| anonim_4396 a întrebat:

Aici se poate discuta si de alte religii, in afara de cea crestin ortodoxa? Eu sunt agnostic, indecis cu alte cuvinte. Ce parere aveti zen buddihism? Ma-s putea converti sau as ramane doar un pseudo? La zen buddhism nu-mi place ca se recita mantre intruna, dar ma atrage filozofia lor.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Zic si eu, n-ar fi mai bine sa stai la distanta de orice religie sau pseudo-religie? Adica sa fii pur si simplu un om liber. De ce sa-ti faci de lucru cu obscurantismul? Sa ratacesti printre tenebrele unor dogme sau ideologii inventate de altii. Nu dom'le, stai calm, traieste normal. Mai citeste cate un roman, mai vezi un film, faci un sport, mananci sanatos, te distrezi in limite rezonabile, stay away from drugs, fii prietenos, ai simtul umorului, fa pasi pentru a-ti asigura o cariera profesionala care sa corespunda cu aptitudinile tale... Ma opresc aici, dar iti dai seama ca lista poate continua.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Desigur ca poate continua. Sa faci mult sex pentru sanatate, sa bei cafea, sa bei suc, iubesc sa fac asta, sa mangai pisicile(e placut), sa meditezi, sa faci ritualuri, sa practici vrajitoria, si in primul rand sa-l ai pe Satan langa tine... sa-ti traiesti viata la maxim pentru a te putea transfera si reincarna fericit in urmatoarea viata.

| RAY a răspuns:

Ce spui de stiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Aici se poate discuta si de alte religii, in afara de cea crestin ortodoxa?"
Din câte observ se vorbește din ce în ce mai puțin de ortodoxism :))

Budismul este o religie dharmică și spirituală, adică o religie unde meditezi pe spirit cu ajutorul vibrației și a mantrelor. Apropo, mantrele se vibrează, nu se recită, asta dacă vrei să te folosești de ele la maxim. Precum budismul erau majoritatea religiilor păgâne pentru că aveau aceleași învățături.

http://bucurialuisatan.com/
Satanismul spiritual este un astfel de exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-o sa dau click pe satan, dar crezi ca mi-ar prinde bine niste meditatie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Normal ca n-o sa dai click pe Satan pentru ca tu, precum majoritatea, il asociezi strict cu crestinismul (brain wash?), cand colo nu are absolut nicio legatura cu religia crestina. Daca Satan chiar ar fi ce zice crestinismul, singura exiplicatie pe care as avea-o este ca a facut pact cu Yehova sa-i trimita "suflete pacatoase".

Mantrele se folosesc in meditatii si meditatiile sunt foarte benefice asupra noastra, a personalitatii noastre, a intelectului, a sufletului, a sanatatii etc. daca sunt facute corespunzator.

| AstroLaur a răspuns:

Dar nu te obliga nimeni sa reciti mantrele intruna.
In Zen Buddhism orice actiune cotidiana devine o cale catre beatitudine si eliberare.
Stii si tu, nu trebuie sa crezi in nimic, nu trebuie sa faci ceva anume.

Nu renunta la nimic si nu pastra nimic. Bucura-te stabilit in sinele tau exact asa cum esti. Iubeste si fa ce vrei.

Totusi ma pune pe ganduri ceva. Cum sa intrebi daca ti-ar face bine niste meditatie. LOL. Cui nu-i prinde bine sa se elibereze de stres, sa-i uite pe cei care i-au gresit, să fie din nou el insusi, sa traiasca in prezent, sa devina stapanul propriei sale fiinte? Probabil te indoiesti pentru ca nu-ti place rostirea mantrelor. Sunt sute, daca nu mii de forme de meditatie. Ai alternative destule.
Adevarata intrebare este daca ai maturitatea spirituala necesara de a avea eficienta in aceasta directie.