| CinevaAnonimă a întrebat:

Am auzit ca Martorii lui Iehova cred ca Iisus Hristos si Arhanghelul Mihail sunt una si aceeasi persoana. Cum e posibil? Adica nu pun intrebarea pentru ca sa se inceapa contradictii, doar vreau sa stiu ce cred ei in privinta asta.

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Fara suparare, dar argumentatia de pe jw.org e de o naivitate ilarianta. Rupturile logice de acolo, strecurate la vreo proba de limba romana, s-ar putea lasa cu un calificativ sub nota 5. Dau un exemplu:

"„Însuşi Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel". Din acest verset reiese că Isus are „glas de arhanghel". Înţelegem de aici că Isus însuşi este arhanghelul Mihael."

Daca scria ca Domnul are "glas de privighetoare", concluzia Martorilor era ca Iisus e privighetoare? Martorii nu au auzit de figuri de stil?

"Întrucât nu există nicio dovadă în Cuvântul lui Dumnezeu că în cer ar exista două armate de îngeri fideli, una condusă de Mihael şi alta, de Isus, este logic să tragem concluzia că Mihael este, de fapt, Isus Cristos în poziţie cerească. *"

NU. Logic si precaut ar fi sa spui ca nu poti trage o concluzie certa. Eu, in calitate de cercetator, nu m-as putea hazarda sa scriu ca absenta contra-argumentului imi confirma veridicitatea argumentului. Dar logica Martorilor lui Iehova e in afara logicii obiective, predate ca materie de studiu in licee si facultati.

Tu stii ca, prin constitutie, presedintele Romaniei este comandantul fortelor armate din Romania (da, articulat, tocmai ca sa indice ca exista un singur comandant suprem)? Si totusi, exista un Stat Major, care se ocupa de stragie si tactica militara si, in caz de razboi, el conduce realmente armata, pentru ca ar fi dificil sa o faca un fost profesor de fizica? Asta inseamna ca Johannis si generalui Ciuca, seful Statului Major, sunt una si aceeasi persoana?

Fac si eu o apreciere de bun simt, nu de logica. Marii teologi ai umanitatii, incepand cu cei din vremurile apostolice, nu au ajuns la concluzia asta, in schimb s-a gasit o mana de reformati care sa redescopere adevarul biblic dupa aproape 2 mii de ani. Care sunt sansele, tinand cont si de bulibaselile pe care le-au facut, legate de venirea lui Hristos? Nu stiu, zic si eu. Tu ce crezi?

50 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

1tesaloniceni 4:16 arata ca Isus are glas de arhanghel.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Si daca are glas de arhanghel inseamna ca chiar e arhanghel?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Binenteles.Glas de arhanghel inseamna voce de arhanghel, nu poate o persoana sa aiba vocea altcuiva.În Iuda, versetul 9, Mihael este numit „arhanghelul". Prefixul „arh" înseamnă „principal" sau „căpetenie", iar cuvântul „arhanghel" nu este niciodată folosit în Biblie la plural.Doar Isus îndeplinește rolul de căpetenie a îngerilor.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Dar atunci cand Lucifer era conducatorul ostilor ingeresti, Iisus cine era?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Lucifer apare doar în Isaia14:12 și tradus înseamnă,, cel ce strălucește,,. Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16,

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Si cine reiese ca e diavolul? Doar exista demoni.

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Diavolul există. El a fost un heruvim ocrotitor, foarte frumos, dar care a ales sa nu asculte de Dumnezeu. A vrut ca oamenii sa i se închine lui. Ezechiel 28:14, 15. Azi conform Bibliei, el conduce lumea. 1Ioan5:19.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Iata ce se intelege: Dumnezeu a creat ostile ingeresti si este si el inger. El, nefiind Dumnezeu complet(avand doar doua persoane), a creat si a treia persoana pe care a pus-o capetenie impreuna cu Gavriil peste ingeri si care a coborat in lume cu numele de Iisus Hristos, avand deja numele Mihail.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Cine ar fi Gavriil in acest caz?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Deci,conform Bibliei, Isus este fiul lui Dumnezeu și este prima persoana creata de El. Coloseni1:15-17-spune ca e întâiul născut din toată creația. Apoi, toate celelalte lucruri au fost create cu ajutorul sau. În cer exista mai multe creaturi spirituale, heruvimi, serafimi și îngeri. Geneza 3:24, Isaia6:2,Psalmul103:20.Apoi,Gabriel conform Bibliei este un înger. Luca1:26-33.Isus este căpetenia îngerilor. El este singurul arhanghel sau căpetenie. În Biblie nu exista 2 arhangheli, ci doar unul, Isus. Iar un alt nume a lui Isus este Mihael. Apocalipsa12:7-11

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Gavril este îngerul Gabriel.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Iisus nu este o creatura. Unde scrie asta in Biblie?
Iisus are doua firi (sau, avea): cea omeneasca si cea dumnezeiasca. Iisus este parte a Sfintei Treimi. Existenta sa, la fel ca cea a lui Dumnezeu nu are inceput sau sfarsit.

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dacă ai citit versetele care ti le-am dat, ai văzut în Coloseni1:15-17.Prima persoana creata de Dumnezeu este Isus.,, 15 El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia, 16 pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie guvernări, fie autorităţi. Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el. 17 De asemenea, el este înainte de toate celelalte lucruri, iar toate celelalte lucruri au fost aduse în existenţă prin el,,. Deci, Isus a avut început. Apoi, Isus a avut și sfârșit, pentru ca a murit când si-a dat viata pentru noi, iar pentru 3 zile el nu a mai existat. Apoi, Dumnezeu l-a înviat. Deci, nu poți spune ca e egal cu Dumnezeu. Doar Dumnezeu nu a avut început și nu are nici sfârșit. De asemenea, Biblia arată că Isus se supune lui Dumnezeu și nu se considera egalul sau. Acest lucrurile scrie în Filipeni2:5-11:,,5 Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu. 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav, ajungând la fel ca oamenii.8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om, s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte, da, moarte pe un stâlp de tortură.9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, 11 şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl.,, Versetul 6 arata clar ca Isus nu s-a gândit sa fie egal cu Dumnezeu. Dar cauta aceste versete și în Biblia ta, asa te vei convinge singura.

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Exceptia la care se refera @danay nu este altceva decat o exprimare metaforica. Scopul: conturarea legaturii Fiului cu lumea pe care a creat-o, LEGATURA reliefata nu numai prin legatura Creator (Fiul) -creatie, ci si prin INTRUPARE. Prin intrupare El isi impropriaza si caracteristici ale firii umane vulnerabile. Natura lui umana era in acelasi timp "avatar" dar si creatie- o creatie pentru a ridicarea careia S-a Intrupat...

