| albaKiara a întrebat:

ALBERT EINSTEIN NU A FOST ATEU! El credea in Dumnezeu! Uitati cateva lucruri ce a spus chir el:
"Consider doctrinele evolutioniste ale lui Darwin, Haeckel si Huxley ca apuse fara speranta!"
-- Albert Einstein
"Omul il intalneste pe Dumnezeu in spatele fiecarui usi ce stiinta deschide"
"Nu este nimic, fără îndoială, ce calmeaza spiritul ca un vin și o religie adevărată."
"Cazul este modul ce Dumnezeu folosește atunci când vrea să rămână anonim."
"Ciudat cum știința care, în zilele de demult părea inofensiva s-a transformat într-un coșmar care zguduie tot.
"Omul de stiinta nu este alt ceva decat un filozof sarac"

Bine poate nu demonstrez ca el credea in Dumnezeu dar citind cartile lui am remarcat ca nu ii placea stiinta. Avea modul lui de a fi om de stiinta.
PS:ma iertati pentru greseli dar cartea de unde am luat astea era in italiana si a trebuit sa traduc singura (romana am cam uitat-o) big grin

95 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara explică (pentru ßirGagaWelch):

EU? Uita-te un pic la intrebarile ateilor! Uita-te cum judeca! Crezi ca noua ne place sa fim judecati si batjocorati la orice ora? Nu suntem noi cei ce judeca deschide bine ochii! Unul intr-o intrebare ne critica ca cica nu aducem material stiintific ca sa demonstram ca avem dreptate si eu am adus asa cum a spus ala si tu ma critici pentru asta! Nu mi se pare corect! Crestinii de azi sunt cei mai discriminati! Vreti stinta v-am adus stiinta si acum inchideti gura! (scuze daca ma rastesc dar nu mi se pare corect cea ce faceti atata tot)

| Vladuthz a răspuns:

Dar tu ce consideri? Ai studiat putin cartile scrise de cei mentionati mai sus, sau in general te-ai documentat asupra lucurilor, sau iei de bune ce zic anumiti oameni? Care e parerea ta, nu a celorlalti?

| Vladuthz a răspuns:

Nu uita ca la urma urmei, si einstein si huxley si darwin au fost oameni, toti oamenii pot avea si greseli si corectii.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein

| RAY a răspuns:

Este, bineînțeles, o minciună, ceea ce ați citit despre convingerile mele religioase, o minciună repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal și n-am negat niciodată aceasta, ci am exprimat-o clar. Dacă există în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admirația nețărmurită pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât știința noastră o poate evidenția. - Albert Einstein

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

M-am gandit sa aduc probabil cea mai mare minte umana ca sa fac ca voi.In toate intrebarile aveti de comentat ceva din Biblie si intr-o singura intrebare am facut ca voi dar trebuia sa-mi dau seama ca sa lupti impotriva ateilor e ca si cum ai lupta impotriva unui crestin\musulman\ evreu convins, orice ai spune el ramane neclintit pentru Dumnezeu, iar voi ramaneti neclintiti in intuneric.

| albaKiara explică (pentru RAY):

Ce am dedus? Ca poate Albert Einstein avea o personalitate dubla.Nici el stia in ce crede dar de un lucru era convins:a urat meseria omului de stiinta.In multe ocazii spunea ca si-ar fi dorit sa nu fie un om de stiinta din cauza ca a creat bomba atomica si ii parea rau.Un crestin nu ar fi creat asa ceva! Dar stiinta creaza dor arme si aduce razboaie! Si inca ceva:
"Imaginatia este mult mai importanta decat logica"
-Albert Einstein-

| RAY a răspuns:

Sa stii ca prin minciuna nu o sa descoperi adevarul asa cum nu o sa faci pe vreun ateu sa creada religia ta prin tot felul de minciuni se vede clar o imensa minciuna in toate citate de mai sus,el aprecia pe darwin i placea natura foarte mult spune natura e simfonia vietii, e adevarat ca unele citate duceau spre un dumnezeu panteist metaforic dar chiar el spunea ca i place panteismul ala metaforic, in plus daca voi crestini chiar credeti in dumnezeu de ce va faceti rau intre voi? va urati, va barfiti, furati, mintiti etc
respect oamenii care spun adevarul

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Am dedus ca tu minti

| albaKiara explică (pentru RAY):

DA sunt umana deci mint, toti mintim furam pierdem credinta pentru ca suntem oameni si defecti, Dumnezeu nu.

| Thunderstruck a răspuns:

Pff, si eu care credeam ca esti doar un troll...

| albaKiara explică (pentru Thunderstruck):

Esti dezamagit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru albaKiara):

Si daca rad asa "rolling on the floor" si pun emoticonu', cica fac asta doar ca sa arat ca tu te inseli si am eu dreptate, nu ca e de ras. Uau, cata inteligenta.
Deci rolling on the floor, "Uita-te un pic la intrebarile ateilor! Uita-te cum judeca!" Uita-te la intrebarile crestinilor, "sa-i nimicim pe x, y, z", si ce a mai zis, multe vorbe de duh, iubire crestineasca, sunt multi asa.

| Mădă0611 a răspuns:

Einstein era agnostic, nu credea in prietenul tau imaginar. In citatele aduse de tine vad ca face misto de religie, si daca lui nu-i placea stiinta...
Imi place cand aduceti argumente care sunt de fapt contra argumente pentru voi. big grin

| albaKiara explică (pentru Mădă0611):

-.-"

| danay72 a răspuns:

