| anonim_4396 a întrebat:

Am anumite stări de anxietate in care mă simt palid și plăpând
Și nu înțeleg de ce involuntar, îmi vine in minte gândul ăla de sinucidere?!

Timp de 20-25 de min.nu pot face altceva.
Doar privesc tavanul,plângând.

Și mă gândesc doar la moarte și la problemele pe care le am.
Fără să vreau mă gândesc la moarte.

Apoi,ulterior, pun întrebări de genul ăsta(Pe TPU).

Vouă cu S-a întâmplat vreodată să fiți Anxioși și apatici in același timp?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Spune-ne ce probleme ai, te face sa te simti mai bine cand te descarci, si cineva ar putea veni cu o solutie mai concreta la problemele tale.

Mai iesi si tu din casa, miscarea ajuta la imbunatatirea sanatatii psihice. Ia niste covrigi sau altceva de mancare si da-le la copii care cersesc pe strada si spune-mi cum te simti dupa aceea.

Am observat ca depresia apare atunci cand cineva se gandeste doar la sine si isi plange de mila toata ziua.

Trebuie sa iti alungi gandurile negre din minte, altfel se creeaza un cerc vicios, daca te gandesti la acelasi lucru tot timpul se creeaza un tipar de conexiuni neuronale si o sa fie mai greu sa scapi de depresie.

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Ai putea avea tulburare bipolara, in cazul acestui sindrom psihotic apar tentinde emotionale puternice fara o cauza aparenta, recomand sa consulti un psiholog.

| CleanHeart a răspuns:

Nu te mai plange atat
Am impresia ca cauti atentie
Si exagerezi
Altii au probleme mai grave ca ale tale si nu se plang
Din contra incearca sa gandeasca pozitiv
Ca sa scapi de asta spune toate problemele tale cuiva
O seara frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt un optimist, in toate situatiile vad partea amuzanta a lucrurilor.
De ce sa fii prizonier al unor ganduri negre?
Bucura-te de viata!