| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit astăzi că un om are mai multe vieți mai precis 9 și că dacă nu ți-ai făcut datoriile în primele vieți, ești trimis din nou înveți să te definitivezi. Abia apoi poți trece în dreapta Tatălui, acolo sus. Sau în iad veșnic în funcție de ce ai făcut. În momentul când ai reușit toate aceste lucruri și te așteaptă, nu te mai trimite. Eu sunt creștin ortodox

33 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

La asta-i spune Kharmă și, da, este real.Defapt ceea ce știi tu este doar parțial din ceea ce ar fi real.Kharma este misiunea omului care dacă nu și-o îndeplinește sufletul lui se va reîncarna la infint până va își va îndeplini misiunea.
Aste e varianta creștino-ocultă specifică lui Lazarev, de exemplu.
Personal eu nu cred că ocultul are ce căuta în creștinism, pentru că aici vorbim de două ideologii paradoxale.
Varianta oculta e mult mai complexă și se refera în mod direct la evoluția spirituală a omului.Dar e off topic.

| mentholinks a răspuns:

Numai tampenii va baga in cap religia asta ortodoxa.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Gandeste si tu. Ce a spus el nu are legatura cu ortodoxia.

| xerxes1 a răspuns:

Unii zic 108 altii fara numar.
Ideea este ca intr-o viata nu faci mare branza.
Ce sa faca Dumnezeu cu prapaditii care s-au rugat toata viata dar care practic nu au facut nimic concret.
Hindusii spun ca trebuie sa ne eliminam toate defectele, crestinii spun ca este suficient sa crezi intr-un pui de evreu si sa te rogi ca zeul sa te ierte.
Cine ti se pare mai inapoiat?

| AC4S4 a răspuns:

Biblia spune ca un om moare o singura data. Daca nu te-ai pocait de pacatele tale pentru a fi spalat de sangele lui Hristos pana ce ai murit, nu iti mai da nimeni "inca o sansa". Reincarnarea nu are de-a face cu Hristos.
Cititi Biblia, e datoria nescrisa a fiecarui crestin. Noi romanii suntem primii la a sti superstitii, erezii... cand vine vorba de Biblie stam foarte slab.

In concluzie, ce ai auzit tu astazi este fals. Biblie spune foarte clar.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

Iar tot ce scrie in Biblie, stiintific vorbind, este fals. Este ca si cum un orb ar ajuta un altul sa treaca apa! Halal sfat! laughing)

| AC4S4 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Cum se termina intrebarea omului? "Eu sunt crestin ortodox". Prin urmare, doreste raspunsuri din perspectiva Bibliei.
Invata prima data sa citesti si sa intelegi texte, macar la nivel de clasa a 5a, apoi raspunde oamenilor.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

"Perspectiva" bibliei este profund eronata. Este ca si cum l-ai intreba pe iepurasul de paste! Sau ai incerca sa gasesti raspunsuri in povestea lui Rapunzel!
Daca eu am probleme grave la citit si inteles texte, tu cam in ce domeniu crezi ca ai probleme? laughing))

| AC4S4 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Mi-ai mai demonstrat inca o data ca nu intelegi a citi texte. Am spus eu de veridicitatea Bibliei? Ca este corecta sau eronata? Nu. Am spus ca omul doreste raspunsuri din perspectiva Bibliei, mentionand clar ca el este crestin.

Asta se numeste analfabetism functional.

| Panamax a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu chiar tot.eu am gasit si chestii adevarate in Biblie.
Numele editurii, anul in care a fost tiparita, numele preafericitului care a dat binecuvantarea, numarul de pagini etc.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

Bravo, Veorica. Back to school laughing

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Panamax):

Foarte bine laughing))

| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

De unde știi tu că perspectiva Bibliei e eronată? Deci să înțeleg că perspectiva ta e bună, nu? laughing)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia poate fi citita copiilor ca o poveste. La nivel de clasa a V-a. Perspectiva ei este una mitica. Fabule, povesti etc.
Daca ar disparea biblia din istorie maine nu s-ar schimba prea multe. Poate doar cateva cruciade.

| AC4S4 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Asta faci cand n-ai argumente, inteleg.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

Intelegi ca ai nevoie de ajutor psihiatru? laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Spui vorbe-n vant. Maturizeaza-te.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Usor de spus. Nu cred ca mai poate invata acum sa citeasca un text; nici nu mai doreste.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

Parerea mea profesionista este ca ai nevoie de terapie. Toti cei care afirma rahaturi religioase de genul asta au nevoie de medicamente.
Cel putin control fortat sau internare in clinici de specialitate!
Sunteti viitori extremisti care se arunca in aer (spiritual vorbind), sunteti exact genul ala pe care il studiaza psihiatrii la scoala.
Zeloti, fanatici, bigoti. Reprezentati tot ceea ce distruge civilizatia vestica.
Acum intelegi?

| AC4S4 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Am raspuns omului la intrebare. Tu ai vorbit doar balarii. Tot eu sunt cel cu probleme? happy
Un an nou fericit sa ai (+ ignore).

| Octavian199 a răspuns:

Nici pisica nu are 9 vieti. Dar daca cade de la o inaltime anume, ea e destul de rapida sa se roteasca si sa aterizeze in picioare.

| xerxes1 a răspuns (pentru Octavian199):

A mea a avut 9, dar le-a pierdut pe toate simultan cand a travesat strada.

