|

Am cateva nedumeriri daca ma puteti ajuta cu o parere

- De ce Dumnezeu considera gresit sa faci o persoana draga tie sa rada, mai ales cand atunci aceasta e suparata

- De ce Dumnezeu crede ca a fi romantic cu cea sau cel pe care il iubesti este iarasi ceva gresit si aici nu ma refer la romantismul pur sexualizat, ci la cel curat

- Oare numai Dumnezeu iubeste prin tine, tu ca om nu ai nicio participare, reiese din asta ca suntem doar niste marionete din care el face ce vrea

19 Raportează Evaluează
19 răspunsuri:
| a răspuns:

Dumnezeu e foarte comic, sarcastic, citeste vt cu atentie

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Nu este greșit să faci pe cineva să râdă. De asemenea nu este greșit să scoatem pe cineva din starea de supărare, chiar dacă trebuie să apelăm la simțul umorului. Eu sunt unul dintre aceia care pot fi scoși dintr-o astfel de stare cu o glumă. Nu este vorba de a uita de necaz, ci de a micșora necazul în ochii mei.
Noi trebuie să fim înțelepți și să ne folosim de metoda care ne este la îndemână.
(Noi putem plânge cu cei ce plâng, râde cu cei ce râd; dar niciodată nu trebuie să cântăm de jale unui om în necaz.)

A fi romantic este de la Dumnezeu. Este singura atracție psihică prin care un bărbat și o femeie pot fi atrași unul de celălalt (în afară de ce-a fizică).

Dragostea este de la Dumnezeu -asa am fost creați (sau cu dragoste am fost creați) și așa putem funcționa.
Suntem tentați să spunem că putem iubi și fără Dumnezeu (a se vedea cazul celor care refuză pe Dumnezeu în viața lor). Totuși, chiar și dragostea pe care o avem unii față de alții (fără ajutorul lui Dumnezeu), este și aceasta tot de la Dumnezeu.
Dar dragostea deplină este atunci când ne vedem unii pe alții prin ochii lui Dumnezeu; pentru că atunci vom putea să ne iubim cum ne iubește El.
Noi trebuie să ne acceptam statutul de ființe create. Pentru că altfel nu doar că nu am fi putut iubi, dar nici nu am fi existat. Iar Dumnezeu ne iubește pe toți; și lucrul acesta ne este de ajuns. De aceea noi trebuie să ne bucurăm de dragostea lui Dumnezeu pentru noi.

| a răspuns:

Dumnezeu, dacă există, dar nu discutăm despre asta, are o mare, imensă, colosală minunată calitate, Ascultă, acceptă, iartă, orice enormitate. orice se spune despre el fără să se supere, orice trece cuiva prin cap, all you like, as you like it. Întrebările de mai sus nu fac excepție.

| a răspuns:

Ai pus primele doua intrebari asa cum o pun eu pe urmatoarea :
" De ce tu urasti binele?" si am intrebat ca si cum as sti sigur ca tu urasti binele. Nu stiu sigur, dar as cam avea o banuiala atata timp cat tu aduci acuzatii neadevarate lui Dumnezeu.
A treia intrebare are si ea o urma de repros, total nefondat si asta. Te simti tu marioneta? nu ai tu libertatea de a face ce vrei? Cum poate cineva sa plece de la un neadevar, sau sa spunem de la o presupunere, si sa se astepte sa traga concluzii intelepte? nu exista asa ceva. Prin clasele primare se invata la matematica faptul ca daca ipoteza este gresita si rezultatul va fi la fel
Citeste Evanghelia cu scopul de a o intelege si vei scapa de nedumeriri

| a răspuns:

Oamenii cred una sau alta despre zeul lor inventat.

| a răspuns:

La primele 2 liniute nu am inteles de ce ai spus asta, scrie undeva? Daca da, da citat. Acum, a treia liniuta. Dumnezeu nu putem spune ca iubeste prin tine, El iti transmite niste sentimente, de exemplu prin Sf. Duh. Acum depinde tu daca le accepti sau nu, Sf. Duh nu poate intra in orice persoana.

| explică (pentru Celcestietot):

Celcestietot daca esti crestin practicant, umorul nu isi are loc in asta, pentru ca vezi trebuie sa fii asemeni lui Dumnezeu iar Dumnezeu nu rade niciodata, iar romantismul este impotriva lui Dumnezeu, pentru ca nu este despre el, ci despre persoana iubita, practic daca canti o melodie de ex in care ii spui persoanei dragi tie, cat de mult inseamna ea pentru tine si cat de mult o iubesti, automat il faci pe Dumnezeu gelos, acelasi Dumnezeu care crede ca tot ceea ce faci este o idolatrie si atat

| a răspuns (pentru AG777):

Eu chiar nu faceam misto, vorbeam serios. Pai si Dumnezeu de ce a mai facut-o pe Eva? A facut-o in ciuda faptului ca Stia ca Adam o va iubi etc.

