| anonim_4396 a întrebat:

Am ales sa lupt.Din ce mi-a spus quickhelp am inteles destule legate de iad.Nu stiu daca iadul este real dar daca este asa cum spune quickhelp in fosta mea intrebare http://www.tpu.ro/......a-vreme_1/ atunci prefer sa lupt incontinuare. Ajutati-ma si sfatuiti-ma cum sa lupt si cum sa imi aleg armele necesare ca sa rezist impotriva depresiei si supararii ce imi oboseste inima.
Oare sunt un prost ca ma gandesc uneori la sinucidere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerca sa mergi in fiecare duminica la o slujba la Biserica penticostala si baptista, ele sunt biserici neoprotestante, pot sa iti spuna mai multe ei. De ce iti spun, pentru ca ei studiaza mai mult biblia decat ortodocsii si au o abordare mult mai directa decat a bisericii ortodoxe care se rezuma la a canta mult si a vorbi prea putin despre Dumnezeu si a studia prea putin biblia si a se pierde in ritualuri si formalitati, posturi...Mergi vinerea la Maslu la biserica ortodoxa si duminica o data la baptisti, o data, la penticostali si mergi si o data la ortodocsi, dar iti spun e prea multa cantare, mergi la toate trei bisericile si alege tu singur unde iti place cel mai mult. Eu merg numai la Maslu si am de gand sa merg peste cateva saptamani si eu biserica penticostala sau baptista duminica. Vreau sa merg in paralel si la ortodocsi si la baptisti si la penticostali pentru ca fiecare biserica are particularitatea ei si impreuna se completeaza. Eu oricum l-am gasit pe Dumnezeu, de El ascult, nu vreau ca o confesiune sa fie mai importanta decat intelegerea mea personala a lui Dumnezeu.

Si pe TPU dupa cum ai observat sunt foarte multi atei, satanisti, nihilisti, care vor sa te influenteze in rau. Nu mai discuta cu ei, te deruteaza si tu esti intr-un moment extrem de cautare a lui Dumnezeu nu de ratacire de El. O sa vezi in cateva luni nu o sa te mai recunosti in multe trasaturi, concepte de viata, sentimente, o sa fi schimbat acolo unde este nevoie cum am fost schimbati toti cei care l-am gasit pe Dumnezeu. Si o sa te simti liber. Dumnezeu sa te ajute sa iti dea rabdare si curaj!

17 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns:

"Oare sunt un prost ca ma gandesc uneori la sinucidere?"
DA! Viata nu e roz, are atat momente bune cat si momente rele. Invata sa apreciezi si sa te bucuri de momentele bune si placute alaturi de persoanele care ti-s dragi si vei trece mai usor peste cele rele.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ma bucur ca ai ales sa lupti!
Ai acolo si un telefon al copilului, incearca sa-i suni, sa povestiti putin! Poate ca au pentru tine sfaturi bune! Nu ai nimic de pierdut! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar eu nu te-am motivat deloc, nu? laughing

| Geass a răspuns:

Normal că eşti prost că te gândeşti la sinucidere dar ştii cum se spune că înainte să te tratezi trebuie să recunoşti că ai o problemă, înseamnă că eşti pe drumul cel bun dacă ai recunoscut că eşti prost.

Asta cu frica iadului, tu trebuie să te gândeşti că viaţa e frumoasă şi că merită trăită nu să fii un sclav al religiei şi să îţi continui viaţa doar pentru că îţi este frică de iad.

Cum să rezişti, în primul rând renunţă la firea ta sensibilă şi devino realist, "rece" cum mai spun alţii, crede-mă e mult mai bine aşa, în lumea asta sunt mulţi proşti iar dacă ajungi să iţi pese de ce zic ăştia şi pui la suflet nu faci altceva decât să te autodistrugi.

| 4b a răspuns:

''Lupta este vitalitatea care sustine viata.''
Stiu ca ai trecut prin multe, insa nu te da nici amu batut; controleaza-ti psihicul si nu-l lasa sa-ti joace feste; esti la pamant, am perceput si asta, dar tu trebuie sa rezolvi problema...nu fi las si nu te mai gandi la sinucidere; crezi ca Dumnezeu nu stie prin ce treci? nu esti singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda... cu plăcere, dar nu CHIAR.

| 4b a răspuns:

Crezi ca e fericit cand te stie pe tine nefericit?!
Iti da putere sa treci peste; ai incredere in tine si in EL.

| RAY a răspuns:

Nu,sinuciderea e scaparea de suferinta de care suferi, moartea e eliberearea suferintei a linistei vesnice, o stare eterna lipsita de suferinta viata trebuie traita crysti indiferent cum e ea, tu crezi ca doar tu suferi te-ai gandit ca exista persoane care nu au vazut lumina, care nu au trait niciodata

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E doar pacat, dracul asteapta sa-ti dea un prilej ca sa trnspui gandul in fapta

| mihaitaLGP a răspuns:

Viata este ceva unic, cu adevarat unic. Merita traita indiferent in ce fel merge lucurile.
"Construieste" totul in asa fel incat sa fie important pentru tine, vei gasi o cale.

| AlbaAura a răspuns:

Nu suntem niciodata atat de nefericiti cat ni se pare, nici atat de fericiti pe cat speram.Nu exagera necazurile vietii si nici nu-i dispretui bunurile.Supararile provin aproape intotdeauna din dorinte contradictorii.Nu trebuie sa rezisti depresiei ci trebuie sa iesi din ea.Renunta la viata vegetativa, vaga și obscura, fara suișuri si fara coborașuri, rarefiata și anemiata. Faureste-ti optimismul din toate dezamagirile.Nu te pierde in intuneric ci fa lumina cu un chibrit inventat chiar de tine.Acel chibrit sa-ti fie ambitia și nadejdea. Bunul Dumnezeu sa te ajute si sa-ti dea putere.

| Thunderstruck a răspuns:

Tata, suntem 7, 2 miliarde de oameni, crezi ca esti important? Nu, nu esti, daca vrei sa te sinucizi, fa-o, nu deranjeaza pe absolut nimeni.In viata asta traiesc doar cei puternici, nu toti deprimatii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu esti prost, esti cel mai curajos daca o poti face...Inteleg ca suferi, eu as fi prea fricos ca sa o fac.

Citeste ''Putere Nemarginita'' de Anthony Robbins.

www.nlpmania.ro Liderul pagini Marius ofera sfaturi minunate, il poti contacta pe mail:
marius_blanc@yahoo.com

Un hobbie ar fi ceva excelent.

http://www.youtube.com/watch?v=LanCLS_hIo4

Nu ai nevoie de arme, ai nevoie de incredere in tine.
''Prin urmare, nu rasplatiti raul cu rau.Sa nu va patati cu cruzime, asa cum a facut-o adversarul vostru pana in ultima clipa. '' -Haile Selassie

Cele zece secrete ale increderi in tine:

http://www.nlpmania.ro/cele-10-secrete-ale-increderii-in-tine/

http://www.nlpmania.ro/......-partea-2/

http://www.nlpmania.ro/cele-10-secrete-ale-increderii-in-tine-partea-3/

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Faptul ca ai ales sa lupti e un lucru minunat.De fapt Biblia te ajuta sa poti sa lupti si sa iesi invingator, daca o studiezi si aplici normele ei.De un real folos pentru a sti cum sa studiezi e situl www.jw.org