Nimeni nu poate contesta faptul că, la capitolul figurilor de stil și a limbajului metaforic, Biblia este inegalată având puternic reprezentate ABSOLUL TOATE FIGURILE DE STIL, prin variate exemple chiar!

Încă o dată este imperios necesar să se evite interpretarea Bibliei în mod exclusivist, cu interpretare restrânsă și ruptă din context! Mesajul şi înţelegerea Scripturii a fost protejat însă! Dumnezeu S-a gandit şi la acest lucru. Biserica a fost lăsată şi cu acest scop, de a proteja unicitatea şi lipsa de contradicţie a mesajului creştin peste veacuri.

| ania a răspuns:

Total de acord cu milan 9.Organizația Turnul de Veghe a făcut o traducere nouă după interpretările lor pentru care nimeni nu-ți asumă răspunderea. Orice traducere a Bibliei a altor confesiuni se știe cine a făcut-o, poți spune x sau y a greșit acolo la traducere, pentru traducerea Lumii noi, nu-și asumă nimeni nici o răspundere.

| RAY a răspuns:

Este incredibil cum uni afirma atat de multe chesti pur simplu irationale in doar cateva propoziti

| milan9 a răspuns:

Confuzia este colosala! sad Arhanghelul Mihail este inger, este creatie, pe cand Fiul lui Dumnezeu este CREATOR, este DUMNEZEU CREATORUL.

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| milan9 a răspuns:

Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor este pentru anumite secte sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii ce arata ca ei nu inteleg nimic din "valoare metaforica" a cuvintelor.

Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic...

| milan9 a răspuns:

O RATACIRE TERIBILA este confundarea intentionata a Fiului lui Dumnezeu cu creatia pe care El Insusi a facut-o... sad
Se considera aproape in mod unanim ca cei care au infiintat secta asa zisilor "martori" au intentionat de la bun inceput sa dezbine crestinismul si sa-l reduca la convingerile pe care evreii le aveau despre Cel pe care L-au rastignit... sad

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Bine mă, am prins toti ideea ta. Esti chiar enervant, spune-mi ce ai de spus in fata, abia astepti sa las un raspuns ca mai apoi sa il comentezi pe furis. „O OBRAZNICIE CRUNTA" ce faci.

| Holiday a răspuns:

In povesti orice e posibil...

| xerxes1 a răspuns:

Voi cum credeti ca YHWH, fiul sau din flori IIsus si Duhul Sfant sunt una?

| Superior a răspuns:

Imposibil,Arhangelii Mihail si Gabriel au condus armata de ingeri impotriva diavolilor, acestia 2 fiind ceva de genul comandantii sau locotenentii din armatele noastre de astazi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Superior):

Unde scrie ca Gabriel e arhanghel? In Biblie nu, si nici nu apare in Apocalipsa drept conducator al armatelor ceresti. In plus, si despre Isus se spune ca e in fruntea armatelor ceresti.

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Si un general si un general-locotenent sunt in fruntea armatelor aeriene. Nu inteleg care e logica, de ce ar trebui sa fie unul si acelasi?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

Am precizat link-ul ala, pagina explicand cu versete biblice cum stau lucrurile. In Biblie nu scrie de „arhangheli", ci mereu este la singular. Apoi despre Isus la fel se spune ca va avea autoritate de arhanghel, si nu scrie nicaieri ideea ta, cum ca ar fi „general" si „general-locotenent", adica ca ingerii ar fi subordonati arhanghelului Mihail, si ca arhanghelul ar fi subordonat lui Isus. Am dat un ochi pe pagina wikipedia in romana a subiectului arhanghel, informatiile nu sunt sustinute de Biblie, cel putin nu de cartile neapocrife ale Bibliei, in engleza e mai diferita treaba, n-am stat sa cercetez in detaliu lucrurile din ea, cert e ca titlul de arhanghel il poarta doar cel mai inalt inger. Din Biblie am inteles ca Isus nu este aceeasi persoana cu tatal lui, nefacand parte dintr-o trinitate, astfel, fiind al doilea dupa Iehova, e firesc ca el sa poarte acel titlu, iar Mihail sa fie numele lui ceresc. Crestinatatea in general priveste lucrurile din prisma trinitatii, astfel ca nu se leaga lucrurile in felul asta, si chiar ma dezgusta la maxim minciunile religiilor care sustin ca Gavril/Gabriel (depinde de traducere) ar fi arhanghel. Nu scrie nicaieri afirmatia asta in toata Biblia, ci ca e un inger si atat, titlul de inger fiind inferior titlului de arhanghel, documenteaza-te singur daca vrei legat de informatia asta. Imi asum riscul de a fi insultat chiar si in gand daca nu in scris de catre crestinii care nu-s de acord cu pozitia mea, lasand link-urile astea. Remarca ca se bazeaza pe lucrari de referinta respectate si de incredere si de Biblie informatiile prezentate acolo.

https://www.jw.org/......trinitate/

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

Mă dau exemplu pe mine, chiar crezi ca de prost cred ca Mihail nu poate fi decat numele ceresc al lui Isus? Uite inca o idee. Deci, arhanghel este capetenia ingerilor, cel mai inalt titlu dintre ingeri. Conform cu Filipeni 2:9, 10
„De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ"

Isus dupa inviere, a fost numit in cer al doilea dupa Dumnezeu. Cum ziceam, nu cred in faptul ca Isus este Dumnezeu, ci o creatie a lui, intaiul nascut, un fiu etc. Deci, in mod sigur nu se poate afla sub autoritatea lui Mihail, din moment ce este superior oricarei creatii. Concluzia dupa aceea e simpla, Isus este conducatorul armatelor ceresti, si cum ziceam, Mihail inseamna ca este numele ceresc al lui Isus.

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vela, nu e nicio noima logica in raspunsul tau.

Hai sa rezumam argumentatia ta la elemente simple, in care A este Dumnezeu, B este Iisus si C este Mihail:

1. A il creaza pe B si pe C.
2. B este superior oricarei creatii.

Avem doua premise care ar trebui sa iti permita formarea unui silogism. Concluzia logica ar fi: 3. B este superior lui C. Sa spui ca B este egal cu C este, din punct de vedere logic, un sofism, un fals, o eroare.

