| anonim_4396 a întrebat:

Am doua intrebari pentru Iubitorii de Biserici : 1. Ce rol are Postul? Adica de ce nu as manca lactate,carne de porc sau altele,cand, pana la urma tot Dumnezeu le-a dat.
2.Nu credeti ca sunt prea multe biserici?

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

6 Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug;
Neem 5.10-12; Ier 34.9;
7 împarte-ţi pâinea cu cel flămând şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acoperă-l, şi nu întoarce spatele semenului tău.
Ezec 18.7-17; Mat 25.35; Iov 31.19; Gen 29.14; Neem 5.5;
8 Atunci lumina ta va răsări ca zorile, şi vindecarea ta va încolţi repede; neprihănirea ta îţi va merge înainte, şi slava Domnului te va însoţi.
Iov 11.17; Ex 14.19; Isa 52.12;
9 Atunci tu vei chema, şi Domnul va răspunde, vei striga, şi El va zice: „Iată-Mă!" Dacă vei îndepărta jugul din mijlocul tău, ameninţările cu degetul şi vorbele de ocară,
Ps 12.2;
10 dacă vei da mâncarea ta celui flămând, dacă vei sătura sufletul lipsit, atunci lumina ta va răsări peste întunecime, şi întunericul tău va fi ca ziua în amiaza mare!
11 Domnul te va călăuzi neîncetat, îţi va sătura sufletul chiar în locuri fără apă şi va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă.

| Esperança a răspuns:

Acela nu este un post plăcut Domnului, ci doar o abstinenţă de la mâncare. O datină strămoşească. Postul plăcut Domnului se găseşte în Cuvântul Său în Isaia 58:6-14. Versetele le-a scris Ema mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Draga EmaS, lasa-ma cu citate din Biblie si explica-mi pe Romaneste, te rog!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, postul placut Domnului este sa faci binele, sa parasesti rautatea, sa imparti painea ta cu cel sarac.Bineinteles ca este bine sa postesti dar trebuie mai intai sa ai o inima curata si sincera.Aceasta conteaza mai mult decat infometarea.Intelegi?!

| RAY a răspuns:

1 te slabeste, te pregateste de craciun, infometat cum esti de craciun manci ca porcu, vorba aia inainte de craciun esti om dupa estii porc

2 da prea multe

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Aha.Dar nu mi-ai raspuns la cealalta intrebare.Despre Biserici.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

1. Nu are niciun rol.
2. Extrem de multe. (Da bine biserica pe langa peco sau pe langa o banca, nu-i asa?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bisericile sunt construite in marea majoritate cu banii oamenilor.Nu crezi ca sunt mai putine totusi decat restaurante, baruri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Bai,acum sincer, bisericile constituie cam 50% dintr-un oras laughing.Se plang ca au putine scoli, in loc de o biserica de ce nu s-ar construi o scoala, un parc, un loc unde oamenii sa se simta bine...Bisericile,e adevarat, una cel putin e necesara, dar nici chiar una per cap de locuitor.Si lasa-ma cum ca nu e asa, ca este chiar asa in toate orasele.Si culmea le mai construiesc in mijlocul orasului, unde de ce nu, langa biserica si un cimitir.De ce nu o scoala sau un parculet unde sa se joace copii? Asta nu ai cum sa contesti, draga mea.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi in oras sunt si parcuri si restaurante si scoli si biserici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu-mi pasa de orasul tau.Dar de exemplu in Calarasi...Sunt o multime...Si cand este un oras normal, inca 10 biserici prin jur.Ti se pare normal? Ca mie unul NU

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa opresti pe oameni sa isi faca placerea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu mai da vina pe oameni, ca doar nu ei sunt de vina.Banii care in loc sa se duca de la stat la oameni se duc la popii care construiesc bisericile.Te rog, lasa oamenii in pace si nu-i amesteca.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt eu in masura sa judec pe nimeni.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate emas, sa demolam scoli, spitale, sa facem biserici cat mai multe

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Draga Ray, la noi sunt scoli care s-au desfiintat deoarece nu sunt suficienti elevi.

| RisenLight a răspuns:

Ca sa nu te aburesc ca multi altii cu citate din biblie pentru ca ele pot fi patrunse de oameni speciali si instruiti si nu de oricine o sa iti explic clar si lamurit la cele 2 intrebari.

