| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de o ipoteza conform careia crestinismul este o religie creata de organizatii masonice pentru manipularea maselor. Credeti in asa ceva?

21 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu orice ineptie ce zboara pe internet se mananca. E destul sa studiezi istoria religiilor ca sa-ti dai seama cum s-au format in timp.

| Alișa00000000000 a răspuns:

Satanistii = masonii. nu au ei nici o treaba cu. crestinismul.

| Mădă0611 a răspuns:

Neah, eu cred ca a aparut pentru a satisface o anumita nevoie, mai multe de fapt: viata dupa moarte in care cei prigoniti o sa fie fericiti si prigonitorii o sa plateasca, mangaiere saracilor/prigonitilor, acceptare, iertare..., aruncarea relelor pe diavol, pe scurt, confort psihic.

| milan9 a răspuns:

Nu, esti departe de adevar...
Dar se poate spune in schimb ca aparitia unora dintre secte (menite sa fragmenteze si să submineze creştinismul) stă sub semnul influenţei unor organizaţii oculte.

| milan9 a răspuns:

Iti pot spune cel putin trei dintre cele mai virulente şi prozelitiste secte care au avut ca fondatori mari maestri masoni de rang 33: gruparile adventista, iehovista şi mormonă.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Sa mori tu? Stiai ca majoritatea masonilor din Romania sunt ortodocsi?
De ce vorbestia aiurea? Frac-masoneria era o asociatie a zidarilor in Anglia Evului Mediu, dar cand au dorit sa se implice in politica, (Vaticanul nefiind de acord cu asta), i-a acuzat ca-s slugile Satanei si alte tampenii, bai omule lasa naibi teoriile conspirationiste si citeste si tu ceva istorie reala, in loc sa vorbesti non-sensuri care nu au deloc darul de-a clarifica lucrurile.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru milan9):

laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu mai pune intrebari ilogice, te rog!

| sublime89 a răspuns:

Nu, asta e o inventie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred invers insa. Organizatii masonice imbratiseaza religia pentru manipularea maselor.

| dracu14 a răspuns:

Da,asta e teoria mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am sa iti zic de ce aceasta teorie e falsa:Crestinismul a aparut la sfarsitul antichitati, iar masonieria si-a inceput existenta in plin evul mediu, deci teoria aceasta cade.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omaniainternational.com/descoperire-incredibila-de-aici-i-s-a-tras-moartea-lui-iisus/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce sa credem? in manipulare? ori manipulire?

| MisFit20 a răspuns:

Crestinismul a fost creeat pentru mentinerea pacii, pentru ca au existat oameni si inca exista, care nu sunt capabili sa respecte legile morale al universului. Masonii sunt amintiti in 1875 prima data, deci nu.Nu pot ce exista are legatura cu Biserica si masoneria.

| MisFit20 a răspuns (pentru MisFit20):

Oameni care nu sunt...* imi pare rau pentru cuvantul omis.

| anonim_4396 explică (pentru MisFit20):

"Crestinismul a fost creeat pentru mentinerea pacii"
Corect a fost creat pentru metinerea pacii in Roma.
"Masonii sunt amintiti in 1875"
Gresit, confuzi masoneria cu o alta organizatie secreta Iluminatii din Baravia creata de Adam Weishup mason si fost iezuit in anul 1775 si a disparut parca prin 1778 sa ma corecteze cineva daca gresesc in legatura cu datele.

| Alex a răspuns (pentru MisFit20):

Atunci de ce exista multe variante despre Iisus? De ce din punct de vedere religios, evrei, crestini si musulmani sunt dusmani? De ce evrei si crestini il considera pe profetul Mahomed ca este mincinos si fals? De ce evrei nu il accepta pe Iisus? De ce nu il considera evrei si musulmani pe Iisus Fiul Lui Dumnezeu? De ce Mahomed a zis ca Biblia e o carte corupta de evrei si crestini si sustine ca in Coranul scrie adevarul?

| RuxandraBianca a răspuns:

cu siguranta

| BogdanVasc a răspuns:

Poate fii adevarata si teoria ca un om a scris o carte intitulata Biblia (Iisus Hristos), dupa care o secta de oameni, numindu-se religie. Asa cum egiptenii si-au creat proprii zei (Osiris, Ra etc.), asa l-au creat si pe Dumnezeu. Au inventat o poveste pe care o scria si Ion Creanga daca era pe atunci.

Parerea mea este ca oamenii care l-au conceput pe Dumnezeu, chiar credeau in el, desi se stia ca era creat fictiv intr-o carte.