Ok, Martorii lui Iehova cred ca Iisus este acelasi cu arhanghelul Mihail, treaba voastra. Dar spuneti ca sunt interpretarile voastre personale, nu mai invocati logica. Nu exista nicio o urma de logica in rationamentele voastre si ajungeti in derizoriu cu argumente asa zis logice, prin care, oricine cu voce de arhanghel sau privighetoare trebuie sa fie logic arhanghel sau privigetoare.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dandanache):

In fine, nu continui discutia. Din cate am observat, pare sa fi inteles anumite lucruri gresit, dar ma dau batut. Ti-am explicat fain frumos mai sus, nu ma mai chinui. Te salut, Dandanache!

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nici nu ma asteptam sa continui discutia. Jw.org nu reuseste sa isi pregateasca cititorii pentru argumentatii de profunzime. Absolut toti Martorii cu care am vorbit au renuntat imediat ce "argumentele" de pe site au fost epuizate. Iti explic data viitoare care sunt premisele logice obligatorii pentru a ajunge la concluzia ca Iisus este acelasi cu Mihail (sunt 3). Biblia iti ofera doar doua. Ce face jw.org nu se numeste logica, ci speculatie. Numai bine.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Deci arhanghel e cel mai înalt titlu"

De heruvimi, serafimi, tronuri ai auzit? Conform tradițiie ebraice heruvimi sunt cel mai înalt rang în ierahia angelică angelică, iar conform tradiție creștine Lucifer e heruvim.
a) Plecând de la premisa voastră anumiți îngeri printre și Diavolul sunt superiori ierharhic lui Christos. Nu eu o spun, ci voi o ziceți asta involuntar.

b) Mihael nu e singurul arhanghel, de-asemenea Gabriel are acest rang, deci tot din logica voastră Iisus își împarte tronul cu un oarecare înger. Geniale concluzi, alte argumente?

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Documenteaza-te despre titlurile ingeresti mai bine, si la fel, despre Gabriel. Ma sâcâie la maxim cand mi se da lectii cum ca Gabriel este arhanghel, cand in realitate este o minciuna. Iti arat toate versetele din Biblie unde este mentionata aceasta fiinta spirituala si toate il descriu drept inger. Sau sa o ard si eu sarcastic cu tine, nu stiai ca ingerii sunt un alt titlu, in ebraica insemnand mesageri? Imi dau seama de calitatea surselor tale informative si din urmatoarea afirmatie „conform tradiție creștine Lucifer e heruvim", cand Lucifer in realitate nu este numele vreunei creaturi spirituale. Despre Satan nu se dau detalii in Biblie despre pozitia lui din timpul cand era integru. Citeste Biblia atent, Isus a condamnat traditia evreilor, iar eu nu imi bazez convingerile nici 0.1% in „traditia crestina", deci nu-mi tine morala cu ele ca sunt egale cu 0. Legat de cele doua puncte ale tale, prima nu are nici un sens, ci ai inteles gresit, ceea ce ma chinui eu sa explic e ca Isus este cea mai inalta fiinta spirituala, dar vad ca e risipa de timp. Al doilea punct, argumenteaza-l te rog biblic! Unde scrie in Biblie de „arhangheli" si unde scrie ca mai are cineva acest titlu in afara de Mihail?
„din logica voastră Iisus își împarte tronul cu un oarecare inger" - nu reiese nicaieri decat din mintea ta lucrul asta. Citeste atent inainte de a trage concluzii ridicole.
„anumiți îngeri printre și Diavolul sunt superiori ierharhic lui Christos" - la fel ca mai sus. Ai grija la surse si citeste atent, mi-ai omorat o gramada de neuroni cand ti-am vazut concluziile pe baza cica a raspunsurilor mele, si am omorat voluntar si mai multi raspunzandu-ti inapoi. Pe bune, ori ai citit cate o fraza din fiecare raspuns dat de mine, ori chiar asa gandesti tu, de ai reusit sa intelegi ca as sustine exact contrariul.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Despre Satan nu se dau detalii in Biblie despre pozitia lui din timpul cand era integru"

Ai citit Isaia capitolul 14, sau Ezecheil capitolul 28, nu de alta dar unele din versete din aceste două scrieri sunt folosite pentru a explica existența diavolului.

"Citeste Biblia atent, Isus a condamnat traditia evreilor, iar eu nu imi bazez convingerile nici 0.1% in „traditia crestina", deci nu-mi tine morala cu ele ca sunt egale cu 0"

Băi voi martori sunteți incapabili să faceți diferența între o tradiție de ordin religioase care are la bază învățături orale, și o tradiție laică, deoarece Iisus nu a respins tradiția religioase (deoarece el însuși avea religie mozaică ), ci tradiția levitică, care avea o serie de legi culturale cu privire la purificare.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Nu suntem incapabili să înțelegem, e vorba de următoarele lucruri, legea lui Moise nu poate fi numită tradiție, documentează-te despre sensul cuvintelor "lege" și "tradiție". Legat de Lucifer, citește versetele care fac referire la el. Nu este vorba de vreo ființă spirituală, ci face referire la Babilon. Știu ce zic, te las pe tine sa te documentezi daca vrei. Scuze pentru faptul că nu am fost prea nepoliticos mai sus, se mai întâmplă să nu fiu bine-dispus și să mai am și neînțelegeri pe aici și e clar rezultatul. Mă enervează mult, și trebuie să lucrez la stăpânire de sine, știu un lucru foarte bine, m-am documentat și verificat de multe ori, studiez Biblia cu regularitate, și se află persoane care mă fac subtil prost informat și aerian. Nu cred că îi e ușor cuiva sa fie luat de prost și ignorant când acea persoană nu a studiat niciodată atent Biblia sau subiectul biblic respectiv, toate concluziile fiind luate pe moment și fără o cercetare atentă. Nu învinovățesc pe nimeni pentru atitudinea mea, e o informație nouă, și mai ales din cauza multora rau-intentionati de face o imagine urâtă și falsa despre noi și convingerile noastre biblice. Deci scuze din nou, nu vreau sa ne certăm pe viitor, să se repete istoria, înlocuindu-l pe milan9. Salut!

