| mentholinks a întrebat:

Am constatat ca este mai greu sa te pocaiesti si sa nu mai pacatuiesti decat sa implinesti toata legea din VT. Acolo mai puteai face un pacat, una alta, aduceai un miel, mai taiai un porumbel ceva, dar de cand cu Isus e foarte greu, el chiar iti cere sa-ti tai madularele decat sa pacatuiesti. Nu mai bine ramaneam cu legea si se mantuia cine implinea legea? Am citit toate legile si nu sunt atat de greu de implinit.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Așa e, e mai ușor să respcți poruncile din VT decât poruncile lui Iisus( dacă ne gândim doar la câteva- iubșeste pe aproapele tău ca pe tine însuți, întoarce celălalt obraz, iubiți pe vrăjmașii vostrii, faceți bine celor ce vă urăsc, rugați-vă neîncetat etc) Asta dacă încercăm să împlinim poruncile lui doar mobilizându-ne propriile eforturi.
Înainte de a se urca la cer, Iisus a spus ucenicilor-rămâneți în cetate până veți fi îmbrăcați cu putere de sus(Luca 24-49).Era vorba despre puterea Duhului Sfânt pe care Iisus a prezis că va veni și înainte de răsignirea Lui(Eu voi ruga pe Tatăl și El va trimite un alt Mângâietor, ca să rămână cu voi pentru totdeauna, și anume pe Duhul Adevărului, pe care lumea nu-l poate primi pentru că nu-L vede și nu_l cunoaste...și va fi IN VOI-Ioan 14-16-17.Asta s-a întâmplat la Rusalii, după ci scrie în Faptele Apostolilor, capitolul 2 și în urma primirii acestei puteri, ucenicii nu-s-au mai temut de moarte, au mers în toată lumea și au împlinit poruncile lui Iisus.Despre această putere apostolul Petru a spus-Făgăduința aceasta este pentru voi, pentru copiii voștrii și pentru toți cei ce sunt departe acum, în oricât de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru(Fapte 2 -39).

| RAY a răspuns (pentru ania):

Iisus nu a venit ca sa desfinteze legile din vechiul testament

| RAY a răspuns (pentru ania):

Fi serios cine implineste legea lui iisus nici 1% din crestini, a urma pe iisus inseamna a fi in pustiu si a te ruga toata ziua, dar vezi tu putini fac asta plus ca iisus nu a desfintat vechiul testament legile alea inca sunt ok

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

" iubșeste pe aproapele tău ca pe tine însuți, "
Este din Vechiul Testament
Levitic 19:18

Iisus doar l-a copiat.
Ce naiba, sunt chestii elementare.

| vocea a răspuns:

Prietene tu crezi in Dumnezeu sau in religie.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut. Păi să-ți dau un exemplu :Iisus când era pe cruce a zis unui tâlhar,, azi vei fi cu mine în rai ", deci o pocăință sinceră pe care Iisus a văzut-o la tâlhar a fost suficient pentru mântuire, dacă s-ar fi aplicat legea VT ar fi fost imposibil ca acel om să se mântuiască pentru că în câteva minute avea să moară(nu avea cum să aducă vreo jertfă pentru iertare), în plus pentru unele păcate în VT se cere omorârea celui ce a păcătuit, în plus dacă Iisus n-ar fi venit raiul ar fi rămas inacceptabil (asta se întâmpla din cauză că păcatul se înmulțise, adică oameni păcătuiau poate intenționat pentru că se ierta ușor cu o jertfă). Eu personal sunt de părere că e mai bine așa (că a venit), multă sănătate

| Maxxie a răspuns:

Fratioare eu zic sa nu mai pui atata accent pe religie si sa incerci sa fii un simplu om onest si bun. Nu trebuie sa te pocaiesti ca sa fii un om bun.Eu zic sa nu duci chestia asta cu religia la extrema.

| 11naomi11 a răspuns:

Crede in Dumnezeu roaga-te cere-ti iertatre si poaiestete. Iubeste-l pe Dumnezeu orice ar fi.