1.Rolul postului este acela de ati mentine o stare spirituala mai intensa.Pare ciudat dar asa este.El nu poate fi facut decat de oameni care chiar isi doresc starea aceea de bucurie si implinire intensa.Si ca sa te lamuresc pe deplin iti spun ca 1 la mana : Odata consumate alimente considerate de dulce ele avand o valoare calorica mare iti dau energie mai mare. Avand aceasta energie mai mare in timpul rugaciunilor sau ale actelor religioase devii mult mai agitat nemaibagand in seama toate acestea, iar in alt caz consumand alimente de acest gen in cantitate mai mare(care sa fim seriosi cand ai apucat la un hamburger nu te saturi doar cu unul ) creeaza somnolenta (asta se poate garanta la oricine dintre noi gandeste-te ce se intampla atunci cand mananci bine, iti vine sa tragi un pui de somn) si astfel prin ea se ajunge la acelasi lucru adica la distragerea atentiei de la actele religioase(ma refer la slujbe in cazul in care nu esti lamurit)sau la rugaciunile personale. 2 la mana : Adevarat Dumnezeu a lasat si aceste alimente pe care chiar si ucenici Lui le-au consumat.Sa nu iei lucrurile in sensul ca Dumnezeu interzice stict acestea pentru ca nu este asa.Cu totii avem nevoie de lactate si celelalte alimente pentru o nutritie diversificata si sanatoasa.Insa ideea e ca din cand in cand in perioada ce preceda marile sarbatori ale Crestinismului, Dumnezeu nu cheama sa staruim mai mult in rugaciune si in a ne concentra putin mai mult decat de obicei pe viata si trairile noastre spirituale si nu in ultimul rand chemandu-ne la o comuniune mai intensa cu El.In incheierea raspunsului la aceasta intrebare iti spun ca tot Dumnezeu prin alesii sai a hotarat si zilele in care se mananca de dulce sau de post dupa preferinte, deoarece El stie toate lucrurile de care avem nevoie, iar postul se tine doar de oameni care cred ca pot sa il duca atat trupeste cat si sufleteste.Cine nu indeplineste aceste conditii poate sa incerce macar cate putin dupa puterile sale sa il tina.