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Știu care e faza cu versetele din Ezecheil și Isaia, dar referințele voastre despre istoria diavolului nu are drept surse tot tradiția? thinking Nu de alta dar nicăeri în Noul Testament nu specifică fostul statut divin al diavolului.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Nu ne bazam pe nici o tradiție decât Biblia. Și știm doar atât, a fost cândva fidel, apoi sa răzvrătit. Nu-i știm poziția dinainte de a se răzvrăti. Uită-te pe site-ul nostru, vei vedea că nu scrie nicăieri că e conform tradiției o anumită învățătura ci fiecare afirmație se bazează pe câte un verset minim. Contrar aniei, deși Traducerea Lumii Noi nu dezvăluie traducătorii, ea nu este in paragina, organizația noastră își asumă răspunderea pentru ea, fiind revizuită cel mai recent in 2013, aducându-se îmbunătățiri în ce privește utilizarea ei, în paginile de început fiind informații utile care ajută la citirea Bibliei clarificând detalii, o găsești tot pe site la limba engleză. până la urmă, la traducerea Cornilescu cu ce se îmbunătățesc lucrurile că se cunoaște traducătorul? Înainte de a folosi NWT, îmi era oroare de citirea Bibliei, deși am incercat. Limbajul greoi a fost o piedica, și de multe ori compar NWT cu Cornilescu sau Ortodoxă, și apoi cu o traducere englezească și remarc că dacă nu aș fi știut engleză sau să fi avut NWT nu aș fi înțeles deloc anumite pasaje biblice. Dar in fine, fiecare publicație a organizației noastre e criticată, și de ar fi onesta critica ar fi ceva bun.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Nu ne bazam pe nici o tradiție decât Biblia. Și știm doar atât, a fost cândva fidel, apoi sa răzvrătit. Nu-i știm poziția dinainte de a se răzvrăti. Uită-te pe site-ul nostru, vei vedea că nu scrie nicăieri că e conform tradiției o anumită învățătura ci fiecare afirmație se bazează pe câte un verset minim. "

Bun atunci hai să facem altcumva: Unde scrie în Biblie că Satana a fost înger? Da, în Noul Testament Iisus spune că l-a văzut pe Satana că a căzut ca un fulger, dar nu ne spune cine este satana, de unde a căzut sau de ce? Toate astea le-ați luat mot-a- mot din interpretăriile creștine din secolul 2. În Apocalipsa spune că Balaurul e șarpele ce vechi, dar Vechiul Testament nu ne spune cine e șarpele și care e faza cu el? De fapt ideea că șarpele = înger decăzut reiese doar dintr-o interpretare mai creață a unor pasaje din Ezecheil și Isaia, interpretare pe care voi o negați.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

laughing nu mai fi ridicol. Citeste acele pasaje din Ezechiel si o sa vezi ca nu se refera decat la Babilon. Si legat de Satan, e logic ca este o fiinta spirituala, nu un om sau o forta. S-a infatisat inaintea lui Dumnezeu in zilele lui Iov, in relatarea despre Mihael cand l-a contrazis pe Satan cu privire la corpul lui Moise, la fel, erau in cer lucrurile, sau cand a fost razboi in cer cu el si ingerii lui, adica demonii. Deci, daca nu e o fiinta spirituala, fost inger bun sau ceva de genul, atunci la ce se poate referi Biblia cand da detalii de genul despre el? Eu dau inapoi de la discutia asta prosteasca, chiar nu-i vad sensul. Refuzi sa faci cercetari, insa o ti in continuu pe a ta legat de pasajele din Ezechiel, si o dai din subiect in subiect, doar pentru ca nu iti sunt logice lucruri si vrei contraziceri. Uite pasajul din Isaia, cauta-ti singur daca vrei pe cel din Ezechiel de care tot ziceai, citeste atent si nu mai fi capos, spune-mi, oare se refera la vreo fiinta spirituala? Eu iti las din Traducerea Lumii Noi versetele, cauta-le in propria Biblie daca vrei. Isaia 14:12-20

„Cum ai căzut din cer, tu, cel strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, care făceai neputincioase naţiunile! 13 Tu ai zis în inima ta: «Voi urca la ceruri. Îmi voi înălţa tronul mai presus de stelele lui Dumnezeu şi voi sta pe muntele întâlnirii, în regiunile cele mai îndepărtate ale nordului. 14 Voi urca mai presus de înălţimile norilor, mă voi face asemenea Celui Preaînalt».
15 Dar vei fi coborât în Şeol, în părţile cele mai adânci ale gropii. 16 Cei care te vor vedea se vor uita ţintă la tine. Te vor cerceta cu atenţie, spunând: «Oare acesta este omul care făcea să se cutremure pământul, care făcea să se zguduie regatele, 17 care a prefăcut pământul roditor în pustiu şi i-a distrus oraşele, care nu le-a deschis prizonierilor lui calea spre casă?» 18 Toţi ceilalţi regi ai naţiunilor, da, toţi au adormit în glorie, fiecare în casa lui. 19 Dar tu ai fost aruncat fără să ai un loc de înmormântare, ca un vlăstar detestat — acoperit cu oameni ucişi, străpunşi cu sabia, care coboară la pietrele gropii —, ca un cadavru călcat în picioare. 20 Nu vei fi înmormântat cu regii, pentru că ţi-ai prefăcut ţara în ruină, ţi-ai omorât poporul. Niciodată nu va fi menţionat numele urmaşilor răufăcătorilor."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Vezi ca scrie undeva despre „ imaginea tradițională a Satanei și a căderii sale." pe site, deci traditie...

Am dat un ochi peste Ezechiel 28:11-19, citeste in intergime si trage concluzia, se refera la vreo fiinta spirituala sau la orasul Tir?

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"S-a infatisat inaintea lui Dumnezeu in zilele lui Iov, in relatarea despre Mihael cand l-a contrazis pe Satan cu privire la corpul lui Moise, la fel, erau in cer lucrurile, sau cand a fost razboi in cer cu el si ingerii lui, adica demonii. Deci, daca nu e o fiinta spirituala, fost inger bun sau ceva de genul, atunci la ce se poate referi Biblia cand da detalii de genul despre el?"

Cred că nu ai înțeles întrebarea mea John, ideea că conform vouă Satan era înger, dar Biblia nu afirmă, deci cum ai tras concluzia că era fix înger? Asta era motivul principal al întrebări. Normal că diavolul e o entitate spirituală. Eu n-am luat niciodată în serios pasajul din Ezecheil și Isaia, pentru că evident e o inepție dată de o traducere greșită, dar tot se pune întrebarea, voi de ce credeți că Diavolul a fost strict înger. În Iov acționează mai mult ca un procuror divin decât ca un inamic al divinități, sau dacă nu știa în cultura ebraică antică judecătorul era și avocat, și acuzarea avea obligația să aducă toate argumentele, împotriva celui vinovat, dar judecătorul îl apăra pe cel în cauză până când se ajungea la concluzia că e vinovat, na cam așa stă treaba și Iov în vechiul testament Satana merge înainte Divinități și-l acuză pe Iov, dar Dumnezeu îi ia apărarea lui Iov, iar Satana contra-atacă, dar se oprește că Dumnezeu decide că Iov a fost testat destul, trebuie spus că în tradiția ebraică exista un înger care se ocupa de chestii de genul și purta numele de Samael. Mai apoi trebuie să spunem că o altă posibilă origine a diavolului stă în zeul babilolean Ball sau Belzebub cum mai era cunoscut care rivaliza cu cultul lui Yahweh pe timpul imperiului babilolean, de asemenea se vorbește de Belial, ca un contrax al Divinități, deci cum ați deprins voi martori, din Bibliei că Satan este expres un înger căzut? Pe ce baze biblice ați intepretat asta?