Crestinii au inventat un zeu asemenea lor:
Gelos, manios, limitat mintal, criminal etc.
Adevarata divinitate are un extraordinar simt al umorului.
O dovada ar fi ca ii lasa in pace pe crestini sa se joace religie pe saturate.

| a răspuns:

Draga prietene, conceptia ta despre Dumnezeu este radical gresita.
Sa le luam pe rand.
1. Prima intrebare. Nu scrie in toata biblia nimic de acest fel, nu stiu unde ai auzit asa ceva, imi vine un singur verset in minte cand iti citesc prima intrebare, Romani 12 versetul 15 : ''Plangeti cu cei ce plang, bucurati-va cu cei ce se bucura'' Dar aici nu spune sa plangem tot timpul, spune sa vedem si sa fim sensibili la nevoile persoanei de langa noi si daca ea este trista sau plange din cauza unei tragedii, sa nu incepem sa facem glume sau sa o inveselim cand ea poate are nevoie doar de o imbratisare si de o purtare matura care sa o faca sa se descarce emotional, cum te-ai simti daca sotia te-ar parasi si un prieten in loc sa te incurajeze si sa te asculte cu dragoste, ar incepe sa iti spuna glume din iUmor? Si avem versete biblice care, de exemplu 1 tesaloniceni 5:1 spune ''continuati sa va mangaiati unii pe altii si sa va ziditi unii pe altii''. Domnul Iisus Hristos spune apostolilor in ultima Sa perioada cu ei ''Iubiti-va unii pe altii, asa cum v-am iubit Eu, asa vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei'' Iisus spune ''un barbat sa isi iubeasca sotia asa cum imi iubesc Eu biserica'' si ''Cine spune ca iubeste pe Dumnezeu si uraste pe fratele sau, este un MINCIONOS, pentru ca nu il poate iubi pe Dumnezeu pe care nu IL vede si sa urasca pe fratele sau pe care il vede'' si ''Cine iubeste este din Dumneezu pentru ca Dumnezeu este dragoste'' Nu vad sensul primei intrebari, pentru ca este eronata, asa ca trage un egal si pune un zero in dreptul ei.
2. Asa cum am spus si in explicatia de mai sus, Nu scrie nicaieri ca este gresit sa fii romantic cu persoana iubita, exisa intr-adevar un principui dat de Dumnezeu care spune sa nu intretinem relatii sexuale inainte de casatorie, si aceasta pentru ca El vede mult mai mult decat vedem noi, El stie mai bine ce se poate intampla, noi suntem limitati in intelepciune, dar orice porunca vine si cu puterea de la Duhul Sfant de a o ...2004 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| explică (pentru Irinel15123532):

Aha, uite iti pun o intrebare pentru ca am o nelamurire, daca familia imi e atacata pe strada eu ca barbat ce ar trebui sa fac, sa stau sa asist ca de dragul sa nu-mi apar familia sau in tocmai sa intervin si sa-mi apar familia chiar daca trebuie sa folosesc agresivitatea?

Ai putea sa dai o mana de ajutor atacatorului.
Daca -ti cere haina da-i si camasa.Intoarce si obrazul celalalt.
Poate vrea si oleaca de sex, cine stie.
rolling on the floor

