| CatelusaCuParulCret a întrebat:

Am dorit sa impartasesc cu voi citatele mele preferate din biblie :

"Iti voi inzecii durerile nasterii; in durere vei da nastere la copii. Sotul tau va fi dorinta ta si el va domni asupra ta" (Genesis 3:16)

"O femeie trebuie sa invete in tacere si in supunere totala. Nu permit vreunei femei sa invete sau sa aiba vreo autoritate asupra unui barbat; ea trebuie sa taca. Deoarece Adam a fost creat primul, si apoi Eva. Si nu Adam a fost cel inselat; femeia a fost cea inselata si a pacatuit." (I. Tim. 2:11 – 14)

"Stapanul fiecarui barbat este Hristos, si stapanul fiecarei femei este barbatul."(I Corin. 11:3)

"Bărbatul este capul şi stăpânul femeii chiar dacă aceste cuvinte irită, ele trebuiesc acceptate pentru că aceste cuvinte sunt scrise în Cuvântul lui Dumnezeu. (Gen. 2:18; Gen. 3:16;
1 Cor. 11:3; 1 Petru 3:1; Efes. 5:23.)

"Femeile trebuie sa taca in biserici. Lor nu le este permis sa vorbeasca, dar trebuie sa se supuna precum spune legea."(I Corin. 14:34-35)

"Nevasta trebuie să fie supusă bărbatului şi bărbatul trebuie să se poarte cu nevasta cu iubire, înţelepciune, acordând cinste femeii ca şi unui vas mai slab.( 1 Petru 3:1 şi 7; Efes. 5:22-25. )

Sper ca v-a placut.Va puteti spune parerea despre astea l raspunsuri(dar daca sunteti femeie, va rugam sa va consultati cu sotul dumneavoastra mai intai, deoarece Adam a fost primul, ci nu Eva)

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Statutul de "inferioritate" pe care vrei sa-l accentuezi nu exista decat pentru "alegera" facuta de femeie in Eden dar cu toate astea, nici dupa pacat femeia nu a fost facuta inferioara. Ea a ramas asa cum a fost facuta, ca un COMPLEMENT al barbatului pentru ca cei doi sa formeze un intreg. E mai greu cu intelegerea pentru unii.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Daca tu dupa ce citesti citatele alea, tot nu ti se pare ca femeia se vrea inferioara barbatului..cu parere de rau, cred ca esti orb.

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Mai degraba nu cred ca intelegi tu notiunea de complementar asa cum a spus Dumnezeu. P.S. Nu cred ca un intreg, (trup) poate fi condus de doua capete.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

"Nu cred ca un intreg, (trup) poate fi condus de doua capete." E clar

| Holiday a răspuns:

Povestea spune ca femeia (Eva) a fost pacalita sa faca niste chestii de Satana, un inger pana la urma, superior omului, iar barbatul (Adam) a fost pacalit de o femeie (Eva) sa faca asta.
Nu trebuie sa fii prea intelept sa-ti dai seama cine este in poveste cel mai fraier.

Povesti stupide...

| sublime89 a răspuns:

Pentru cei care au scris biblia, femeile nu erau decat niste sclave care existau doar ca sa le satisfaca lor placerile sexuale, si sa le nasca fii, nu fiice. Daca aveau ghinionul sa nasca fiice, atunci erau niste pacatoase care urmau sa arda in iad. Asa e d-zeu. El decide sexul copiilor tai, ca apoi sa aiba motiv sa te trimita in iad. Dar el ne iubeste, nu uita.

| MskDesign a răspuns:

Biblia este o carte care impune teroare si dominare.Prostia oamenilor in acest secol este aceea ca inca isi construiesc viata in functie de randurile idioate ale unei carti.

| Jardelin a răspuns:

Eu stiu versetele mentionate de tine si nu mi se par deloc umilitoare pentru femeie. Iar cea mai buna dovada ca crestinismul NU desconsidera femeia este sa te uiti la situatia din tarile crestine. Ti se pare ca in spatiul tarilor ortodoxe, sau in tarile catolice, sau in cele protestante, femeile sunt desconsiderate si plasate pe treapta inferioara?

Apoi este bine de stiut ca sunt de vreo trei ori mai multe versete in care barbatul este indemnat sa iubesca si sa cinsteasca femeia. Pe alea le stiai? Alea nu sunt versetele tale preferate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, ce-aș mai putea spune? Dreptate divină. laughing
Acest statut de inferioritate pe care femeia îl are în Biblie relevă faptul că Sf. Scriptură a fost scrisă de bărbați. Trist este că încă mai există oameni care respectă cu strictețe aceste reguli. Țările islamice de exemplu, nici în ziua de azi nu au reușit să se adapteze noii societăți urmând vechile tradițiile absurde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Î: De ce i-a furat Dumnezeu lui Adam o coastă şi din ea a creat femeia?
R: A vrut să arate că dacă furi nu iese nimic bun din toată treaba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput Dumnezeu a creat barbatul si femeia, iar in ziua a saptea s-a uitat asupra bărbatului si a zis :
-Ce faptura minunata am creat!
Apoi s-a uitat asupra femeii si a zis:
-..Eh, tu trebuie sa te mai machiezi putin!