| ania a răspuns (pentru VelaJohnny):

Oricum pentru ei mai important decât ce spune Biblia e cum interpetează Biblia Turnul de Veghe.M-a impresionat mărturia pe care am văzut-o pe net a unei foste martore care povestea că deși și ea și mama ei căutau să -i slujească lui Dumnezeu cât mai bine, fiind parte di această organizaie, ea a intrat în depresie la moartea meamei ei, deoarece aceasta știa că face parte din cei 144. ooo iar ea știa că nu mai are cum să fie printre ei, locurile fiind deja ocupate și concluzia logică era că va fi despărțită o eternitate de mama ei care conform credinței organizației va fi în cer în timp ce ea își va petrece eternitatea pe pământ. Unde pot duce niște interpretări aiurea( De fapt am citit că în primele publicații se suștinea că toți martorii vor ajunge în cer și că va veni sfârșitul lumii când numărul lor va ajunge la 144.000 și doar după ce numărul lor a trecut de 144.000 au venit cu teoria că unii credincioși vor fi în cer cu Iisus și alții pe pământ fără să-L vadă.)
Femeia a aderat pe urmă la creștinismul clasic trinitarin.

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Cum se numesc fiintele spirituale? Oare nu ingeri?

| VelaJohnny a răspuns (pentru ania):

laughing sunt membru al acestei religii, si de patru ani colaborez strans cu ei, dar in viata mea nu am auzit o astfel de experienta, si chiar ma amuz la greu. Mi se pare ridicola relatarea, deci nu cred ca e 100% reala, decat partea ca acea femeie e o fosta martora, si din observatiile mele, la cat de bine cunoaste Biblia nu ma mira ca nu a mai ramas membra. Ma pun in situatia ei, mama sa fie unsa cu spirit sfant pentru acel rol ceresc (despre care e evident din Biblie ca aceia sunt oameni, vor fi regi si preoti peste pamant, si nu cred ca ar avea cum sa guverneze un pamant distrus, nu scrie nicaieri ca scopul divin s-a schimbat, acela ca oamenii sa traiasca vesnic pe pamant). Eu n-as putea decat sa ma bucur si sa o sustin cat pot, pentru ca e un privilegiu, si nu as putea sa judec deciziile lui Dumnezeu, nefiind de acord cu ele. In plus, nu mi se pare logic, mama ei nu este copilul ei, sau sotul ei. Nu stiu cat de apropiata era relatia dintre ele doua, dar eu nu o pot intelege, fiind parca prea, prea stransa. Voia sa stea mereu impreuna cu mama ei, nedespartite. Poate e vina la mine, imi iubesc mama, mai mult decat pe ceilalti membri ai familiei, dar nu-s deloc la sentimentele ei.
Stii, ania, si eu pot gasi lucruri chiar mai naspa despre religia ta, relatate de fosti membri, si cum nu ma pricep prea bine, le-as putea lua de bune, desi sunt false, si un membru si-ar da seama usor in comparatie cu cineva care nu cunoaste mersul lucrurilor acolo. Faci o mare greseala scotand pieptul mandra si exclamand „ahaa!" tragand concluzii negative despre noi citind tot felul de chestii de pe internet. Vrei sa ne cunosti cu adevarat? Vino la intrunirile noastre, incepe un studiu biblic pentru a ne cunoaste invataturile, si vei intelege usor baza lor, dupa trage concluziile. Nu stiu daca ai observat, dar noi suntem cea mai detestata religie dintre toate, deci, avand ideea asta in minte, fi precauta pentru ca multi ne urasc si ne denigreaza. Ti-ai putea insusi si tu sentimentele astea, din cate vad au prins radacina, insa te asigur ca sunt nefondate. Religia noastra a fost interzisa decenii la rand in Romania, sa nu vorbim de alte state, iar martorii puteau fi inchisi pentru ca se intruneau si doar citeau din Biblie si cantau cantari. De asemenea, neutralitatea noastra politica a fost inteleasa gresit, iar pentru refuzul de a ucide oameni in razboi, posibil frati ai nostri, a adus pedepse mari, doar pentru ca am tinut mai degraba la poruncile biblice de a ne iubi aproapele. Lucruri de genul nu se spun, lucruri despre care nu am auzit sa faca alte religii, sa se opuna uniti impotriva conducatorilor atunci cand prin legile lor trec peste cele divine. Toate religiile crestine in afara de Martorii lui Iehova l-au sustinut pe Hitler, si au pus svastica in biserici, practic fiind partasi la ce a comis el. Martorii au fost dusi in lagare de concentrare naziste sau executati pentru neutralitatea lor, au fost chiar „privilegiati", din cele 4 sectoare pentru detinutii lagarelor de concentrare, unul era pentru noi, avand pe imbracamintea de detinuti un triunghi maro. Nu stiu daca ai prins ideea, intreaba-te pentru asta, de ce martorii s-au putut impotrivi respectand ceea ce invata Biblia, si restul s-au luat de mana cu Hitler? Mai sunt exemple de genul, dar asta e mai usor de inteles.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Cum se numesc fiintele spirituale?"

Deci răspunsul tău e că toate ființele spirituale sunt îngeri, bun dacă voi sunteți așa biblici, unde scrie asta în biblie? Respectiv nu ne spune Biblia de un înger decăzut?

| VelaJohnny a răspuns (pentru SG1995):

Ți-am răspuns mai sus pentru că părea că se îndreaptă spre o direcție bună discuția, dar regret... Nu vad de ce m-aș chinui să răscolesc toată Biblia și să schimb o mulțime de răspunsuri pentru că oricum nu faci cercetări personal, nu studiezi Biblia, deci oricum e cam inutil, adică serios, cum să întrebi asta? Demonii ce sunt? Ființe spirituale răzvrătite împotriva guvernării divine. Cum sunt numiți ei? Îngeri. Despre Satan nu spune că e înger explicit, dar la fel, e răzvrătit. Te las pe tine să mă verifici pe baza Bibliei. Repet, nu te mai încăpățâna, dacă scrie acolo despre un înger decăzut, confirm contextului nu e o ființă spirituală. Argumentează tu, poftim, că există și alte ființe spirituale, care nu-s îngeri, heruvimi, serafimi, și că Satan e un fost membru.

