| MortemAeternum a întrebat:

Am cateva intrebari pentru atei.
1.La ce varsta ai devenit ateu?
2. Ce anume te-a determinat sa nu mai crezi in Dumnezeu?
3.Esti mai fericit fara Dumnezeu? de ce da, de ce nu?
4.Ati vrea sa existe Dumnezeu? de ce da, de ce nu?

11 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.12
2.Mai multe lucruri printre care lipsa de dovezi logice.
3.Sunt la fel.
4.Da.

| chelstone a răspuns:

1. Ateu am fost tot timpul, niciodata nu am avut certitudinea ca dumnezeu exista, am fost un crestin doar la mod declarativ, nimic mai mult, convingerile mele nu aveau vreo legatura cu spiritul crestin, ma declaram crestin din frica, frica intretinuta si de faptul ca nu detin notiunile pe care le stiu astazi, notiuni ce-mi aduc certitudini, notiuni pe care se bazeaza rationamente logice ce demonstreaza faptul ca este imposibil ca un dumnezeu ca cel biblic sa existe.

2. Evidentele, un rationament lucid, logica discursului ateist iar, pe de alta parte incapacitatea discursului crestin de a formula ipoteze care sa se demonstreze a fi reale, bazate doar pe credinte subiective, lipsite de obiectivitate si relevanta.

3. Sunt mai linistit, m-am dezrobit, sunt LIBER, gandesc obiectiv.

4. Nu, doar oamenii slabi au nevoie de amagirile pe care le aduc zeitatile in vietile oamenilor. Majoritatea oamenilor nu sunt interesati de adevar, sunt fricosi si lasi, cauta un confort psihic, iar pentru ei, zeitatile si speranta in acestea sunt ca niste doze de droguri pe cale si le administreaza zilnic pentru a le intretine starea de visare, de detasare de la cotidian si de intrare intr-o lume utopica.

| Paulla a răspuns:

1. Pe la 11 ani, cred.
2. Biblia, afirmaţii făcute de către alţi atei, misoginismul din religie ş.a.m.d.
3. Categoric. O duci mai bine când în loc să aştepţi 'o mână din cer' te ajuţi singur. Pe lângă asta, nimeni nu-ţi mai atrage atenţia că păcătueşti.
4. Nu, zeul iudeo-creştin e prezentat destul de urât în Biblie, deci prefer să mă lipsesc. Pe lângă asta, aş urî ideea unui destin. Ce rost mai are să-ţi trăieşti viaţa dacă e deja stabilită?

| Rapplex a răspuns:

1.10 ani
2. Cercetari stiitifice, lipsa dovezilor ca ar exista vreo forta divina, logica
3.Din moment ce nu exista zei, nu pot spune ca sunt mai fericit cu sau fara D-zeu, deci sunt doar fericit
4. Existenta vreunui zeu este imposibila, oricat de mult si-ar dori cineva sa existe

| Archdaemon a răspuns:

Sunt mai multe dovezi ca exista Lucifer si nu Dumnezeu...asta nu-i o anomalie?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

1. 14 2. am citit biblia e plina de curve si crime 3. da, sunt fericit ca am scapat de superstitii 4. nu, pentru ca nu am nevoie

| Aluiin a răspuns:

1 - acum 4~ ani, deci 14 ani.
2- lipsa de dovezi, gandul ca exista cineva atotputernic, care doarme, si nu se implica deloc, cel putin vizibil, povestile total ridicole (arca lui noe, impartitu` apei, serpi vorbitori, oameni ce traiesc in pesti timp de 3 zile, etc)
3 - nu inteleg intrebarea, cand am "crezut" nu am dat importanta lui Dumnezeu, doar ziceam sec : "cred", nu mi-a afectat viata deloc.
4 - da, ar fi frumos sa existe un Dumnezeu, cu siguranta nu cel crestin, si nici unul din ceilalti cunoscuti, un Dumnezeu caruia ii pasa, si se implica in viata noastra in mod vizibil, un Dumnezeu care comunica cu "creatiile" lui, un Dumnezeu care nu are nevoie de rugaciuni, si "rasplata" pentru tot ce face pentru noi. Din pacate toate astea sunt doar "vise".

| Ravenclaw a răspuns:

Hai sa incercam sa clarificam putin principiul ateilor:
voi credeti in Dumnezeu o zeitate divina atotputernica si daca veti crede in continuare veti ajunge in rai (sau aveti sanse sa ajungeti acolo)
greci au mai multi zei
indienii la fel
musulmanii il au pe alah si alte porunci si reguli
catolici interpreteaza biblia diferit fata de voi
si multe altele care reprez cam 75% din populatia terei
deci toti oamenii astia care au credinta diferita fata de voi vor fi trimisi instant in iad pentru simplul fapt ca au o credinta diferita DE SUTE DE ANI? de unde stiti ca religia voastra e cea corecta?
cum puteti dovedi ca religia voastra e mai speciala decat celelalte?
inca ceva: crestinismul sa raspandit in lume acum cateva sute de ani. dar toti cei care in perioada aia nu credeau au ajuns in iad?
raspandirea asta nu a fost instanta adica s-a aratat fiul lui D-zeu pe pamant si gata deja tot globul stia de crestinism

gandirea ateilor: decat sa faci parte dintr-o religie care are sanse 95% sa fie gresita si sa jignesti pe cel de sus (daca ar fi sau ori cine ar fi) mai bine stai deoparte.

RASPUNSUL INTREBARII: DA cu litere foarte mari. apropo nu exista o dovada palpabila cum ca ar exista o divinitate atotputernica ce ne vegheaza. daca stiti voi vreuna VREAU SA O VAD

PS: sunt curios sa aflu raspunsuri si/sau pareri despre ce am spus mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. de cand m-am nascut eram ateu dar in primele zile de viata am sarit in apa la 6 saptamani in fata unui preot apoi pe la 16, 17 am devenit ateu, 2. foarte multe lucruri lumea asta, viata asta,lipsa dovezilor,imperfectiunea lumi, universul,ratiunea, logica, stinta, 3. sunt fericit ca traiesc gandeste cati oamenii sunt orbi din nastere sau uni nici nu sau nascut desi da sunt fericit, 4 cum este prezentat in cartea evreilor nu as vrea mi se pare un personaj rau, viclean mi-ar placea un dumnezeu ca darwin sa studiem impreuna universul

| medany9961 a răspuns:

Scuze ca nu o sa raspund la intrebari dar Dumnezeu exista ca energie nu ca fiinta trebuie sa fii un pic cu bibilica sa crezi asta si in plus ca si satana si dumnezeu sunt good guys doar ca fiecare cu tabara lui

| anonim_4396 a răspuns (pentru medany9961):

Iar mor de rassssssssssssssssss