| Theo94 a întrebat:

Am citit un articol interesant pe "Adevarul" despre sihastrul Antonie Cel Tacut, ar fi fost pustnic timp de doua decenii.
Credeti ca a fot schizofrenic?

„Ai mei mă ţineau cu lanţ legat, să nu fug... Au zis că au văzut ceva la botezul meu. Am întrebat preotul şi acesta mi-a spus că la vârsta potrivită voi vedea ce".

"FOTO VIDEO Viaţa senzaţională a sihastrului „Antonie cel Tăcut": legat în lanţuri în copilărie, militar la Antitero, alungat din munţi de autorităţi"

https://adevarul.ro/......index.html

Tipul deranja braconierii:

"...i-au găsit jurnalul în care scria şi alte lucruri despre anumite „persoane cu ştaif prin Vâlcea" care braconau prin zonă"

„A fost uşuit. Deranja"

"„A fost uşuit, şi i s-a pus în vedere să nu se mai întoarcă, de către oamenii legii, când au realizat că reprezintă un pericol potenţial la adresa unor persoane sus-puse", este de părere şeful Salvamont Vâlcea, care mai spune că: „înainte când nu erau parcurile naţionale nu deranja pe nimeni...", referindu-se la faptul că pe când nu existau arii protejate fiecare făcea ce-l tăia capul."

"Avea un caieţel, un fel de jurnal în care îşi scria gândurile, dar şi tot ce se întâmpla în jurul său."

Parte din jurnalul lui:

https://adevarul.ro/....../978x0.jpg

https://i.imgur.com/XMgzKmp.jpg

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este probabil sa fi fost un om drosebit; multi ii descriu comportamentul lui Iisus prin carti, dar ei nu l-au cunoscut niciodata, doar imaginatia bolnava de ei...

| StrongHeart a răspuns:

Daca omul nu vorbea mai deloc, nu inseamna ca era schizofrenic.Tot ce spunea despre braconieri iti spun eu ca e adevarat,sunt din Valcea, se fac multe mizerii.
Asta e un simplu om, care a ales sa traiasca in liniste, nu vad de ce il ataca oamenii si spun ca e nebun, nu mi se pare corect.
A spune „nebun"! Cuvânt care în sens religios înseamnă „rău". Adversarul este întotdeauna personificarea răului.