| utilizator12345678910a a răspuns (pentru VelaJohnny):

La baza existenței este o existenta care nu are cauza.Adică trebuie sa fi existent ceva din veșnicie,neputand fi candva nimic,iar Acest ceva care nu are cauză trebuie să perfect, sa aiba in El totul.Iar o existența perfectă, o existenta care nu i minora, din care sa poată ieși nimic trebuie sa fie constienta și iubitoare.Deci un dumnezeu etern,din veci,izvorul existenti si baza acesteia, care nu a primit existența de la altcineva, fiind din nimic trebuie sa fie nu o singura persoana, ci una care iubește alta persoana si care iubie mai curata decat cea dintre un tata și un fiu. Exista un Tata si un Fiu.Si un al treilea, care bucura pe Unul, il bucura pe Tatăl cand sta alaturea si prețuiește pe Fiul cum prețuiește și el. Iubirea adevărată este în 3, nu în 2, în 2 iubirea are o margine Exista un singur Dumnezeu care a făcut cerul și pamantul.Acest lucru poate fi dedus prin rațiune.Fiecare lucru își are o cauza,o premisa,pana ajungem la o premisa necreata a tuturor.Iar acest Dumnezeu este iubire.Dar un Dumnezeu al iubirii veșnice nu poate fi decat un Dumnezeu al unei Treimi de persoane,fiindcă iubirea nu poate fi decat între persoane.Și o iubire desavarsita nu poate fi decat intre trei persoane.Un Tata care ar avea mulți fiii nu și-ar îndrepta iubirea infinită spre mai multi fii diferiti,caci, dacă aceștia ar fi feluriti, ar fi și marginiti și n-ar putea primi toata iubirea Tatălui.Iar iubirea aceasta își arată desavarsirea în Duhul Sfânt, care Se bucura cu fiecare de celălalt.Astfel,și în Dumnezeu sunt trei persoane, dintre care fiecare se bucura de toata fiinta împreună cu celelalte, că și oamenii, dar într-un mod desavarsit.Mai pe scurt, întrebarea e altabig grinacă Dumnezeu este iubire, pe cine a iubit Dumnezeu mai inainte de creatie.In plus,la intrebarea din ce cauza a creat Dumnezeu lumea,voi veți spune,din iubire. Înseamnă ca Dumnezeu iubește dinainte de creație, iar iubirea e interpersonala. Altfel,am putea spune ca Dumnezeu creeaza lumea din necesitatea de a iubi, de-ai fi afirmată existența, de a scapa de monotonia singuratatii, iar de aici pana la panteismul cum că lumea a fost creat prin emanație nu mai e mult.Sa nu mai zic ca Adam a fost creat după chipul lui Dumnezeu.Omul e chip divin, iar chipul fără asemănare devine pasiv. Dumnezeu oare a lăsat ca aceste chipuri sa ramana pasiv etern.Nicidecum,Dumnezeu dorește sa ne asemanam Lui,să fim ca El,deoarece iubirea divina circusmcrie toate eu-rile,doar noi trebuie sa primim acesta iubire,și să fim ca Dumnezeu. Nu mai zic de jocul dintre singular și plural la Facere,,sa facem om după chipul si asemanarea Nostra",,după chipul Său l-a făcut" sau de alte referințe din Scripturi ce reliefează într-un mod evident dumnezeirea Logosului,respectiv a Duhului.Iar,din cele ce cunosc,voi sunteți de acord cu Vechiul Testament. Mergând tot pe logica, afirmand deopotriva ca Iisus Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, dacă Hristos e creat, putem automa trage concluzie ca Dumnezeu mai înainte nu avea Cuvant(Ratiune/Logica). Iar acuzația ca suntem politeisti mi se pare cu atât mai nefondata.Noi mărturisim un singur Domn în trei Ipostaze care se manifestă unele în altele, se întrepătrund, fiintand împreună în unitate de esență, voința și energie.Acuză acesta cade în ridicol,Dumnezeu convergand sa se relevă ca Treime încă din Vechiul Testament (Zis-a Domnului meu,Șezi de-a dreapta Mea până ce voi pune vrăjmașii Tai așternut picioarelor Tale,Din pântece mai înainte de Luceafăr te-am născut, Tu ești în veac după rânduiala lui Melchisedec, Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor, Cuvântul tău rămâne în veac.În Vechiul Testament găsim unele texte care mărturisesc despre cele trei Persoane ale Dumnezeirii. Înainte de a-l crea pe Adam, Dumnezeu a spus: „Să facem om după chipul şi asemănarea Noastră"(Facere 1, 26), iar înainte de alungarea primilor oameni din Rai, a spus: „Iată că Adam s-a făcut ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul" (Facere 3, 22). De asemenea, la amestecarea limbilor celor ce voiau să construiască Turnul Babel, Dumnezeu a zis: „Să Ne pogoram şi să amestecăm limbile lor"(Facere 11, 7).La stejarul din Mamvri, Preasfânta Treime S-a arătat sub chipul a trei Îngeri lui Avraam (Facere 18), iar în cântarea întreită a îngerilor din jurul Tronului dumnezeiesc, din vedenia lui Isaia se zice: „Sfânt, Sfânt, Sfânt Domnul Savaot" (Isaia 6, 3), adică se repetă „Sfânt" de trei ori.În Noul Testament cele trei Persoane ale Preasfintei Treimi se descoperă în mod vădit. La Buna Vestire, arhanghelul îi spune Sfintei Fecioare Maria: „Duhul Sfânt se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul Care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema" (Luca 1, 35).

La Botezului Domnului, când Fiul lui Dumnezeu Se botează în Iordan de către Ioan, Duhul Sfânt Se pogoară în chip de porumbel, iar Tatăl mărturiseşte din cer, zicând: „Acesta este Fiul Meu cel iubit, întru Care am binevoit" (Matei 3, 16-17). Sfânta Treime este mărturisită atunci când Mântuitorul Hristos îi trimite pe ucenici la propovăduire, zicându-le: „Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" (Matei 28, 19). Învăţătura despre Sfânta Treime era propovăduită şi de către Sfinţii Apostoli. Sfântul Ioan Evanghelistul spune lămurit: „Trei sunt Care mărturisesc în cer: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh şi Aceştia Una sunt" (1 Ioan 5, 7), iar Sfântul Apostol Pavel, îi binecuvintează pe corinteni prin cuvintele: „Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi!" (2 Corinteni 13, 13).