Nu cred ca a fost cel mai potrivit exemplu dar am crezut ca ai inteles ideea. Bineinteles ca iti aperi familia, dar ideea contextului a fost ca, atunci cand cineva iti cere sa faci un lucru, despre care stii ca este gresit, si intra in contradictie cu ce spune Dumnezeu, atunci esti in pozitia in care trebuie sa alegi, daca cineva drag tie iti spune sa furi, sa te droghezi, sa ucizi ca in exemplul dat, tu trebuie sa te gandesti daca este bine, sau nu, sa faci acel lucru, trebuie sa te gandesti daca este un lucru despre care Domnul spune ca este pacat, ca te va distruge, ca iti va ruina viata si parerea despre propria persoana, si va avea consecinte urate in viitor. Trebuie sa iti aperi familia, dar asta nu inseamna ca vei ucide ca apoi sa stai 15 ani la inchisoare dintr-o injuratura. Exista o un echilibru in toate, ca om matur, trebuie sa stii cum sa reactionezi in asa fel incat sa nu te expui unui pericol inutil cand acea situatie ar putea fi evitata. Imi cer scuze daca nu a fost cel mai bun exemplu, ideea principala este, Dumnezeu sa reprezinte scara de valori si busola dupa care te vei ghida. Omul spune ''Hai sa ne imbatam maine seara intr-un club, doar esti fratele meu, trebuie sa vii si tu''
Dumnezeu spune ''Nu te duce acolo, nu iti va face bine''
Omul spune ''Hai sa mergem impreuna cu cativa prieteni la femei imorale, iti va prinde bine si tie pe viitor''
Dumnezeu spune ''Iti va distruge viata, asteapta pana la momentul potrivit, pana la casatorie''
Dovada? Sarcini nedorite, boli incurabile, relatii distruse, etc.
La asa ceva m-am referit, trebuie sa iti pui cateva intrebari.
1. Cum ma va afecta acest lucru in viitor?
2. Este un lucru bun, voi fi mandru ca l-am facut, sau imi va parea rau?
3. Cum va afecta acest lucru relatia si partasia mea cu Dumnezeu?
4. Cine mai are de suferit daca eu fac acest lucru?
5. Voi face rau altor persoane? Imi voi face mie rau?
6. Duce acest lucru la o viata sfanta, buna, placuta, plina de pace?
7. Daca il fac, ma poate...2006 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| explică (pentru Panamax):

Pai dupa conceptia crestina, cred ca asa s-ar putea intampla si asta doar de dragul de a fi bun crestin, neviolent si exagerat de bun cu respectivul ca sa nu il supar pe Dumnezeu

| a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, din ce vad, cred ca ai sub 26 de ani, cand vei ajunge la o anumita varsta mai inaintata, iti vei da seama cat de importante sunt aceste lucruri, vei intelege cate lucruri ar fi putut fi evitate si cate situatii despre care credeai ca nu sunt periculoase, au adus atata durere. Gandeste-te ca nu vei fi aici vesnic, bucura-te de familie, de relatiile frumoase si in curatie, traieste frumos in asa fel incat sa ramana ceva in urma ta, nu te avanta in placeri de o clipa cu consecinte de lunga durata. Un om a spus odata ''Nu exista lunea betivi fericiti'' Chefurile de duminica le platim cu lunea de mahmureala, alegerile gresite si impulsive le platim in viitor, de ce sa ne pierdem timpul cu lucruri fara valoare cand am putea sa traim frumos? Dumnezeu nu ne da legi pentru a ne impiedica sa ne distram, ci pentru a ne impiedica sa ne autodistrugem. Nu cred ca vreun alcolic, sau un om care a contactat sida, un drogat, ar raspunde afirmativ la intrebarea ''A meritat?''. Sunt sigur ca ar clatina din cap in sens negativ. Toate acestea sunt doar simple exemple pentru a te face sa ma intelegi mai bine, imi cer scuze inca de pe acum daca nu sunt toate potrivite, dar incerc sa iti explic cateva principii, as putea sa iti dau doar texte biblice, dar te incurajez sa le citesti tu, noul testament, vei fi surprins de cate lucruri minunate vei intalni acolo. Numai bine.

| explică (pentru Irinel15123532):

Apreciez ca raspunzi cu mult calm, dar daca te duci la unii popi si la smintitii religiosi, aia iti vor raspunde cam contrariu la ceea ce sustii

| a răspuns:

N-are rost să ne mai mințim. Dumnezeu e o invenție de tot rahatul.

| a răspuns:

Iată ce zice Eclesiastul 9/9:"Gusta viață cu nevasta,pe care o iubești, in timpul vieții tale deșarte, pe care ți-a dat-o Dumnezeu sub soare, in aceasta vreme trecătoare; caci aceasta îți este partea in viață, in mijlocul trudei cu care te oștenești sub soare."Tot la fel Pavel zice ca sotul să-și iubească sotia la fel cum Isus iubește Biserica (credincioșii).In Proverbe 5/18, 19 sta scris:"...si bucur-te de nevasta tinereții tale. Cerboaica iubita, căprioară plăcută:fii îmbătat tot timpul de drăgălășiile ei fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei!"

| a răspuns:

Ai înțeles multe lucruri greșite, fiindca ai citit sau ascultat minciuni.
Nu îți interzice Dumnezeu să fii romantic.
Nu interzice Dumnezeu să faci pe cineva să râdă.

E chiar contrariu cu ce ai scris tu.