu a fost o colonie, 5 milioane nu erau plecati prin europa, economia romaniei de azi e praf, Romania e doar o colonie, de rasul europei isi este rusine sa spui ca esti roman oriunde ai merge, macar atunci nu isi era rusine, comunismul ca filozofie nu era o idee rea, iisus a fost comunist, despre stalin ti a aparat tara cu mandrie nu ca voi ai vandut totul timp de 28 de ani, desi asta cu wow ce rau a fost in comunism sunt povesti, a fost cativa anii dar nu mereu, acum e bine cand romanii sunt in toata europa, o tara plina de corupti, pedofili, criminali, hoti

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor
Multumesc ca mi-ai spus de nihilism, ai intuit tu ca nu prea am multa carte... rolling on the floor
Ma amuza mult si cand ne convingi ce FACE ateismul, nu insa si CE ESTE.
Cine citeste pe TPU despre ateism si vede cate 15.000 de raspunsuri, crede ca e o filosofie.
Cand mai vezi si ateii militanti care se "introduc" cu forcepsul in fiecare intrebare de la Religie, ai crede ca e ideologie...
CE este de fapt ateismul?
Filosofie, ideologie, credinta, etc?
CREZI ca nu exista divinitati, sau STII?
Habar n-aveti!
Si aici vine "LUMINA", cu "Deci" in fata:

"Deci un ateu nu crede in existenta divinitatii si atat, fara alte comentarii".

Stai sa imi revin...
rolling on the floor rolling on the floor
Clar, NU va mai faceti bine! laughing

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Man fiecare se poate exprima liber, ce sa faci

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Acum 1 minut | RAY explică (pentru Darkmagic):
Man fiecare se poate exprima liber, ce sa faci

Lasa-ma putin, ca mor. =))
Daca "libera exprimare" este raspunsul, atunci TOT ceea ce scrie in intrebarea ta este corect.

In alta ordine de idei, ia exprima-te tu liber, in legatura cu asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15631158/

Sau poate ai niste puncte de vedere de certa valoare, cu privire la asta...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16070641/

S-a cam dus pe campii "libera exprimare", este?
Vrei sa pun si eu niste...20-30 de intrebari, la care NICI DRACU, sa nu spuna nici "piu", pentru ca NICI DRACU de pe TPU, n-are habar?

Revin:
Ce este ateismul: filosofie, ideologie, credinta, sau?
Altfel spus, CREZI ca nu exista vreo divinitate, sau STII?
Sfatul meu e sa o lasi asa...altfel te intorc pe 700 de mii de parti, cum am eu chef, pentru ca pot. :)
Cauta-ti o femeie, si o sa te doara in cot de CE este ateismul.
:D
Mai am unul, tot sfat, tot bun si el. :))
Nu o mai ardeti chiar ATAT de "atei", caci intre "Cred" si "Stiu", al doilea link este raspunsul corect.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Ateismul este lipsa teismului atat
Altfel spus, CREZI ca nu exista vreo divinitate, sau STII?
pe partea cu a imi exprima parerea despre existenta asupra existentei unui creator sunt agnostic

eu altceva am vrut sa afirm cand am scris libertatea de exprimare

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Parca era asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16159305/
...iar tu parca erai ATEU, nu agnostic, nu "de partea cu a-ti exprima" vreo parere.
"Atat"! =))
Mai observ ceva...
Cum ca au disparut fix ateii, dens-respondenti la d-astea...
Nu mai bine mai intrebi tu o data: "Ce este ateismul?", ca sa fie pe prima pagina la Religie?
Vreau sa rad mult... :D

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Sunt ateu agnostic, termina cu glume de astea imature
Agnosticismul ateist
Agnosticii ateiști sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism
nu stiu daca exista sau nu exista, nimeni nu stie sigur daca exista sau nu, orice ateu e agnostic orice agnostic e ateu, nu poti fi agnostic si atat, agnostic inseamna a nu pretinde cunoastere despre existenta unui creator iar ateismul inseamna lipsa credintei fata de zeii, cele doua se completeaza

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Amin, asa sa ramana! big grin
Doar pentru ca esti un fricos, si putin ciudos. laughing
La fel ai facut si cand ti-am cerut tie, (sau ORICUI e in stare), sa-mi explice CUM "legalizeaza statul roman hotia"...si s-a facut liniste pe TPU.
Adica "oricui e in stare", s-a transformat brusc, in NIMENI.
Adica... #Habar n-aveti de DREPT. happy
Acum mi-ai raspuns cu DOUA definitii din Dr. Wiki:
Ateii neaga existenta divinitatii, agnosticii NU o neaga.
Doar nu o pot cunoaste/intelege.
Ceea ce e... misto. big grin
Tu esti acum: "ateu agnostic".
Ceea ce...Foarte misto! laughing
Astept sa te definesti maine prin...TREI explicatii Wikipedia.
Fara suparare. happy

| Nilsson a răspuns:

Postarea asta ce vrea sa fie? Propaganda ateista?

| reihiuke a răspuns:

Bineinteles ca e o doctrina happy

| RAY explică (pentru reihiuke):

Ce e doctrina?

| reihiuke a răspuns (pentru RAY):

Ateismul. Pentru ca pui problema in raport cu Divinitatea, care e situata pe un nivel superior. Si nu potri trage = intre adevar si ce percepi tu prin simturi. Cum nu poti palpa divinitatea ca pe o portocala, atunci ea e posibil sa existe iar tu doar CREZI ca nu exista. Aceasta credinta ia nastere din faptul ca crezi doar ceea ce vezi intr.un anumit mod.

| RAY explică (pentru reihiuke):

Deseori, doctrina implică în mod special dogme religioase, așa cum sunt promulgate de biserică, dar nu numai. Doctrina se poate folosi și cu privire la un principiu de lege, în tradițiile dreptului comun, stabilite prin tradiții sau prin istoria unor decizii trecute, așa cum este doctrina autoapărării.

nu stiam ca ateismul e o religie https://ro.wikipedia.org/wiki/Doctrin%C4%83

omule o non credinta nu poate fi credinta asa cum a nu crede in fantome nu este o credinta, ateismul este o lipsa de teism

Răspuns utilizator avertizat