| AvalohAlyn a întrebat:

Am cateva intrebari cu privire la citirea Bibliei.
De ce este bine sa citesc Biblia?
Voi o cititi?
Ma gandeam sa citesc doar Noul Testament fiindca Vechiul Testament e mai controversat si de neinteles.
Ce pasaje accesibile si mai ok sunt in VT? Care sa le citeasca un incepator.
Voi cat de des cititi? Si care varianta a traducerii?
Ce ati obtinut din citirea Bibliei?(nu ma refer la ceva material)

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

1. Biblia te dezvolta personal, spiritual. Prin rugaciune tu vorbesti cu Dumnezeu, prin biblie, El iti vorbeste tie.
2. Intr-o lume atat de plina de sexualitate, minciuni la tot pasul, curvii, desfranari, certuri, injuraturi, manie, graba, nervi, pentru a pastra mintea limpede, eu o citesc, cand citesc mai ales despre cat de mult ne iubeste Dumnezeu si ca El vrea sa fim o lumina in tot intunericul in care ne aflam, sa raspandim pacea oriune mergem.
3. Foarte buna alegere, mai intai citeste noul testament, intr-adevar vechiul testament este mai greu, dar dupa ce citesti noul testament de cateva ori, poti trece la vechiul testament, poti incepe cu evanghelia dupa Ioan, apoi poti trece la cartile, efeseni, filipeni, romani, corinteni, coloseni.
4. Bineinteles ca psalmii, sunt foarte incurajatori, recomand psalmul 91, 103, 104. Sunt psalmii lui David. De fiecare data cand ma simt descurajat ma uit deseori in psalmi.
5. Eu citesc varianta Cornilescu, este una dintre cele mai raspandite si cele mai bune, sunt mult mai multe traduceri bineinteles.
6. Obtin pace, incurajare, mangaiere, entuziasm, speranta, comunicare cu Dumnezeu, uneori cand citesc un verset, este ca si cum Dumnezeu mi-ar vorbi personal, se potriveste cu nevoia mea din acel moment, eu mi-am pus un standard de 2 capitole pe zi.

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Prin Biblie Dumnezeu vorbește oamenilor.Prin rugăciune omul se adresează lui Dumnezeu.
Este bine sa citim toată Biblia pentru a putea înțelege proorociile, fiindcă conform cu 2Petru 1/20, 21:"Fiindcă mai întâi de toate, sa știți ca nicio proorocie din Scriptura nu se tâlcuiește singura.
Caci nici o proorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânați de Duhul Sfânt."
Eu as citi Biblia de la început,dar daca nu vrei, mie îmi place Isaia care a proorocit cel mai clar despre prima venire a lui Isus apoi Psalmii si Cartea Proverbe.
Eu citesc aproape zilnic, cat îmi permite timpul, mai ales seara înainte de culcare, astfel ai la ce medita pana o sa adormi.Pana acum am citit Biblia de 17 ori si nu m-am plictisit de ea.
Eu am citit patru variante de traduceri : Nițulescu, Cornilescu, Fidela, si Traducerea Lumii Noi. Cel mai mult îmi place traducerea Cornilescu pentru ca e mai ușor de memorat si trimiterile te ajuta sa înțelegi mai ușor Biblia.
In primul rand ca exista Dumnezeu, ca e creatorul meu, ca e Tatăl meu, ca e cu mine pana la sfârșitul veacului prin Duhul Sau cel Sfant, ca m-a transformat intr-o alta ființă diferita fata de cea care am fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invataturile bibliei sunt instructiuni pentru noi insine ca sa putem avea viata vesnica impreuna cu Domnul nostru Iisus Hristos.

| Helper07 a răspuns:

Uneori Biblia nu este usor de inteles asa ca roaga-te ca s-o intelegi.
Nu iti propun sa excluzi Vechiul Testament, la urma urmei daca nu era tatal, nu era nici copilul, si are si el informatii valoroase. Aminteste-ti ca Isus propovaduia pe baza adevarului din acel testament.