2. Orice lucru in viziunea lui Dumnezeu are un scop. Vreau sa lamurim de la inceput faptul ca tu ai pus intrebarea din curiozitate spirituala si cu intentii bune si nu din incercarea disperata de a afla cu ce bani si cu ce sprijin sunt facute acestea si mai ales sa aduci in discutie faptul ca Biserica iroseste bani pentru ca nu poti accepta raspunsul daca ai pus intrebarea cu acest scop.Pentru a nu creea confuzii si viitoare aberatii va spun ca Biserica realizeaza constructiile locasurilor de cult doar cu sprijinul credinciosilor si eventual daca se implica primaria locala sau alte institutii de stat pentru ca, ( virgula happy ) ca orice institutiie care realizeaza servicii pentru o comunitate este ajutata de stat la fel cum se finanteaza si scolile sau spitalele sau alte institutii.In plus nu vi se pare ciudat ca intr-un stat care este declarat stat prin majoritatea oamenilor ca fiind unul Ortodox, Biserica Ortodoxa sa fie sprijinita in mare procent doar de Credinciosii? Raspunsul dupa judecatii sanatoase si neaberative il stim cu totii.Ideea este ca Bisericile, care in ultimul timp se inmultesc tot mai mult se datoreaza lucrarilor active ale Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, ele fiind construite din nevoia comunitatii religioase de locase de cult mai apropiate de zona unde aceasta locuia sau din lipsa unui astfel de locas. Pentru a indeparta si alte pareri gresite, va aduc la cunostinta faptul ca, ( virgula din nou happy ) chiar si in timpurile in care Stefan cel Mare si alti domnitori construiau Biserici una cate una, in tara situatia economica nu era una buna, dat fiind faptul ca tarile romane erau asediate constant de popoare cotropitoare rezultatul fiind o economie la pamant ( nu putem vorbi de economie in acele vremuri insa am folosit termenul pentru a intelege mai usor aceasta idee ). Deci facand analogia cu zilele noastre Biserica construieste locasuri de cult sunt construite cu certitudine cu scopuri bine definite... adica de a-i aduce mai aproape pe oameni de Dumnezeu si de a plini lipsa de locasuri de cult in unele zone.Nu exista alt raspuns la intrebarea ta... pentru ca nu exista un alt unghi din care sa privesti acest subiect (si nu ti-o spun doar asa ca sa ma aflu in treaba). Daca tot suntem la acest subiect si pentru a completa raspunsul va spun ca si proiectul gigant numit de unii al Catedralei Mantuiri Neamului are un scop bine definit.Ea va fi catedrala reprezentativa a neamului romanesc si nu urmareste imbogatirea fetelor bisericesti precum insinueaza unii pentru ca nu exista mod de imbogatire din construirea unei catedrale care solicita o suma imensa pe langa cea a unor posibile incasari si subliniez cuvantul posibile, aici danduva posibilitatea de a interpreta
fiecare dupa buna cuviinta aceasta accentuare a cuvantului posibile. Cert este ca noi fiind un stat declarat Crestin Ortodox, la fel cum putem finanta si proiecte mult mai costisitoare precum mall-uri sau stadioane imense (ex Cluj Arena ) care servesc pentru satisfacerea nevoilor culturale, fiziologice sau doar facute pentru destindere, putem finanta si o institutie care urmareste satisfacerea nevoilor spirituale ale cetatenilor doritori de aceasta.Nu spun ca nu ar fi nevoie de fiecare dintre cele 2 tipuri de institutii pentru ca nici una nu trebuiesc privite ca fiind nefolositoare.Totusi din cauza prejudecatilor si credintelor fiecaruia dintre noi, vedem in lumini diferite aceste 2 tipuri de institutii.Ideea este ca nici una nu trebuiesc privite ca fiind inutile...pentru ca acesta ar fi un act de ipocrizie.

Va rog sa imi scuzati unele greseli de exprimare deoarece sunt om si gresesc si sper ca ti-am fost de ajutor tie si altora in mai multe privinte.

Toate cele bune big grin

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Draga emas, ai dreptate

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Din pacate draga Ray, in tara noastra nimic nu mai functioneaza cum ar trebui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Pana nu o sa fie dati toti afara.Toti,indiferent ca e vorba de Ponta sau de Basescu.Toti sa fie dati afara.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine.

| HueyFreeman a răspuns (pentru RAY):

Nu-s bani domle, nu-s bani. N-avem bani de scoli si spitale ca i-am dat lu nenea Daniel ca aveam mare nevoie de un BMWu nou si sa se joace Angry Birds pe iPhone 5. Sa nu mai amintim de ditamai crucea aia din aur veritabil de la gatul lui care ar face orice manelist invidios. Da n-avem bani domle.

http://www.youtube.com/watch?v=w2GLEpZMKMs

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce spui aici frate? Cred ca glumesti laughing. Daca nu, esti bolnav mintal happy.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vezi ca eu vream sa spun altceva gandeste

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Aoleu laughing Grea romana asta intr-adevar laughing.

| RAY a răspuns (pentru HueyFreeman):

Las ca daca eu devin presedinte fac monument cu iphone

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas candideaza o data sa te votam

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Unde sa candidez?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

La presenditie