| oarecinecinecineteiubeste a întrebat:

Am.15.ani.si.sunt.in.cl.a-8-a.scuzati.scrisul.dar.nu.imi .functioneaza.tasttatura(spatiul).deci.sun.fata.si.simt. nevoia.sa.postesc.imi.imaginez.mereu.ca.Dumnezeu.s-ar.su para.daca.nu.as.posti,mai.ales.ca.nu.am.probleme.cu.sana tatea.si.pot,daca.vreau.imi.este.greu.,recunosc,dar.cu.a jutorul.Lui.reusesc(ispitele.sunt.mari.stiti).

mereu.cand.venea.miercurea.si.vinerea.mamei.mele.ii.era. foarte.greu.sa.imi.pregateasca.mancare.de.post.imi.zicea .ca.si.asa.sunt.slaba:"ce.post.iti.trebuie?".acum.a.veni t.si.tata.din.italia.de.la.munca.si.azi.cand.a.auzit.ca. postesc.a.zis."hai,lasa!",sau.ceva.de.genu`.
oricum.am.postit.
am.ajutat-o.pe.mama.mea.la.facut.proajituri,si.mi-a,fot, foarte,greu,fara,sa,gust,mai,ales.ca.ea.gusta.si."lingea ".oricum,acum,seara,.ma-umus.sa.mananc.lactate,si,oua.,s i.prajoturi.au.vrut.sa-mi.dea.si.carene,dar.nu.am.vrut.

tata.mai.merge.la.biserica.cand.vine,dar.mama.nu.a.fost. de.vreo.4.ani.sad

ei.spun.ca.postul.se.tine.pana.cand.asfinteste.soarele.

si.ca.sunt.slaba,in.crestere.si.nu,.trebuie.sa.postesc
azi/m-am/cantarit/si.am/mai/slabit.sad
mama.mi-a.zis:"vezi,cu,tot,postul,tau?"

offf...spuneti-mi.parerea.voastra.referitoare.la.cele.re latate.multumesc.mult!

14 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca preotul zice sa postesti zice lumea ca-i nebun, dar doctorul daca -ti da regim e destept

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Post nu inseamna nemancare ci doar un schimb de alimente fara lapte, carne, oua, bazat pe legume si verdeturi

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Esti gica contra tot timpul, de asta am si spus ca e o categorie destructiva

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Serios? Cum naiba sa strice, vrei sa spui AJUTA.

Mai citeste si tu inainte sa aberezi

Răspuns utilizator avertizat
| sitărescu a răspuns:

Eu îți spun să nu ții postul de capul tău ci, să te sfătuiești cu un duhovnic.

Și spun asta pentru că oamenii care au o râvnă necontrolată cad în extreme, de la abținere la îmbuibare și sunt foarte nefericiți.

Nu mai cere sfaturi aici că nu toți sunt creștini practicanți și mulți îți vor da sfaturi în batjocură sau te vor îndemna să trăiește ca ei fără Dumnezeu.

| oarecinecinecineteiubeste explică (pentru sitărescu):

Am.nevoie.de.mai.multe.sfaturi.de.la.tine.
tu.ce.parere.ai?
din.punctul.tau.de.vedere...

| oarecinecinecineteiubeste explică (pentru sitărescu):

Daca.vrei.baga.id.meu:innaa_i@yahoo.com

| sitărescu a răspuns (pentru oarecinecinecineteiubeste):

Ți-am scris un mesaj în privat.

| ada92 a răspuns:

Eu sunt de parere ca trebuie sa postim atunci cand simtim noi aceasta nevoie, nu din obligatie. Dumnezeu nu ne cere sa tinem un post intr-o perioada anume, aceasta nu este o cerinta pentru crestini Matei 15:11"Nu ceea ce intră în gură îl întinează pe om, ci ceea ce iese din gură îl întinează pe om". In loc sa ne abtinem de la anumite mancaruri ar trebui mai degraba sa cautam sa-i placem lui Dumnezeu prin tot ceea ce facem, prin comportamentul si prin vorbirea noastra. Asta este un sfat