| Rux2000 a întrebat:

Am auzit ca cică multe verseturi din biblie sunt scrise de cel rău oare este adevărat. Daca da atunci de ce se mai numeşte Sfânta scriptură.si de ce dumnzeu a lasat'o sa o citim.
Fara atei

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cel rau nu scrie ca nu..stie. Biblia a fost INSUFLATA de Dumnezeu iar acesta ori este Dumnezeu si poate sa-si protejeze Cartea ori nu si atunci nu este Dumnezeu, tu ce crezi?

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia sau Sfanta Scriptura este scrisa si semnata de un sinod, o Biserica sau alta. Daca este semnata de Sinodul Ortodox, este cea ADEVARATA! Restul sunt 'povesti', neantelese, matracucice si diavolesti!

| xerxes1 a răspuns:

Asa este.
Noul Testamnt a fost scris sub indrumarea lui Pavel cel rau de niste anonimi.

| AC4S4 a răspuns:

Nu este adevarat.

| Mclaren12 a răspuns:

Pai biblia chiar a fost scrisa de oameni rai.
Si zeul ala pe care il slaviti voi nu exista.
Apropo, o sa ajungi in iad ca i-ai scris pseudonimul romanesc cu litera mica.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai auzit ca Diavolul este cel care induce in eroare intregul pământ locuit? Te rog sa citesti in Biblia ta, in Apocalipsa 12:9-12.Cu atentie.Dar cu siguranta stii ca Satan Diavolul este dusmanul lui Dumnezeu care a creat cerul si pământul si pe noi oamenii.Ele Satan, se ascunde mereu, si aduce hula pe Numele lui Dumnezeu si a slujitorilor Sai, si pe Cuvăntul lui Dumnezeu, cauta sa-l puna intr-o pozitie negativă prin multe falsuri.Nu Satan a scris Biblia, ci Dumnezeu a inspirat prin Spirit Stă nr, 40de bărbați (numiți profeti), care au scris Biblia intr-o perioada de ~1600 de ani.Acesti bărbați au fost din poporul lui Israel, au provenit din medii diferite. Satan vrea sa ascundă oamenilor adevarul despre Dumnezeu si scopul Său, si Cuvântul Său.Dar oamenii cu inima sincera si cu discernământ, pot sa manifeste umilință, credinta, si sa se lase invatati in adevăr.Citeste Isaia 48:17-19; si Ioan 17:3.Este important sa studiem Biblia ca sa găsim adevarul.Iar pe cei cu care poti studia ii găsesti prin acest site:ne.org.ro.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vad ca nu a intrat corect adresa site-lulu, deci accesezi-www.jw.org.ro.Poți sa întrebi, Biblia este o carte de la Dumnezeu? De cine a fost scrisa?

| NikFlorian a răspuns:

Minciuni, nu este adevarat... 2 Timotei cap. 3, vers. 16: "Toata Scriptura este insuflata de Dumnenezeu si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, spre inteleptirea ceea intru dreptate" Varianta Scripturii este ceea ORTODOXA care varianta ii si ceea corecta.

| ViataMoarte a răspuns:

De unde ai auzit asa afirmatii? Nu sunt adevarate. Biblia a fost scrisa de profeti si apostoli, iar acestea erau luminati de Dumnezeu in ceea ce scriau.