| mentholinks a întrebat:

Am citit cartea Mintea de dincolo asa pe sarite si am observat ca prezinta o alternativa buna la religiile mainstream actuale. Imi place ca nu sunt indicii care ar sugera existenta unui iad vesnic care mie mi se pare a fi cel mai oribil lucru inventat la adresa divinitatii. Ati citit cartea? Ce impresie v-a lasat? Eu recomand ateilor macar sa o rasfoiasca fiindca sunt prezentate cazuri reale, documentate si studiate care sugereaza clar existenta vietii si dupa moartea fizica.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Cartea se numește Lumea de dincolo.
Eu sunt analist.
Lumea = universul = lumea percepută, trăită experimentată.
Să o numim lumea 1, așa cum o găsim descrisă în dicționarul DEX. Să o numim Lumea DEX.
Pentru că orice experiență umană presupune un locus de desfășurare, Lumea DEX are un spațiu de desfășurare care este pâmântul populat.
Astfel ca să fie mai clar despre ce discutăm, o să scriem de acum o formulă mai lungă când vorbim despre ea. o să scriem așa.
(Lumea DEX de aici de pe pământ).
Cănd cartea se numește
Lumea de dincolo, probabil că, pentru a nu exista confuzii, ar trebui să scrie așa.
Lumea 2 care este dincolo de ( lumea DEX de aici de pe pământ)
Este clar că este vorba de un alt tărâm, altă locație, acolo unde ființează această Lume 2.
Ca să facem și mai explicită tema, formulăm lumea 2, astfel
(Lumea 2 din locația 2)
Astfel cartea ar trebui să clarifice locația, locusul unde Lumea 2 se întâmplă și apoi să descrie lumea 2.
Dacă le face pe acestea, bine, este o carte minunată.
=====
O să sar la finalul acestei postări.

__ care sugerează
existența vieții și după moartea fizică.
Să incepem cu finalul.
Moartea fizică = (încetarea, terminarea vieții) fizică.
Probabil - fizică- se referă la corporalitate.
astfel, reformulăm.
moartea fizică - încetarea vieții corpului.
Deci sugerează existența ( continuarea vieții și după încetarea vieții corpului.
Cu alte cuvinte. Viața a încetat, dar ea totuși continuă.
Cum se poate să mai continue, dacă a încetat?
Logic se poate scrie
A= Non A.
Dar există o legea a logicii care spune asta.
Nu este adevărat că A = Non A.
Pe scurt Non (A=Non A).
Deci ce sugerează acele cazuri, etc...
Non( A=Non A).
Când în urma unui studiu asupra lumii emitem o ipoteză și anume,
Existența a (Lumea 2 din locația doi),
și studiem cazuri reale, etc și ajungem la o absurditate, tragem concluzia că ipoteza noastră este falsă.
Ar mai fi de analizat ce înseamnă cazuri reale, ce sunt ele, dar nu mai are importanță.
Ipoteza este falsă.
Lumea de dincolo nu există.
Care este valoarea cărții.
S-ar putea să fie pentru unii relaxantă, ca prestațiile iluzionistului care scoate iepuri și porumbei de sub joben.

| mentholinks explică (pentru sadrian46):

Cartea nu se numeste lumea de dincolo ci chiar Mintea de dincolo scrisa de Prof. Dr. Constantin Dulcan. Probabil ai incurcat cartile.

| sadrian46 a răspuns (pentru mentholinks):

Răspunsul meu este același.
Să definim ce înseamnă dincolo.
Să definim ce înseamnă minte.
Apoi putem continua dialogul.
Dacă observi, eu am răspuns exact la întrebare, așa cum a fost ea formulată.