)

Totodată,chemarea omului de a fi asemenea lui Dumnezeu nu putea fi realizata decat daca Dumnezeu s-ar fi făcut om,fiindcă altfel,cum am putea sa ne unim cu El.Din premisa ca Hristos e creat,tragem concluzie ca,,Viata in Hritstos" se înscrie în limitele creatului, nedând posibilitatea omului de a tinde spre infinit, de a ajunge,, asemenea" Arhetipului.In plus, dacă Hristos n ar fi Dumnezeu, cum s-ar fi realizat mantuirea post cădere? Jertfa unei vieți perfecte nu absolvă păcatul lumii, ci era nevoie de o lucrare divina.Omul e superior ingerului ca avand rezumat a toata creație(microvers) si a dorinței acestuia de a cuprinde toata faptura,dorită ce nu rezumă l-a creat,omul dorind natural comuniune deplină cu divinul,find chip divind,chip ce devine pasiv fără dorința de a fi asemenea Celui ce este iubire,iubire ce se manifesta in comuniune vesnica.

Sa nu uităm și de alte lucruri,Hristos făcea felurite minuni în nume propriu,ca producandu-se de la Sine,iar în altele îl cheamă pe Tatăl spre a ne da exemplu de rugăciune.Iar Cel care poate absolvi temporar o lege,e și Cel care susține legea. Iar despre chenoza, Cuvântul se pogoară la noi în mod desăvârșit fără sa se coboare, enipostaziind firea umana pe care o face plina de lumina,restaurand o din interior și învingând păcatul, fără a i schimba esență care era,,buna foarte".Voi, martorii, va inspirați de la vechii elini, atât de urâți de voi cu privire la neputință lui Dumnezeu de a patimi.Pai eu va spun un paradox.Hristos patimeste pe Cruce fără sa patimeasca. Cuvântul suferă prin Trup zguduind stihial creația, primind moartea prin excelenta ( moartea întregii creații). Dacă Hristos n-ar fi Dumnezeu, cum ar fi putut ca moartea Sa sa o substituie pe a mea? Oare un inger poate zgudui stihial creația.Sau jertfa unei vieti perfecte rascumpera o viata imperfecta.Mergand pe acesta logica, doar adam a fost rascumparat, iar ceilalți oameni nu.Sau o viata imperfectă a fost pricina a tot răul, iar o viata perfecta ne-a plătit datoria în fața lui Iehova, cum îl numiți pe Cel Ce este.Pai atunci, ne punem întrebarea :Iehova l ar fi putut ierta pe om fără aceasta jertfa.Ambele răspunsuri par de neconceput.Da, insemnand ca ca nu era nevoie de jertfa, deci Iisus a murit degeaba.Nu,insemana ca Dumnezeu e guvernat de o necesitate prin care nu il poate ierta pe om fără o jertfa supremă care sa reabiiteze onoarea divina jignita.Ce ingrozitor.Un Dumnezeu justitiar...Eu vin cu alt raspuns.O iertare formala nu ar fi adus mare lucru omului,deoarece firea era stricată. Trebuia insusita de Cuvant,reabilitat iar pe Cruce zguduită stihial într-o jertfa ce îi cuprinde virtual pe toți, prin care omul primeste mantuirea obiectiva, rascumparandu-ne aducandu-se jerta in numele tuturor Sfintei Treimi, aducandu-se lui jertfa lui Însuși.In caz contrar l-am putea numi pe Dumnezeu o fiinta infinit de perversa care nu poate ierta pana nu ii este satisfacuta onoarea divina jignita.Am văzut într un video la voi cum va întrebați cum Hristos creștea în învățătură despre Dumnezeu, având în vedere ca El însuși are esență divina.Pai,cu creșterea în vârstă, Hristos își relevă tot mai mult statul Său divin și cunoașterea exhaustiva pe care o are despre Tatăl din veșnicie.Iar despre afecte și pătimirea care nu vi se par nobile va întreb,, Ce poate fi mai nobil,decât sa mori pentru cel iubit"?! Nu în ultimul rand,la orice disputa aduceți în discuție versetul,,Tatăl este mai mare decât Mine".Pai, acest lucru e valabil doar din punct de vedere cauzal, Tatăl nascandu-L pe Logos, mai-nainte de veci.Cum ar putea doua Persoane ce sunt Una sa fie în subordine una fata de alta. Fără Tata,nu este nici Fiul,nu e logic(Fiul e născut din Tatăl,mai înainte de Luceafar)

În plus, la cincizecime,atât noi,cât și voi spunem ca peste Apostoli Hristos trimite Duhul (noi îl vedem ca Ipostas dumnezeiesc, voi ca energie divina).Pai noi știm ca trimiterea se face în doua raporturi(subordonate Hristos e mai mare decât Duhul,sau egalitate-Hristos e egal cu Duhul)

Nu în altul rând,va lipsesc tainele sacramentele prin care omul se unește cu necreatul,botezul nu mai are importanță eshatologica, spovedanie lipsește de parca Hristos nu ar fi spus,, Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. Ioan 20, 21Luaţi Duh Sfânt; Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer.

Fapte 19:18 – Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.

Mat. 3:6 – Şi erau botezaţi de către el în râul Iordan, mărturisindu-şi păcatele.

Iacov 5:16 – Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.

Nici împărtășanie de parca Biblia n ar fi spus:

„Deci iudeii murmurau împotriva Lui, fiindcă zisese: Eu sunt pâinea ce s-a coborât din cer. Şi ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, şi nu ştim noi pe tatăl Său şi pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborât din cer?" (Ioan 6, 41-42)

„Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?" (Ioan 6, 52)În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii." (FA 20, 7)Fapte 19:18 – Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.

Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulţi; căci toţi ne împărtăşim dintr-o pâine. " (1 Co. 10, 17)Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea. Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni." (Ioan 11, 23-26)

Voi spuneți ca acestea sunt simboluri,dar Hristos le prezintă spunad ca,,Acesta este Trupul Meu" nu,, simbol al Trupului Meu", iar cine mănâncă din acesta Hristos va fi în el iar El în Hristos. Dacă Hristos nu ar fi Dumnezeu setea de absolut a oamenilor nu ar fi putut fi satisfăcută. O Viata in Hristos n ar putea satura nevoie infinita a oamenilor de absolut.Iar ca Hristos e Domnul, sa ascultam ce zice scriptura:"

Coloseni 1:16 „Pentru că în El au fost zidite toate… Toate prin El si pentru El s-au zidit." Ioan 1:1 „La început era Cuvântul, si Cuvântul era la Dumnezeu, si Cuvântul Dumnezeu era."„Din care după trup este Hristos, cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvântat în veci, Amin" (Rom. 9, 5) Evrei 1:8 „dar despre Fiul: „Scaunul Tău, Dumnezeule, este în veacul veacului…"„Nici un desfrânat ori poftitor nu are moştenire în împărăţia celui care este Hristos şi Dumnezeu" (Ef. 5, 5)„Ce vi se pare despre Hristos? Al cui fiu este? Zis-au Lui: Al lui David. Zis-a lor: Cum deci David, în duh, îl numeşte pe el Domn? – zicând: «Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta mea?»" (Mat. 22, 42 – 44).

