| AnonimGirl010101 a întrebat:

Ajutor! ce ma fac? Azi am fact un pacat. am tricotat un fular si nu stiam ca e sarbatoare (7.01.2013). ce sa fac? dau funda celui care mi da un sfat!

22 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Da-mi mie fularul si sterge urgent intrebarea ca sa nu fie dovezi!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pai, din pacate nu mai e nici o scapare pentru tine. Ai pacatuit - vei ajunge in Iad, intr-un cazan, impreuna cu vreun criminal sau un pedofil.
Mai ai o sansa daca iti vinzi casa, masina, bijuterii, si dai tot unui preot (ATENTIE: Unui preot, nu unui sarac!), si dupa aceea te calugaresti.
Succes!

| Thunderstruck a răspuns:

Nu mai ai ce sa faci, zeul tau care e infinit de inteligent, infinit de intelept, infinit de iertator, infinit de iubitor o sa te trimita in iad pentru ca ai tricotat un fular.Mars.

| Esperança a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ce treaba are Dumnezeu cu sărbătorile păgânilor?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Esperança):

Raspuns corect: Nici o treaba, nu exista! 10 puncte.

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

L-ai descris foarte bine.Imaginează-ti că ești directorul unei fabrici. Ești iertător, iubitor, înțelept, iar un muncitor îți freacă toată ziua.Cum reacționezi? Îl ierți? Nu încerci să îl pedepsești ca să nu-ți strice afacerea?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Ba da, cum sa nu, dar nu-l trimit sa arda la foc mic o eternitatelaughing.

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu știu dacă din cauza unui fular o va face, dar pe pâgăni îi va pedepsi.Prefer să cred, că o exista sau nu, eu tot îl urmez.Viața ta e mai ușoară pentru că ești ateu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Da, normal ca e mai usoara, cand am o problema incerc s-o rezolv eu, nu incep sa ma rog, e un avantaj asta.Cand imi moare o ruda nu ma tem daca o sa ajunga in iad, pur si simplu imi pare rau ca s-a stins...Mai am exemple, oricum, probabil iti imaginezi viata mea diferita fundamental diferita de a unui crestin, dar nu e asa...

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Înțeleg ce vrei să zici.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si noi incercam sa rezolvam problemele, dar ne si rugam in acelasi timp. Ca sa ne ajute bunul Dumnezeu la ceea ce ne depaseste puterile.

| Mădă0611 a răspuns:

Cate pacate intr-o singura zi. Nu cred ca mai ai scapare sad
1. n-ai stiut ca e sarbatoare
2. n-ai mers la slujba
3. ai tricotat
4. n-ai facut nu stiu ce chestii care se fac azi, traditii/vraji/vrajeli.

| WR104 a răspuns:

Cere ajutorul unui preot sau avocat.

| Zenit313 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un ritual de exorcizare!
Cum sa muncesti intr-o zi de sarbatoare!?
Blasfemie! O sa arzi pentru eternitate in IAD!
Dar Dumnezeu te iubestehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.e craciunul pe vechi.maaaare pacat.trebuie sa despletesti fularul.in zi de paste.da mai e pana atunci. poti sa-l porti.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Roaga-te la Dumnezeu ca sa iti ierte pacatul.El stie ca ai facut din greseala.Pa,pa

Răspuns utilizator avertizat
| lolium a răspuns:

Nu e un pacat asa de mare ...stai linistita

| roxaa15 a răspuns:

Cu proxima ocazie cu care te spovedesti sa spui preotului. Orcum Dumnezeu nu e asa de dur, alte lucruri is mai grave si mai ales ca nu ai facut-o cu buna stiinta ci nu ai stiut ca e sarbatoare

| kira30 a răspuns:

In perioade de sarbotoare nu trebuie sa muncesti pentru ca atunci trebuie sa te rogi Domnului, sa-L slavesti si sa-I multumesti pentru tot. Daca ai tricotat de placere atunci nu e munca. Daca ai tricotat din obligatie atunci este.Nu te pedepseste Dumnezeu pentru atata.N-ai pacatuit daca te-ai rugat si l-ai slavit pe Domnul. Daca simti nevoia sa fi iertata atunci spovedeste-te.

| tasmania a răspuns:

Ai duhovnic? Daca da, mergi si vorbeste cu el. Daca nu ai, atunci cauta-ti unul, cu care sa poti discuta toate cele. Ca te vad interesata de lucruri duhovnicesti (altminteri de ce te-ar interesa ce ai facut in zi de sarbatoare?!). Incearca numai altadata sa te uiti si in calendar inainte de a lucra ceva.

| NicolasG a răspuns:

Antai cauta an Biblie ce e pacatul.
Oricine face pacat face si faradelege; si pacatul este faradelege. (1Ioan.3:4)
deci care e legea pe care consideri c-ai calcat-o?(argumenteaza cu Biblia nu cu istorii din auzite, cu nu stiu care sfinti)
Oamenii trebuie sa se teama doar de a nu calca poruncile lui Dumnezeu, nu cele pe care le impun alti oameni.
Iar daca cineva pacatuieste, remediul al gaseste tot an CARTE.deci...burta pe carte, ca de aceea a fost scrsa, ca sa ne anvete.
putem pierde examenele cand copiem dupa altii.inspira_-te doar din CUVANT.