| creepypastaonline490 a întrebat:

Am auzit unele teori conspirative cum că poporul ales ar fi avut origine Tracă nu evreiască este adevărat? Argumentați-vă răspunsul vă rog!

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din poporul ales fac parte oameni din toate natile omenirii la ora actuala. Vremea poporului evreu ca popor ales si-a incheiat menirea la crucificarea lui Isus Hristos, Dumnezeu cu trup uman. La ora acuala toti cei ce respecta CREDINTA LUI Isus Hristos si tin Cele zece porunci sunt POPORUL ALES.

| xerxes1 a răspuns:

Yehova a mostenit poporul acela, nu l-a ales.

Deut 32
8. Cand Cel Preainalt (Elyon)a impartit mostenire popoarelor, cand a impartit pe fiii lui Adam, atunci a statornicit hotarele neamurilor dupa numarul fiilor lui Dumnezeu(Elohimi)
9. Iar partea Domnului (YHWH)este poporul lui Iacov, Israel e partea lui de mostenire.

Crestinii au furat textele evreilor fara sa inteleaga contextul.
orice evreu stie ca Elyon, Elohim si YHWH sunt entitati diferite.
Crestinii au facut o tocana ca sa le iasa monoteismul mai repede.

| VelaJohnny a răspuns (pentru xerxes1):

Aceeasi carte la care faci tu referire arata ca Iehova este „Cel Preainalt". Ori te iei dupa toata, ori nu te iei deloc, decat sa selectezi doar ceea ce iti confirma convingerile.

| xerxes1 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Arata-mi si mie unde scrie in Deuteronom ca YHWH este Cel preainalt.

| VelaJohnny a răspuns (pentru xerxes1):

Geneza 14:22 - „Dar Avram i-a spus regelui Sodomei: „Îmi ridic mâna către Iehova, Dumnezeul Preaînalt, care a făcut cerul şi pământul, şi jur "

Psalmul 83:18 - ca să se ştie că tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!

2 Samuel 22:14 „Iehova a tunat din cer,
Cel Preaînalt a făcut să-i răsune glasul."

Psalmul 7:17 „Îl voi lăuda pe Iehova pentru dreptatea sa
şi voi cânta melodii pentru numele lui Iehova, Cel Preaînalt."

Psalmul 21:7, Psalmul 47:1, Psalmul 91:9, Ps 97:9, Marcu 5:7, Luca 1:32, 76 + plus alte versete.

| xerxes1 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Biblia este o adunatura de carti scrise de diferiti autori majoritatea anonimi.
De aceea gasesti variante care se potrivesc oticarei situatii.
Pentateuhul se presupune ca ar fi fost scris de Moise.
Singurul citat valabil ramane cel din Geneza care este masluit de traducerea Lumii noi.
In varianta originala nu apare numele Jehova.

| VelaJohnny a răspuns (pentru xerxes1):

Ma bucur ca esti obiectiv, e o calitate.
„In varianta originala nu apare numele Jehova." - convinge-te singur.
http://www.scripture4all.org/OnlineInterlinear/OTpdf/gen14.pdf

http://biblehub.com/interlinear/genesis/14.htm

Tine minte, tetragrama numelui lui Dumnezeu este asta: יְ הוָה atunci cand citesti versetul 22.;)

| AC4S4 a răspuns:

Nu mai crede ce scrie pe site-urile conspirationiste, nu au nici o baza.

| AC4S4 a răspuns:

Deuteronom 7
7. Domnul nu S‑a atașat de voi și nu v‑a ales pentru că erați mai numeroși decât toate celelalte popoare, – căci voi erați cei mai puțini dintre toate popoarele, –  8. ci pentru că Domnul vă iubește și a ținut jurământul pe care l‑a rostit părinților voștri. De aceea v‑a scos Domnul cu mână puternică și v‑a răscumpărat din casa robilor, din mâna lui Faraon, regele Egiptului.
Elyon este un nume al lui Dumnezeu.
https://www.youtube.com/watch?v=NscHCa395-M

| NGheorghe a răspuns:

Tu auzi bine?
Sa știi ca mi greu sa îți sugerez sa mergi la o consultație deoarece bănuiesc ca tu aici înveți sa formulezi întrebări.

| Teffan a răspuns:

Poporul ales de Iehova este poporul evreiesc si nimeni altcineva.

De asta Yehova este strict pentru evrei.