| Bubico90 a întrebat:

Am 12 ani si ma autostimulez.Mie foarte frica ca o sa ajung in iad pentru faptele mele.Linistitima.

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Linisteste-te, fiule! A avut efect? Ce te astepti sa iti spunem? „Oh, hai ca nu e atat de grav, o sa ajungi in „purgatoriu„" sau „Eh, lasa ca toti masturbatorii primesc si ei un colt de „rai„ "
Daca actiunile tale, din cauza faptului ca stii ca sunt gresite, te judeca si te condamna, cu ajutorul constiintei bineinteles, vrei sa te aprobam si sa te iertam noi? Te va face sa te simti mai bine, si cu siguranta, daca noi am zice ca e okay, si Dumnezeu, fata de care te simti vinovat, v-a zice ca e okay?

Si crezi ca varsta face din practica asta un pacat, de ai precizat-o? Crezi ca daca treci de 18 ani, nu o sa mai fie? Dobandeste auto-control, nu fi sclavul impulsurilor sexuale, si nu face sex cu anumite parti din corpul tau, cum ar fi mana. Nu-ti suna scarbos, daca o spui in felul meu? Evita de asemenea divertismentele sau alte chestii care ar face greu faptul de a te stapani, precum filmele pornografice. Am 18 ani, si am pus capat practicei asteia de mult timp, urmand pasii ce i-am enumerat. Nu-ti face griji daca recidivezi, doar nu te da batut, daca iti doresti sa incetezi cu practica asta. Daca ai pierdut o lupta, nu inseamna ca ai pierdut razboiul.

Apropo, conform convingerilor mele religioase, dupa moarte nu exista un loc al chinului vesnic pentru pacatosi. Isus a fost si el in iad, desi a fost fara de pacat, ceea ce inseamna ca nu e un loc pentru pacatosi unde isi vor primi pedeapsa pentru pacate. Citeste din Biblia Ortodoxa Faptele 2:31 ca sa intelegi la ce ma refer. Eu doar faceam aluzie la convingerile tale si a multor crestini care cred ca poti primi suferinta sau euforie din partea lui Dumnezeu dupa moarte.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Google nevroza ecleziogena.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai grija sa nu cazi in pacatul pierderii de balans. Mai freci cu dreapta, mai freci cu stinga. Dumnezeu te iubeste, nu uita.

| Mayhem666 a răspuns:

Ai uitat o cratima.

P.S. Nu exista iad, asa ca stai linistit.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Te autostimulezi, iți este frica de iad și încă nu știi sa folosești cratima.
Liniștește-te, majoritatea creștinilor sunt in aceasta situație.

| aumih16 a răspuns:

laughing bai esti tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul creștin precum și dumnezeul creștin nu există. Poți păcătui liniștit.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut.Nu uita că Dumnezeu are o iubire infinită față de toți oamenii (Dragostea lui Dumnezeu pentru cel mai mare păcătos e mai mare decât dragostea celui mai mare drept pentru Dumnezeu) Încearcă să duci o viață în comuniune cu Dumnezeu, pentru început oferă-i elanul tinereții tale trăind cat mai chibzuit și respectând voia lui Dumnezeu, ocupate de mântuirea sufletului tău (fi conștient că fiecare zi în care te trezești e o binecuvântare de la Dumnezeu și o confirmare a iubirii sale, fii conștient de faptul că chiar dacă ești tânăr tot ești expus morții în fiecare zi) și încă ceva foarte important găsești un duhovnic care să te călăuzească în viață și căruia să i te spovedești (contează mult asta) Dumnezeu să te ajute să te mântuiești, a și încă ceva în viață să fi dispus să suferi pentru Iisus din iubire pentru El că și El a suferit din iubire pentru tine.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dar nadejdea? N-ai uitat de ea, nu?
O sa te spovedesti, o sa te caiesti pentru pacate, o sa te impartasesti si vei fi iertat.Important e sa iei hotararea de a nu mai repeta acele pacate. Sa nu-ti fie frica de impresia pe care o vei lasa preotului, aceasta este doar o amagire de la diavol. Sa spui tot fara de rusine sau frica. Ca sa te linistesti trebuie sa ai nadejde in mila si ajutorul lui Dumnezeu.

| Boca_Adrian_1985 a răspuns:

Nu o mai face tu, roaga pe cineva sa ti-o faca laughing