| Rombix a întrebat:

Am descoperit ca imi place ezoterismul.Mai ales cartile si subiectele de dezvoltare spirituala.E grav? Ma refer d.p.d.v crestin

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Orice nu e în concordanță cu principiile creștine e grav pentru creștinism.

| DeyCj a răspuns:

Ai de ales.Ori creştin, adică să-ţi trăieşti viaţa în sentimente de vinovăţie, frică şi să aştepţi să vină uyn mântuitor inventat să te salveze şi purifice spiritual(adică lene spirituală), sau să înveți să progresezi spiritual așa cum este normal să se-întâmple folosind ştiinţa ezoterică şi ocultul, ştiinţe şi tehnici ce sunt reale, versus ideologii deşarte aşa cum e creştinismul, islamismul, şi altele, ideologii ce NU au treabă cu spiritualitatea omului! happy.
Din punct de vedere creştin, a citii şi practica chestii ezoterice este ca şi cum ai începe să devi posedat de dracul creştin, adică eşti considerat o oaie neagră pierdută ce TREBUIE să fi adusă pe drumul cel bun, adică spălat pe creier şi îndoxat în creştinism, deoarece ţi-ai deschis mintea citind chestii oculte, iar asta nu ai voie să faci daca eşti creştin.Dezgustător din punctul meu de vedere, dar REAL.

| xerxes1 a răspuns:

Maine poimaine poate descoperi ca iti place fundul prietenului tau.
Si asta d.p.d.v. crestin nu este ok.

| Mclaren12 a răspuns:

Te paşte iadul care nu exista daca te intereseaza ezoterismul pentru ca religia crestina condamna aceste practici. Tocmai din acest motiv au fost torturati pana la moarte paganii de catre inchizitorii crestini.
Evident, daca te-ai trezi la realitate, ceea ce eu personal ma indoiesc, probabil o sa descoperi ca ezoterismul "sanatos" este despre imputernicirea sufletui si avansare spirituala si nu este absolut nimic rau sau gresit in asta. Crestinismul condamna asa ceva pentru ca este o amenintare pentru oligarhia evreiasca globala. Stai, evreii au creat si crestinismul, probabil doar o coincidenta.