genesis 51:1-2

| AnonimMaria a răspuns:

Dumnezeu nu este sexist,cum multi cred,El nu se uita la sex, la aspect sau la varsta, El se uita la inima omului.Un exemplu bun este si Angelica Zambrano, fata careia Dumnezeu a ingaduit sa-i arate Raiul si Iadul, timp de 23 de ore in care a fost moarta si care a urmat sa predice despre ce a vazut.Domnul nu ne vrea decat binele,a impus aceste reguli numai spre binele nostru,chiar daca la inceput pare nedrept,El ne iubeste pe toti in mod egal, mai ales daca suntem credinciosi, nu iubeste pe barbat mai mult decat pe femeie, regulile acestea sunt impuse ca sa existe o anumita ordine, mai ales in familie.Haideti va va spun si eu cateva citate din Biblie:

"Voi, soţilor, daţi dovadă de aceeaşi dragoste faţă de soţiile voastre pe care a manifestat-o şi Cristos faţă de biserica Sa când a murit pentru ea, ca s-o sfinţească şi s-o cureţe, spălând-o prin botez şi prin Cuvântul lui Dumnezeu; pentru ca să Şi-o poată înfăţişa ca biserică slăvită, fără pată sau zbârcitură sau vreun defect oarecare, ci sfântă şi lipsită de orice cusur. Iată deci cum au soţii datoria să-şi trateze soţiile, iubindu-le ca pe ei înşişi. Căci întrucât soţul şi soţia sunt acum una, soţul nu-şi face decât lui însuşi un serviciu şi pe sine se iubeşte atunci când îşi iubeşte soţia”"

"Bărbaţii trebuie să-şi onoreze soţiile"

"Şi voi, soţilor, trebuie să aveţi grijă de soţiile voastre, fiind atenţi la nevoile lor, acordându-le înţelegerea ce li se cuvine ca vas mai slab, amintindu-vă că şi ele vor moşteni împreună cu voi harul vieţii, pentru ca să nu fie împiedicate rugăciunile voastre”"

"Încolo, fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine"

"Binecuvântat să fie izvorul tău şi să te mângâi cu femeia ta din tinereţe."

"Cerboaică preaiubită şi gazelă plină de farmec să-ţi fie ea; dragostea de ea să te îmbete totdeauna şi iubirea ei să te desfăteze "

"Izvorul tău să fie binecuvântat şi bucură-te de soţia tinereţii tale. Cerboaică iubită, căprioară plăcută: pieptul ei să te îmbete totdeauna, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei"

"Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sunteţi una în Hristos Isus."

"Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ; şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat"

"Femeia înţeleaptă îşi zideşte casa,
iar femeia nebună o dărâmă cu înseşi mâinile ei."

"Căci, dacă femeia este din bărbat, tot aşa şi bărbatul prin femeie, şi toate sunt de la Dumnezeu."

" Cine poate găsi o femeie cinstită?
Ea este mai de preţ decât mărgăritarele.
11 Inima bărbatului se încrede în ea,
şi nu duce lipsă de venituri.
12 Ea îi face bine, şi nu rău,
în toate zilele vieţii sale.
13 Ea face rost de lână şi de in
şi lucrează cu mâini harnice.
14 Ea este ca o corabie de negoţ;
de departe îşi aduce pâinea.
15 Ea se scoală când este încă noapte
şi dă hrană casei sale
şi împarte lucrul de peste zi slujnicelor sale.
16 Se gândeşte la un ogor şi-l cumpără;
din rodul muncii ei sădeşte o vie. –
17 Ea îşi încinge mijlocul cu putere
şi îşi oţeleşte braţele.
18 Vede că munca îi merge bine,
lumina ei nu se stinge noaptea.
19 Ea pune mâna pe furcă,
şi degetele ei ţin fusul.
20 Ea îşi întinde mâna către cel nenorocit,
îşi întinde braţul către cel lipsit.
21 Nu se teme de zăpadă pentru casa ei,
căci toată casa ei este îmbrăcată cu cărămiziu.
22 Ea îşi face învelitori,
are haine de in subţire şi purpură.
23 Bărbatul ei este bine văzut la porţi,
când şade cu bătrânii ţării.
24 Ea face cămăşi şi le vinde
şi dă cingători negustorului.
25 Ea este îmbrăcată cu tărie şi slavă
şi râde de ziua de mâine.
26 Ea deschide gura cu înţelepciune,
şi învăţături plăcute îi sunt pe limbă.
27 Ea veghează asupra celor ce se petrec în casa ei,
şi nu mănâncă pâinea lenevirii.
28 Fiii ei se scoală şi o numesc fericită;
bărbatul ei se scoală şi-i aduce laude zicând:
29 „Multe fete au o purtare cinstită,
dar tu le întreci pe toate."