| al3xutzu a întrebat:

Am 2 colegi atei. Ei sunt cei mai inteligenti din clasa, in special in matematica, fizica si chimie. La logica nu mai spun.Ce parere aveti?

29 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Inteligenta, teoretic, nu are treabă cu credința sau cu necredința.
Practic însă are!
Să crezi ca fiind adevărate niște minciuni și niște prostii, evident mincinoase, nu ar fi o dovadă, de exces de inteligență.

| Raniia a răspuns:

Indiferent ce suntem Dumnezeu ne inzestreaza pe toti cu daruri ca sa-L putem face pe El cunoscut. Punct. Dumnezeu il inzestreaza pe olimpic cu viteza, pe vanzator cu iscusinta, pe chirurg cu indemanare.De ce? Pentru medalii de aur, pentru vanzari mari sau pentru vindecari de trupuri? Doar intr-un anume sens.Gaseste tu marele raspuns.

| gabri80el a răspuns (pentru Raniia):

Harul este oferit pentru mantuire

| morningstar a răspuns:

Sa le fie de bine, ce am avea de spus? Ce intrebari de baraj! :O
Asta nu inseamna ca nu sunt si clase in care situatia este inversa.

| SaveTheNature a răspuns:

La mine in oras liceul catolic a avut cea mai mare promovabilitate la bac.

| Dandanache a răspuns:

Genul asta de argument nu te ajuta, indiferent ca pomenesti atei, sau dimpotriva, crestini. Sunt convins ca exista atei foarte inteligenti. Sunt totodata convins ca cei care cred ca ateismul este neconditionat corelat cu inteligenta, sunt idioti. Si fiindca unii atei cred asta, am o dovada in plus ca ateii nu sunt obligatoriu inteligenti.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Bravo lor. Felicita-i din partea mea, pentru rezultatele grozave.big grin

| RAY a răspuns:

De ce nu le urmezi exemplu?

ateu are ambitie, logica, vointa, ratiune si stie sasi foloseasca mintea stie ca totul se poate cu munca nu pupat de moaste, rugaciunii

| martzian a răspuns:

Nu tine de a fi sau nu ateu, cu atat mai mult la o varsta nu foarte inaintata. Componenta genetica este importanta, inzestrarea naturala, dar mai ales modul in care parintii se ocupa de educatia lor. Dovada o avem la bac-ul din anul acesta, cand liceele crestine au avut rezultate net superioare. NU spun ca este o urmare directa a credintei copiilor ci ca are legatura cu faptul ca parintii acestor copii au valori si principii care afecteaza in mod direct familia.

Exemplele (oferite de catre mine si in trecut):
Liceul Teologic Baptist Emanuel din Oradea a avut anul acesta o promovabilitate de 100%, in conditiile in care media pe judet este de 53, 37%. De notat si faptul ca 35.09 % dintre medii sunt peste 9, ultima medie fiind de (doar) 7.21. Nu vorbim, insa, de un exemplu izolat. Chiar astazi am primit o evaluare e rezultatelor obtinute la BAC de copiii din liceele baptiste din toata tara.
Liceul Teologic Baptist "Alexa Popovici" Arad- 96.49% (39.07% pe judet)
Liceul Teologic Baptist "Emanuel" Cluj-Napoca 98, 15% (54, 3% pe judet)
Liceul Teologic Baptist Reşiţa - 82, 76% (30, 25% pe judet)
Liceul Teologic Baptist "Betania" Sibiu(Structură a Liceului Teoretic "C. Noica" Sibiu) – 100% (51, 66)
Liceul Teologic Baptist "Logos" Bucureşti 54, 16% (39, 97%)
Liceul Teologic Baptist Timişoara – 71, 87% (42, 17%)

Alte exemple:
Liceul Teologic Penticostal „Betel", din Oradea - promovabilitate 100%
Liceul Teologic Penticostal Elim din Pitesti - 70, 37%
LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL "EMANUEL" Bucuresti- 63, 33%
LICEUL TEOLOGIC PENTICOSTAL LOGOS TIMISOARA - 40, 47%
LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST "MARANATHA" CLUJ-NAPOCA 82, 86%
LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST CRAIOVA - 66%
LICEUL TEOLOGIC ADVENTIST "STEFAN DEMETRESCU" 89, 72%
COLEGIUL NATIONAL CATOLIC "SF.IOSIF" BACAU 91, 86%
COLEGIUL ROMANO-CATOLIC "SFANTUL IOSIF" 91, 86%

Sper ca te ajuta.

| dragos9234 a răspuns:

Am parerea ca ai dreptate.
Eu sunt ateu si sunt considerat cel cu cea mai mare cultura generala din clasa.
Nu vad vreo problema in asta.

| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

Nu tu erai ala care nu stia ce inseamna "marea majoritate" si te luai la tranta cu Pruteanu? Ooooo, ba da, tu erai! laughing Faptul ca esti considerat "cel cu cea mai mare cultura generala" ma face sa cred ca esti inscris la vreun grup scolar miner.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

"Eu sunt ateu si sunt considerat cel cu cea mai mare cultura generala din clasa." - Esti cumva si pe lista celor modesti? happy

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Da.
Primul happy
Nu am tinut neaparat sa ma laud prin cea ce am spus, am vrut sa dau un exemplu in plus la ce a spus alexutu mai sus.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Just teasing, bro. happy

| dragos9234 a răspuns (pentru Dandanache):

Ce te face pe tine sa crezi ca pe mine ma intereseaza ce crezi tu?

| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

E pentru ceilalti, fratica. Sa stie baietii ce om cult avem printre noi laughing

| dragos9234 a răspuns (pentru Dandanache):

Aha.

| dragos9234 a răspuns (pentru martzian):

Scuze ca te intreb dar romana ce are?
big grin

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Nu are nimic. Mai sufera din cand in cand de modul in care o pocesc mariile sale agramatii care au impresia ca internetul e mai bun decat scoala... Dar pentru ca tu ai cea mai mare cultura generala si faci senzatii in clasa ta, nu mi-am facut griji de faptul ca nu vei intelege. Baga Google translate! happy

| dragos9234 a răspuns:

Da.

| dragos9234 a răspuns:

Mai sunt si modest.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Bravo lor. Dar la domeniul calităţi ce se poate spune despre ei? Ai dori ca ei să-ţi fie prieteni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca fiind ateu, simti nevoia sa te laudam, prin simpatie cu cei 2 colegi de care vorbesti.

| Ichnat a răspuns:

Si eu sunt ateu! Si am titlu de excelenta in informatica! Sincer nu vad care e problema... Nu cred ca dai dovada de inteligenta cand stai in frig cateva zile ca sa pupi de doua ori niste icoane

| rocco09 a răspuns:

Eu aveam un coleg catolic f bun la mate info fizica! Oare ce-o fi insemnand?

| GRs a răspuns:

Crestinismul te inchide la minte, astfel incat tu nu vei fi deschis la noi opinii si vei crede ca nu-ti trebuie nimic mai mult in viata decat credinta.

| IMINENT a răspuns:

Si eu am o colega crestina care rupe la economie, matematica, informatica.
Coincidenta?

| al3xutzu explică:

Sunt ateu.