Albert Einstein a afirmat: „Cu greu veţi găsi printre oamenii de ştiinţă mai profunzi unul care să nu aibă în felul lui sentimente religioase. Acestea iau forma unei copleşitoare uimiri produse de armonia legilor naturii, care dezvăluie o inteligenţă atât de avansată, încât, în comparaţie cu ea, toate raţionamentele şi acţiunile sistematice ale omului sunt o slabă imitaţie".
„Ştiinţa fără religie este şchioapă, iar religia fără ştiinţă este oarbă." — Albert Einstein.
El credea in Dumnezeu si credea in creatie nu in evolutie.

| Mikhtarian a răspuns:

Asa si? Tu crezi ca tot ce zboara se mananca?
Da,s-a spus ca era ateu,ca nu stiu ce sectant, etc.
Crede-ma, oamenii de stiinta se ascund, dupa propria lor munca atunci cand esueaza, cazand vina lui Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns:

Bine ca am vazut topicul, sa va lamuresc oleaca. In primul rand, dupa cum au zis altii, nu tot ce zboara se mananca! Multe chestii sunt tampenii pe net!
Doi la mana: Chiar daca credea intr-un "dumnezeu", nu era neaparat crestin. De ce credeti ca neaparat al vostru? De ce nu unul personal? Adica, in genul: Eu cred intr-un dumnezeu care ne-a creat, ATATA, nu ebraic, islamic, crestin etc. V-ati gandit sa luati si aceasta posibilitate in calcul? Normal ca nu.
No.3: El s-a declarat singur ca fiind Agnostic!

Acuma, ca un mic comentariu:

@AnorexicGirl
""Imaginatia este mult mai importanta decat logica"
-Albert Einstein-"
Sa inteleg ca recunosti involuntar ca dumnezeul vostru este imaginar?

"DA sunt umana deci mint, toti mintim furam pierdem credinta pentru ca suntem oameni si defecti, Dumnezeu nu."
Bine ca stii tu. Ti-a vorbit direct? Ti-a promis direct ceva si s-a tinut ce cuvant? Stii sigur ca exista macar? Ia arata-mi si mie, ca am incercat si practica, dar vad ca religia este doar pe o teorie invechita ce ar trebui desconsiderata. Insa indoctrinarea-i mare!

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

1 la mana Evreii si crestinii au acelasi Dumnezeu dar tu nu ai cum sa stii asta pentru ca nu te-a interesat niciodata sa afli.
2 la mana mie Dumnezeu nu trebuie sa-mi dovedeasca nimic! TU NU AI INTELES CE INSEAMNA CREDINTA! Credinta este atunci cand crezi in ceva fara dovezi sau alte lucruri.Nu poti intelege!

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

1. Cei 2 dumnezei da, teoretic sunt aceeasi, insa au necesitati diferite si tabieturi diferite
2. Nu, din pacate nu-s destul sa inteleg cum poate lumea sa fie asa de proasta! Tot ce am inteles este ca "credinta"==Starea psihica a omului de a crede incertitudini ce i-au fost induse in constiinta si memorie inca de la varste fragede, impotriva vointei lui, aceasta stare persistand pana la moarte in unele cazuri. Ca urmari ar fi nenumarate crime impotriva umanitatii de-a lungul istoriei, ceea ce este si nejustificat din cauza lipsei de DOVEZI! Poti spune ca nu-i asa? Ia sa te vad :3

| Westfalia a răspuns:

Einstein,a fost considerat ateu deoarece nu credea ca doctrinele bisericesti,, dezvaluie''adevarul despre Divin!
El credea intr-o forta Divina, dar nu cea biblică sau de alta natura religioasa!
http://www.trilulilu.ro/......ta-suprema

| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Stiinta nu a facut nimic nu? Bomba atomica cine a inventat-o? Dumnezeu? Nu! Stiinta! Bombele chimice? Armele ce omoara persoane in intreaga lume? Pistoale, droguri, violenta! Si toate astea se intampla AZI.Nu acum 400 de ani cand lumea era ignoranta! Spuneti ca sunteti mai avansati decat crestinii dar traiti in trecut cu cateva sute de ani!

| albaKiara explică (pentru Westfalia):

Agnostic dar totusi nu ateu cum au spus unii pe TPU.

| Westfalia a răspuns (pentru albaKiara):

Vezi tu, agnostic este tot o,, denumire'' dată de acesti angajati ai institutiei numită biserică!

| albaKiara explică (pentru Westfalia):

Agnostic inseamna doar ca crezi intr-o forta superioara si invizibila! Angajati ai institutiei numita biserica? Vorbesti ca un complotist si esti rau, te spun mamei! tongue

| Westfalia a răspuns (pentru albaKiara):

Stai cumințică, că nu-ți face nenea nimic rău!

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Nu armele omoara oameni, oamenii omoara oameni! La fel cum s-a intamplat in istorie, crestinii, evreii si musulmanii au omorat cu tot ce au apucat: Foc, sabie, sulita etc. Nu cred ca stiinta a inventat focul. Totul tine de motivatie... In acest caz motivatia este religia, ceea ce mi se pare o prostie, deoarece multe razboaie au fost, sunt si vor fi din cauze religioase. Mai putine sunt din motive politice/miliare, si nici unul din punct de vedere al stiintei!
Traim cu cateva sute de ani in urma? Pare sorry, dupa cum am zis mai sus, inca este vina voastra... Toata discordia a inceput cu ceva! TOTUL ARE UN INCEPUT.
In legatura cu bombele, acelea au la baza tehnici care POT AJUTA omenirea, si chiar o fac. Asta-i stiinta, poseda o dualitate ce stabileste un echilibru NATURAL. Cat despre religie? Pai, putem zice ca poate crea o societate. Insa intra in razboi cu alte religii, plus ca societatile nu sunt bine structurate, au multe minusuri si probleme interne. Mai pe scurt, "Lucratura de MANTUIALA".

| albaKiara explică (pentru Westfalia):

laughing