| RAY a întrebat:

Am auzit ca tot raul din lume e cauzat indirect de catre ateii prin pacatele lor, in momentul cand un om religios aude asta de la pastorul lui ca ateul e de vina pentru tot raul din lume e posibil ca acel om religios sa atace violent pe cel ateu, de ce nu puteti accepta si alte persoane cu alte gandiri? de ce este x obligat, fortat sa adere la religia vostra?
sincer va spun ca mi frica sa ma exprim liber in fata unui pocait ca sunt ateu, pentru ca stiu ca poate voi vi atacat de acea persoana nu doar verbal dar si fizic

19 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Esti perfect indreptatit sa te temi de pocaiti sau alte tipuri de religiosi, cu precadere ortodocsi, pentru ca devin extrem de violenti atunci cand aud ca o persoana nu este la fel ca ei. Poti sa iei bataie daca te contrazici cu un ortodox mai ales daca e mai voinic decat tine sau daca e insotit de altii ca el. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa te exprimi, sa arati ceea ce esti, doar fi prudent, oricum cu crestinii nu prea ai ce sa discuti pentru ca sunt prea fricosi ca sa recunoasca / ca a lor credinta e doar de fatada, doar din obligatie, doar de vazul lumii, doar din superstitie si traditie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăia nu sunt oameni care cred. Ăia sunt nişte obscurantişti ordinari, nişte bigoţi jenanţi. Le dai peste bot, fizic, şi or să tacă.

| RAY explică (pentru Parintele):

Deci vorba aia, tacerea e ca mierea parinte, din pacate ai dreptate, isi dau un exemplu, o data am vb cu unu era religios se comporta ok, vb frumos, cand o auzit nu ca sunt ateu, si ca nu cred in vb in limbii nici nu a mai discutat cu mine, da asa cu ura ma privea, astia sunt incarcati cu ura nicidecum cu iubire sa stii

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da de cate ori am citit pe TPU ca ateii provoaca dezastre etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poţi vorbi cu oricine, orice.Şi nu se aplică doar la subiectul religie.
Cât despre răul cauzat de atei şi ce mai spui tu...toţi oamenii fac rău, nu e om care să nu aibă păcat.

| Parintele a răspuns (pentru RAY):

Sunt indoctrinati de diversi tipi dubiosi numiti pastori sau popi...etc.Nu trebuie sa-ti bati capul cu ei.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa e mira, ma bucur ca intelegi asta

| RAY explică (pentru Parintele):

Parinte mai o intrebare am, daca eu imi iubesc aproapele si gandesc pozitiv, si simt o iubire absoluta, cum pot sa si urasc?
adica de unde ura aia care se naste din ce se naste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mă bucur că îmi apreciezi răspunsul!

| Parintele a răspuns (pentru RAY):

Ura este mai naturala la om decat iubirea.

| ManStrong a răspuns:

Un pastor care ar arunca cina relelor din lume pe atei acela trebuie sa mearga ca pastor la turma, in munti si sa nu coboare de acolo numai pe schiuri in toiul iernii.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu vad ce treaba are una cu alta, chiar nu are relevanta, doar vorbe menite sa induca in eroare.
Unii se bazeaza pes stiinta, altii pe religie.
Un lucru e cert, nici atei si nici cresti n-au argumente logice sa-si sutina opinile!

| kira30 a răspuns:

In primul rand chiar Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si avem voie sa alegem daca vrem sa credem sau nu.

Desi am putea sa traim bine, in relatii frumoase, traim o viata chinuita in lumea de astazi din cauza lipsei de educatie, de credinta, de adevar, de dreptate.

Porunca LUI este "sa-l iubesti pe aproapele ca pe tine insuti".

Dragul meu, daca uneori suntem reci unii fata de altii, sau ne purtam anapoda, sau ne îmbracam nepotrivit … suntem asa numai datorita noua.

Nu credinta trebuie sa o schimbam ci pe noi însine si atunci vom vedea în jurul nostru mai multa dragoste, cumpatare, respect ….
Avem credinta cea buna si mântuitoare, dar nu prea avem fapte si credinta fara fapte este moarta.

| HueyFreeman a răspuns (pentru kira30):

In primul rand chiar Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si avem voie sa alegem daca vrem sa credem sau nu. - Doar ca te arde vesnic daca nu faci cum vrea el. "Esti liber sa faci ce vreau eu."

Desi am putea sa traim bine, in relatii frumoase, traim o viata chinuita in lumea de astazi din cauza lipsei de educatie, de credinta, de adevar, de dreptate.- Lipsa de educatie zici? Atunci educate. Adevar? Cred si eu ca iti lipseste, doar traiesti intr-o iluzie, iar dreptate nu a fost niciodata.

Porunca LUI este "sa-l iubesti pe aproapele ca pe tine insuti".- Credinciosii adera la ea cel mai mult.

Dragul meu, daca uneori suntem reci unii fata de altii, sau ne purtam anapoda, sau ne îmbracam nepotrivit … suntem asa numai datorita noua. -Si? Nu-i nimic rau sau anormal. Dar sa urasti pe cineva doar pentru ca are alte idei asupra unui subiect fata de tine este prostie.

Nu credinta trebuie sa o schimbam ci pe noi însine si atunci vom vedea în jurul nostru mai multa dragoste, cumpatare, respect …- Daca tu faci ceva doar pentru ca asa zice zeul tau atunci nu ai dreptul de a vorbi despre dragoste, cumpatare sau respect. Daca era un fel de Ares? Numai in razboi ati fi fost.
Avem credinta cea buna si mântuitoare, dar nu prea avem fapte si credinta fara fapte este moarta.- Din nou, daca faci bine doar ca sa fi rasplatit inseamna ca iti lipseste empatia, nu credinta.

| MMihai a răspuns:

Cam exagerezi, nu toți credincioșii au probleme grave, cu sănătatea mintală!

| Anonimgirltpu a răspuns:

Este strict treaba ta ce religie ai. De ce trebuie sa vorbesti despre religie neaparat si cu altii? Tine pentru tine pentru ca religia e ceva intim, personal. Nu ii intereseaza pe altii ce religie ai tu. Si daca ii intereseaza nu trebuie sa le spui. Intotdeauna vei fi judecat intr-o comunitate daca esti altfel. Asa a fost si asa va fi intotdeauna. Din cauza asta religia trebuie sa ramana ceva intim si personal. Pe tine nu te intereseaza ce religie am eu si in ce cred, iar pe mine nu ma intereseaza ce religie ai tu si in ce crezi tu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ceea ce spui tu este legat mai degraba cu lipsa ratiunii. Unii intr/adevar te pot agresa ca nu/i impartasi convingerile, altul ca nu esti inbracat cum vrea el, iar altul ca pur si simplu nu are ce face se leaga de tine. Parerea mea este ca principala problema este prostia omului, religia fiind doar unul dintre multele pretexte. Biblia ne indeamna sa fim rationali si sa-i tratam pe altii cum am vrea sa fim tratati si noi. (Matei 7:12: "Tot ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel").

| kiv1990 a răspuns:

Prostia omeneasca e vinovata

| kiv1990 a răspuns:

Si pacatul