| IonutPetre12 a întrebat:

Am 17 ani.Probleme de sanatate, tata alcoolic, probleme financiare etc.Doar in Dumnezeu si in credinta imi mai pot gasi linistea.Ce sa fac? Daca aveti niste carti sau ceva de citit.Nu stiu prea multe, fiindca am fost ateu.Citesc din psalmi, din paraclisul Maicii Domnului.Am 17 ani, baiat

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ascultă predicile tipului. Ajută mult.
https://www.youtube.com/watch?v=pexdXeVv5Eg

| GeoforceExperience a răspuns (pentru sadrian46):

Esti pocait ma secta falsa?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește Biblia! Daca nu o ai o poți citi online. De asemenea poți citi online cărți de Ellen White. Poti sa comanzi gratuit cartea "Divina Vindecare" de David Clayton pe site www. divinăvindecare.ro

| IonutPetre12 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Multumesc.Carte daca e sa o primesc, o primesc pdf sau carte fizica?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru IonutPetre12):

Carte fizica. Este gratuita. Poti citi revista Divina Vindecare online sau daca o doresti scrisa te poți abona tot pe site www.divinavindecare.ro. Este tot gratuita.

| Meme10Memu a răspuns:

Biblia prezinta pe larg planul Lui Dumnezeu de a face Pamantul sa devina un paradis in ciuda problemelor ivite cu creaturile Sale inteligente pe care le-a inzestrat cu libertate de alegere.

De exemplu din Biblie reiese ca in 1914 Iisus a fost numit rege de Dumnezeu Tatal in cer si imediat l-a aruncat pe Satan pe Pamant unde a inceput primul razboi mondial. Apocalipsa 12. In anii ce vor urma ONU va declara pace si securitate care de fapt e formala. Desfiintarea institutiilor religioase pe Pamant. Apocalipsa 17. Invierea mortilor dupa Armaghedon. Apocalipsa 20. Daniel 12.

| Digikey a răspuns:

Ar trebui sa incepi cu cele 10 porunci:
https://www.youtube.com/watch?v=BoMGkdJ3DyY

| Algo098 a răspuns:

Munca e cea care iti da independenta, stabilitate, satisfactii. Cand esti elev, student,... munca inseamna sa inveti ca sa poti practica mai apoi o meserie, dupa care ramane munca care iti asigura conditiile de viata. Citind carti cu povesti nu faci mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește online cărțile lui Osho, de exemplu "Viața este aici și acum", vezi videoclipurile cu el pe YouTube.
https://youtu.be/7GRo7TC_vHw

| IonutPetre12 explică (pentru anonim_4396):

Am citit cateva carti de la el.Meditatia curajul increderea si nu prea am ramas cu nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută o Biserică sănătoasă, preferabil baptistă.
Învață cât de bine poți la școală pentru a avea un viitor(5 ani maxim) bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa învețe bine, nu îl ajuta Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

2Tes. 3:10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Biblia, Noul Testament, și "Calea către Hristos" de către Ellen G. White.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religiile sunt false, Știința este singura realitate. Crede în propria persoana și vei avea doar de câștigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia...în special Evanghelia, pentru că acolo este Viață.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Coranul este ultima Revelație a lui Dumnezeu. Dar Hinduismul are peste 4000 de ani de existenta, când Isus nu exista.

| CinevaAnonimă a răspuns:

În cartea de rugăciuni trebuie să fie (dacă nu, caută pe net) Canonul de rugăciune pentru izbăvire din patima beției. Alegerea cu psalmi și Paraclisul Maicii Domnului e una foarte bună.

Roagă-te pentru liniște sufletească, fără a căuta rugăciuni doar în cărți. Dumnezeu ajută în așa cazuri în feluri minunate, o să te miri văzând înțelepciunea cu care El le face pe toate.

În afară de aceasta, când poți și dacă dorești, ascultă muzică religioasă, pentru liniștea sufletească.

Uite câteva melodii:

https://youtu.be/0LWvNw3n8-Y

https://youtu.be/fzGpTYeRd1o

https://youtu.be/zh8WB1b7jm8

https://youtu.be/KOuoT7jfCGI

https://youtu.be/XX-DvsWsR-Q

Doamne ajută!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Îți spun din proprie experiență și nu numai : încearcă să te rogi cu propriile cuvinte și cât mai simplu, e mult mai eficient. Dacă dai căutare pe internet cu„depresie/deznă- dejde" vor apare multe articole, cărți (audio/pdf), mărturii, sfaturi dar și videoclipuri foarte utile. Există pe Facebook și grupuri de rugăciune care chiar ajută, sunt multe persoane care trec prin ce treci tu, sau au trecut!

| IonutPetre12 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Nici nu imi place altfel.Mai bine ma rog cum pot si cu toata inima decat sa citesc de undeva

| Whateverrr a răspuns:

Poti incepe prin a citi Noului Testament (evangheliile și epistolele), si iti recomand sa mergi la o biserica din zona ta (poate la baptisti, sau evanghelici), unde se explica Biblia pe intelesul tuturor