Sau la înviere când Toma îl numește Domnul meu și Dumnezeul meu.Si sa nu mi spuneți ca nu a înviat: „Uitati-vă la mâinile si picioarele Mele, Eu sunt; pipăiti-Mă si vedeti: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeti că am Eu". Hristos oare folosea iluzii și vedenii? Oare la Tabor când Hristos strălucea în lumina dumnezeiasca și avea lângă ei pe Moise și Ilie sa fi fost o alta iluzie…

Iar despre viața viitoare,pe langa dovezile scripturistice (aparitia lui Moise si Ilie pe tabor,pilda săracului lazăr,referințe la focul ghenei, intunericul cel mai dinafara, scrasnirea dintilor incompatibile cu starea de existența) refuz sa cred ca Dumnezeu desfiinteaza creaturi inteligle, spre a fi din nou infinate prin Memoria divina.Refuz sa cred ca dragostea nu dainue nici dupa moarte.Ca mama mea nu mai e mama mea, ci desfinata, că oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata.Ca drogosta piere in fata mormantului si nu dăinuie veșnic, ca omul e un animal mai inteligent, fără o parte inteligibilă nemuritoare la fel cum sunt îngerii.Cum ar vrea Dumnezeu sa desființeze pe Cel făcut după chipul Sau,sa nu i respecte dorința de a fi în comuniune cu El(raiul) sau nu(iadul). Smerenia divina a atat de mare incat respecta decizia omului de a nu nu fi in comuniune cu Dumnezeu. Dumnezeu oferă si diavolului, pururea, cele bune, dar acesta nu voieste sa le primească.Si în veacul viitor oferă tuturor cele bune. Căci este izvorul celor bune din care izvorăște bunatatea.Dar fiecare participa la ele asa acum s-a făcut pe sine capabil de ele

| Dandanache a răspuns (pentru VelaJohnny):

Fara suparare, dar argumentatia de pe jw.org e de o naivitate ilarianta. Rupturile logice de acolo, strecurate la vreo proba de limba romana, s-ar putea lasa cu un calificativ sub nota 5. Dau un exemplu:

"„Însuşi Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel". Din acest verset reiese că Isus are „glas de arhanghel". Înţelegem de aici că Isus însuşi este arhanghelul Mihael."

Daca scria ca Domnul are "glas de privighetoare", concluzia Martorilor era ca Iisus e privighetoare? Martorii nu au auzit de figuri de stil?

"Întrucât nu există nicio dovadă în Cuvântul lui Dumnezeu că în cer ar exista două armate de îngeri fideli, una condusă de Mihael şi alta, de Isus, este logic să tragem concluzia că Mihael este, de fapt, Isus Cristos în poziţie cerească. *"

NU. Logic si precaut ar fi sa spui ca nu poti trage o concluzie certa. Eu, in calitate de cercetator, nu m-as putea hazarda sa scriu ca absenta contra-argumentului imi confirma veridicitatea argumentului. Dar logica Martorilor lui Iehova e in afara logicii obiective, predate ca materie de studiu in licee si facultati.

Tu stii ca, prin constitutie, presedintele Romaniei este comandantul fortelor armate din Romania (da, articulat, tocmai ca sa indice ca exista un singur comandant suprem)? Si totusi, exista un Stat Major, care se ocupa de stragie si tactica militara si, in caz de razboi, el conduce realmente armata, pentru ca ar fi dificil sa o faca un fost profesor de fizica? Asta inseamna ca Johannis si generalui Ciuca, seful Statului Major, sunt una si aceeasi persoana?

Fac si eu o apreciere de bun simt, nu de logica. Marii teologi ai umanitatii, incepand cu cei din vremurile apostolice, nu au ajuns la concluzia asta, in schimb s-a gasit o mana de reformati care sa redescopere adevarul biblic dupa aproape 2 mii de ani. Care sunt sansele, tinand cont si de bulibaselile pe care le-au facut, legate de venirea lui Hristos? Nu stiu, zic si eu. Tu ce crezi?

| VelaJohnny a răspuns:

Pe scurt, Isus este conducatorul armatelor ceresti, al doilea dupa Iehova. Arhanghelul Mihail este tot conducator al armatelor ceresti. Asta este numele ceresc al lui Isus, intrucat Isus este un nume uman. Daca vrei sa vezi versetele pe care se sprijina aceasta invatatura, uite aici un link.

https://www.jw.org/......hael-isus/

Stii, multi oameni neaga aceasta invatatura, pentru ca da peste cap doctrina trinitatii, dar daca te uiti la versete, are perfecta logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU este posibil si nici nu se poate deduce din vreun verset biblic sa spuna cineva ca secta iehovista ca Hristos Dumnezeu este inger, deci creatura, decat prin rastalmacirea textului Sfintei Scripturi si/sau prin falsificarea lui. Dar cine face asa, cade sub anatema!
Daca citesti Epistola catre Evrei (cap. 1, 5) a Sfantului Apostol Pavel, acolo acesta intreaba retoric: "Caruia dintre ingeri i-a zis Dumnezeu vreodata: Fiul Meu esti Tu, Eu astazi te-am nascut"?, citand din Psalmul 2.
Hristos Dumnezeu, nu numai ca nu e inger, ci El este si Creatorul ingerilor:
Coloseni 1:16 "Pentru ca intru El au fost facute toate, cele din ceruri si cele de pe pamant, cele vazute, si cele nevazute, fie tronuri, fie domnii, fie incepatorii, fie stapanii. Toate s-au facut prin El si pentru El."
Iisus Hristos cere sa fie cinstit ca pe Tatal, adica sa-i fie acordata cinstirea de Dumnezeu pe care i-o acordam lui Dumnezeu-Tatal:
Ioan 5:23 "Ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal. Cine nu cinsteste pe Fiul nu cinsteste pe Tatal care L-a trimis."

| Florin9Florin9 a răspuns:

Sunt niște versete din care ei (Martorii lui Iehova) au dedus că Iisus și Arhanghelul Mihail sunt una și aceeași persoană...

| Florin9Florin9 a răspuns:

Sunt niște versete din care ei (Martorii lui Iehova) au dedus că Iisus și Arhanghelul Mihail sunt una și aceeași persoană.

| En3Rgi a răspuns:

Eu unul nu cred in asa ceva. laughing