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

In mod obisnuit un om are o singura viata. Foarte, foarte rar insa, unii dintre cei care au fost sfinti si au ajuns in imparatia cerurilor au mai fost trimisi o data pe pamant, si asta cu un scop foarte precis, asa cum Ilie a venit sa pregateasca calea lui Iisus si care se numea Ioan Botezatorul
"Dar va spun ca Ilie a si venit, si ei nu l-au cunoscut, ci au facut cu el ce au vrut. Tot asa are sa sufere si Fiul omului din partea lor. Ucenicii au înţeles atunci că le vorbise despre Ioan "(Botezătorul.Mat.17:12,13)
"au facut cu el ce au vrut" - adica i-au taiat capul
Ai spus ca esti "crestin ortodox". Crestin este acela care traieste potrivit invataturii lui Iisus, iar invatatura lui Iisus este numai una (Evanghelia), de ce atunci trebuie sa fie mai multe feluri de crestini? a vrut Iisus cumva ca biserica Lui sa fie destramata in mai multe religii si secte care au invataturi diferite intre ele si diferite fata de invatatura Lui Iisus? Cred ca merita sa te gandesti la asta si sa cauti raspunsul in Evanghelie si nu sa apleci urechea la ce spun altii, fie ei si preoti sau orice altceva. Este scris - in fata lui Dumnezeu toti oamenii sunt egali. Deci preotii nu au nimic in plus, poate doar pofta de inavutire

| Irinel15123532 a răspuns:

Total gresit. Dragul meu prieten, nu faptele te duc in rai, nu exista mai multe vieti, ci doar una singura. Biblia spune ca ai o singura viata si trebuie sa ai grija de ea. Sa iti explic, Biblia spune: Acum 2000 de ani Dumnezeu L-a trimis pe singurul sau fiu ca sa invete lumea, si in final sa moara pentru pacatele intregii lumi, Isus atat de mult te-a iubit incat a fost de acord sa moara pentru tine, pentru ca vrea sa fii prietenul Lui, El a murit pentru prietenia voastra, te iubeste neconditionat, nu trebuie sa faci ceva anume pentru a fi mantuit, si repet, asa cum spune biblia, NU PRIN FAPTE esti mantuit, ci doar prin credinta in Hristos, Dumnezeu este un tata iubitor, te iubeste, iti poarta de grija, si nu vrea cu nici un chip sa mori in iad. El nu sta nepasator, Spune-i si Lui Dumnezeu in rugaciune problema asta si El iti va da un raspuns, El vrea sa auda negazul nostru. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Trebuie sa zica biblia cate vieti avem? De parca am fi copii acum nascuti? rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Biblia este la fel de falsa si plina de aberatii. Ce a spus el nu are sens. Este vorba despre buddhism. Dar fiecare cu prostia si religia lui, nu?

| 6684464 a răspuns:

Fals din mai multe puncte de vedere(crestin, stiintific, logic, etc.).

| BogdantheDreamer a răspuns:

Aceste invataturi nu au de a face cu crestinismul. Tu ca si crestin ortodox trebuie sa te ghidezi dupa invataturile Evanghelice.

| DoctorWh0 a răspuns:

De acum parca incepi sa compari oamenii cu pisicile, doar pisicile din cate stiu eu "au 7 vieti", tu ai mai pus 2 si te dai mare. Asa ceva nu scrie nicaieri, ai fi vazut tu un meme pe reddit si tu chiar ai crezut. Doamne cautati si voi nu mai puneti repede intrebari stupide pe TPU sa va aflati in treaba. In Biblie nu scrie nimic de 9 vieti, nu stiu de unde le scoateti pe astea.

| Yunkay a răspuns:

Aici ce ai scris tu e o combinatie de religii. Sfatul meu e sa te concentrezi exact pe ceea ce simti, daca tu simti ca exista Dumnezeu atunci poti sa te rogi cu cuvintele tale in gand si sa ii ceri ajutor si atunci cand iti reuseste ceva sa ii multumesti tot in gand. Poti sa te informezi mult mai bine citind carti si sa tragi tu de acolo niste concluzii nu doar sa crezi ceea ce zic oamenii sau tot ce e scris, depinde de ce simti tu. Dumnezeu daca e tatal nostru atunci nu cred ca ne-ar pedepsi si ne-ar trimite in iad pentru greselile pe care noi le facem aici pe pamant. Eu daca sunt tata nu mi-as pedepsi fiul sa il trimit intr-un purgatoriu pentru o eternitate pentru ca a facut greseli. Dumnezeu fiind cel mi intelept si a reusit sa creeze atatea, eu cred ca ar intelege de ce noi oamenii facem greseli si ar incerca sa ne calauzeasca sau sa ne ajute atunci cand sufletele noaste ar merge catre el. Religiile sunt doar pentru manipulare si pentru a tine oamenii in frica sa nu fie haos pe pamant. Eu zic sa te informezi mult mai bine si sa crezi in ceea ce simti tu dupa ce ai acumulat foarte multe informatii pe acest subiect.