| Maomau a întrebat:

Am aflat de la un prieten musulman ca Dumnezeu nu are nici un fiu!
Sa fie oare din cauza ca a avut odata un fiu, dar ca i-a murit acum 2000 de ani rastignit pe cruce?

Poi daca a murit, acum 2000 de ani, cine ne mai mantieste?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai isus in mitologia crestina e chiar dumnezeu,desi pare ilogic dumnezeu e isus, isus e dumnezeu, cum poate fi si tata si fiu si sfant duh nu stiu, in mitologia islamica isus e profet, am vazut film cu fecioara maria in varainta islamica

| savvy12 a răspuns:

Poi prietenu tau nu crede in Dumnezeu Biblic atuncea, cand Dumnezeu zice clar ca are un fiu.

| Jardelin a răspuns:

Pe tine cred ca te "mantieste" prostia!

| Never4ever a răspuns (pentru RAY):

Crestinismul spune ca d-zeu are un fiu nu ca iisus ar fi chiar d-zeu.

| Maomau explică (pentru savvy12):

Cred ca ai visat asta azinoapte!
Unde in Biblie spune Dumnezeu ca are un fiu ...nu de alta dar eu stiu ca cere in Deuteronom 13.1 sa fie ucisi toti cei care fac minuni ca sa fie crezuti ca Dumnezeu!

| Maomau explică (pentru Jardelin):

Chiar din postarea ta agramata ne dovedesti si tu ca esti un "mantiit"!

| Maomau explică (pentru Never4ever):

Asta o spun crestinii...dar nu stiu de unde au luat asta ...pentru ca in Biblie nu este pomenita chestia asta!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Never4ever):

Total gresit.Cea mai mare aberatie pe care am auzit-o.
Crestinismul se bazeaza pe Hristos, Iisus, Fiul lui Dumnezeu!
Tot Noul Testament se bazeaza pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu! O sa-ti dau doar cateva exemple, intru-cat tu ai sustinut o afirmatie fara sa o argumentezi! In Sfanta Scriptura, intr-o pilda cu un om demonizat, aflam ca demonul (prin om) a zis :
"Şi strigând cu glas puternic, a zis: Ce ai cu mine, Iisuse, Fiule al lui Dumnezeu Celui Preaînalt?"
"Cine mărturiseşte că Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rămâne întru el şi el în Dumnezeu"

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Maomau):

Incultura... Ce este cu aceasta afirmatie sustinuta fara a argumenta? Se vede ca nu ai nicio legatura cu Crestinismul, Sfanta Scriptura si nimic dintre acestea, incat un musulman te-a facut sah-mat.

Versete din Biblie:

"Credincios este Dumnezeu, prin Care aţi fost chemaţi la împărtăşirea cu Fiul Său Iisus Hristos, Domnul nostru."

"Căci asupra Sfântului Tău Fiu Iisus, pe care Tu L-ai uns, s-au adunat laolaltă, cu adevărat, în cetatea aceasta, şi Irod şi Pontius Pilat cu păgânii şi cu popoarele lui Israel"

" Întinzând dreapta Ta spre vindecare şi săvârşind semne şi minuni, prin numele Sfântului Tău Fiu Iisus."

"Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt."

"Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine."!

| Maomau explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Poi ce ai fi vrut sa-i raspunda un om demonizat, adica aflat sub puterea Diavolului?
A mintit, bineinteles ca doar nu te astepti ca Diavolul din el sa rosteasca adevaruri!

| Maomau explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Mai grav este cazul aceluia care desi cunoaste scriptura dar nu-l duce mintea sa faca diferenta intre ceea ce spune un om aflat sub puterile Diavolului si ceea ce zice Dumnezeu Creatorul sau minte punand in gura lui Dumnezeu ce zice un posedat de Satana!
Pina sa ma acuzi de incultura, te rog aratami versetul prin care Dumnezeu recunoaste existenta "sfintei Treimi" sau macar acelea in care recomanda cuiva sa citeasca sau sa asculte de ceea ce scrie in Biblie!

| Never4ever a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ce? Pai eu ce am spus? Ca Iisus este fiul lui Dumnezeu.

| Jardelin a răspuns (pentru Maomau):

Eu te citam pe tine! Termenul "mantieste" se regaseste in intrebarea ta! Alte greseli nu am.

| radupopa a răspuns:

Prietenu tau nu crede in Dumnezeu, pentru ca sau a inteles gresit pentru ca sunt 3 Dumnezei:
1. Dumnezeu tatal
2. Dumnezeu fiul
3. Dumnezeu Duhul Sfant

| Maomau explică (pentru radupopa):

Scrie cumva asta in Biblie?
Unde?

| radupopa a răspuns (pentru Maomau):

Stiu da imi place sa dau tepe la fraieri ca tine

| Maomau explică (pentru radupopa):

Tepe, zici?
La cat de fraier esti iti inchipui cumva ca asta este o teapa?
Esti mic cat un puric cu doua puncte albe in urechi!